Naissaare lõunarada

Naissaarel on kolm tähistatud matkarada: lõuna-, kesk- ja põhjarada. Lõunarada on neist vast kõige huvitavam, kuigi ka põhja- ja keskrajal on vaatamist küllalt. Lõunaraja ääres asub näiteks praegugi tegutsev Männiku küla, kunagise suurima - Lõunaküla ase, Omari kontserdiküün ja Naissaare kirik koos kalmistuga. Lisaks liivarand, kantsiase, düünid ja raudtee.

Saarele jõudes aga lgab kõik sadamast. Naissaare sadamas on kohvik ja infotahvel. Suurt sööki ei maksa kohe loota, aga snäkke ja kui elektrisüsteem toimib, siis ka jäätist suviti ikka saab, samuti kohvi ja limonaadi. Sadam töötab päikesepaneelide ja elektrigeneraatori toel.

#Naissaar #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Lõunaraja pikkuseks on olenevalt läbitavast teest 10-12 km ja see pikkus on täiesti paras, et sisustada ära aeg ennelõunase laevaga tulles ning õhtul tagasi minnes. Kõige põhjapoolsemast rajaosast võib tulla otse miiniladudesse mööda korralikku kruusateed, kaardil olev teekond teeb väikese kõrvalepõike metsa, mille võib ka ära jätta. Salvestatud 2014. aastal läbitud teekond on tehtud koos Looduse Omnilaevaga, kui õpiti sügavuti tundma saare metsakooslusi ja metsikumat loodust. See rada on ka nüüd läbitav.

Naissaar on olnud kaitsealune juba Taani ajast, seega üks esimesi kaitstavaid maastikke Eesti aladel üldse: Taani kuningas Erik Menvedi määrus 1297. aastast kohustas Eesti looduse kaitsmisele sealhulgas ka Naissaarel, kust ei tohtinud niisama ilma eriloata metsa teha.

Naissaare miinid.
90ndatel loodud "miiniskulptuur" kohe sadama läheduses.

Lõunarada on matkatav kahes suunas. Alustada võib ka Männiku küla poolt ehk päripäeva. Siin olev kirjeldus läbib aga matkaraja kellaosutile vastupidises suunas. Siis on alguses igavamad pikad metsateed ja -sihid, põnevam osa jääb aga lõpupoole. Kuid kohe algusse saab jätta ka Taani kuninga aia, mis on loodushuvilisele põnev paik igal aastaajal. Looduslik puisniit huvitavate taimedega on heaks sissejuhatuseks Naissaare loodusega tutvumisel. See on pigem nagu park, kui metsik maastik. Seda muljet süvendavad metsikud õunapuud ja hiljuti tekkinud lambaaed. Taani kuninga aia servas on ka rändrahn. Vaata Reisijuttude tehtud väikest Street View vaadet Naisaare sellest osast:

Teel saab näha miiniladusid (ja miinitehast, kui väike haak tee pealt teha), Sepa talu (kus nüüd suvitab dirigent Tõnu Kaljuste ja korraldab suviti kontserte Omari küünis), Naissaare kirikut (ja kalmistut, kui teha põige), Lõunaküla (kus pole enam palju maju alles, aga kerkivad uued suvilad), Hülgekari koos Hülkari tulepaagiga ning lõpus kulgeb pikk ilus liivarand tagasi sadamasse (Noodamajarand).

Hülgekari ja Noodamajarand.
Pikk liivarand (Noodamajarand) lõunatipust tagasi sadamasse. Sadam jääb selja taha.

Naissaare kirikus on suviti ka jumalateenistusi peetud, talvel on saarel mõni pere, siis sellistes asutustes tegevust ei toimu. Kiriku torn on restaureeritud, muu osa kõpitsetakse tasapisi aastate jooksul. Nõukogude ajal jäeti kirik alles, kuna selle tornist oli hea laskeõppusi jälgida. 

Naissaar, kirik. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Männiku külas asub Naissaare muuseum ja Rähnipesa kõrts. Nõukogude ajal rajatud majakestest on praeguseks saanud suvilad ja majutusasutused. Kaardil olevale teekonnale see küll ei jää, kuid alati võib teha kõrvalehüppeid. Männiku küla on sadamale nii lähedal, et ka sealt võib suurt teed pidi hiljem asulas ära käia. Kunagine raudtee küll enam ei tööta, aga vedureid on Männiku külas relssidel näha ja katsuda. Miiniekspositsioon on külast mõnisada meetrit Lõunaküla poole jalutades tee ääres vagunplatvormidel.

#Naissaar #Looduse #Omnilaev #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Sadamast lõuna poole jääb mõnus liivarand - Noodamajarand, kus võib üle jäänud tunnid veeta ja meres ujumas käia. Saare lõunatipus on liivadüünid, majakas ning katusega piknikulaud.

Vaata kaarti suuremalt:

Asukoht

59.5582835767, 24.5500531195

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.