Mäesuusad ja lumelaud

Talvepuhkusereisid. Kuid mitte ainult.


Kuutsemäel tuleb lumekajakkide võistlus

Mida teha oma kajakiga talvel? Mõnikord saab jaanuaris suurveel sõuda, aga seekord kiskusid kõik jõed juba jäässe ja merel on külm ja niiske. Sel nädalavahetusel saab oma kajakiga hoopis Kuutsemäele sõita, sest seal korraldatakse esimesed lumekajakkide võistlused.

Lumekajakk ei ole (veel?) eraldi lume jaoks toodetud vee- ja jääsõiduk, vaid tavaline eelistatavalt kärestikukajakk, millega kihutatakse kelgumäest alla. Seda on varem näiteks vastlapäevadel harjutatud ja leitud, et see lõbus on. Kajakk libiseb lumel ülihästi. Lätis korraldatud võsitlusest said innustust ka eestlased ja nüüd ongi algamas RedBull Snowkayak 26.jaanuaril Kuutsemäel.

Kõrg-Tatrad ootavad murdmaa-suusatajaid

Kõrg-Tatrad on eestlaste seas populaarne koht talvise suusapuhkuse veetmiseks, kuid ka suvel on seal nii mõndagi teha. Lisaks saab nüüd talvisel ajal Tatratesse sõita tõsisemaks murdmaapuhkuseks - Slovakkia laienev mäepiirkond pakub nüüd turistidele lisaks mäesuusatamisele ka murdmaasuusatamise võimalusi, mille rajamiseks investeeriti üle 50 000 euro. Lisaks on sealkandis nagu ka Tallinnas tasuta bussid suusatajatele.

Murdmaarajad on üle 50 km pikkused ning neid leiab kolmest Kõrg-Tatrate suusakuurortist: Tatranská Lomnicas, Štrbské Plesos ja Starý Smokovecis.

"Kõrg-Tatrates on kuurordid tegutsenud juba 110 aastat, kuid piirkond muutub ja uueneb pidevalt. Meil on olemas oma mäe- ja murdmaanõlvad nii lastele, algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisandunud on 21 uut kuue istekohaga tõstukit, mis suudavad teenindada 13 000 inimest tunnis ja meie kunstlumi tagab vähemalt nelja kuu pikkuse suusatamishooaja," lausus „Vysoké Tatry“ piirkonna tegevdirektor Lenka Matasovska.

Kuutsemäe - miks tüütu?

Otepääl, täpsemini Kuutsemäel aga olin ma umbes 10-aastase pausi järel. muutunud polnud just väga palju, peale selle, et rahvamassid on nüüd meeletud ja järjekorrakultuur olematu.

 Lauda laenutada enne nädalavahetust on kohapealt lootusetu. Ka kõik Otepää ja selle ümbruse laenutused on ette lauad ära broneerinud. Mäesuuska aga saab (Karupesas polnud, aga Veetee letis veel mõned leidusid). Hinnad algavad 150-200 kroonist. Müüt, et mujalt laenutatud varustusega Kuutsemäele ei lasta, ei osutunud tõeks - ja kuidas saakski selles meeletus tõstukitrügimises hakata kedagi suuskade pärast välja praakima...

Lumelauaga kõrbedüünidel

Suvel pole põhjust lumelauateemat täitsa ära unustada. The Guardian kirjutab, kuidas marokos (ja miks mitte ka Tuneesias või mõnes muus kõrberiigis) lumelauaga düünidelt alla kihutada samamoodi nagu talvel lumenõlvadelt.

Nagu seal mainitakse, on liiv ja lumi ikka hoopis teisest puust libisemispinnad. Lumi, nagu lugeja ilmselt oletas, on ikka libedam. Liiv kulutab, nagu lugeja ilmselt ka oletas, lauda ikka veidi rohkem. Kuid jätab vähem sügavaid kriime. Liivaga suurt slaalomit teha ei saa, pigem kihutatakse sööstlaskujana alla. Ja ülestulek on oi kui vaevaline - kõrbes "suusalifte" u pole, on vaid pehme liiv ja sumbata tuleb selles, päike pähe kõrvetamas.

Mõnisada kilomeetrit tõelise talveni

Tahkovuori järvejääle laskuvad talvel suusatajad. Ka autod pargivad jääl, omal vastutusel...Pühapäevaleht, märts 1995.

• Soome suusakeskustes suusatatakse aprilli lõpuni

Kaido Einama

Seda, miks inimesed igal talvel raha kulutavad ja
mägedesse sõidavad, võivad kõrvaltvaatajad nimetada
haiguseks, kergemeelsuseks või ükskõik milleks. Kord
juba mäesuusad alla saanud inimesed sellest ei hooli.
Nad lähevad ikka — korjavad aasta jooksul raha, kinnitavad
suusad autokatusele (või suruvad mõne turistibussi pagasiruumi)

ja suunduvad küngaste nõlvadelt alla laskma. Murdmaarajad
neid enam ei huvita — seal pole nende jaoks enam kõrgusi,
kiirust ega põnevust.

Suusatamine pealpool pilvi

Pühapäevaleht, veebruar 1997. Kaido Einama

Kes oleks mõni aasta tagasi osanud aimata, et eestlased korjavad 1997. aastal kokku korraliku rahasumma, ostavad mäesuusavarustuse ja sõidavad massiliselt paarituhandemeetristele mägedele, et sealt peaaegu vaba langemise kiirusel alla söösta. Suusahullus on jõudnud tasase maastikuga Maarjamaale ja enne, kui minnakse Tatratesse või Alpidesse, käiakse läbi pisikeselt Kuutsemäelt. Murdmaarajad tagasitulijaid enam ei huvita.

Lumelaual Lenini mäetipult

Tõusutee.Linke:

Lenini mäetipust:
Lenin mäetipp oma 7134 meetriga asub Pamiiris Taga -Altai ahelikus Kõrgõstani ja Tadzikistani piiril endise N. Liidu kõrgeima mäe Peak Kommunism (7495 m) lähedal.
Pik Lenin vallutati 1928. aastal Saksa mägironijate (E. Allwein, E. Schneider, K.Wien) poolt. Esimesed eestlased jõudsid Lenini mäetippu 11. 08.1965 Peeter Varepi juhtimisel.

Austria: esmaklassiline teenindus, luksuslikud hinnad


Päevaleht, 1995

Kaido Einama

Kui Türgis sai puhata raha säästes
ja samas veidi tagasihoidlikumates tingimustes mererannas
lesides, käies vahepeal ära ajaloolistes linnades,
siis Austria pakub turistile hoopis midagi muud. Lisaks
parajalt kõrgetele hindadele pakutakse Austrias puhkust
puhtas looduses mägede vahel, kõikjal ümbritseb turisti
väga kõrge elustandard. Ka turvalisusega pole probleeme.
Austrias puhkavad nii spordi– kui kultuurihuvilised.
Esimesed sõidavad mägedesse, leides endale sobiva suurusega
slaalominõlvadega suusakeskuse, kultuurihuvilised külastavad
Viini erinevaid ooperiteatreid ja kirikuid.

Asu Mäesuusad ja lumelaud teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.