Reis algab Internetist

Foto: (C) Kaido Einama

Ilmus algselt: Äripäev, Puhkepäev, 28. veebruar 2003
Kaido Einama

(Mine otse linkide juurde, neid täiendatakse siin jooksvalt, viimati kontrollitud 06.2021)

Puhkama võib minna reisibüroo valmispaketiga, oma autoga või seljakotiga. Igal juhul aga aitab reisi omapärasemaks ja ka odavamaks muuta pilk Internetilehekülgedele, mis pakuvad reisiks vajalikku infot ja reisiteenuseid. Internetist reisiteenust muretsedes ei pea tavaliselt tasuma reisibüroode lisatasu, mis on vajalik firmade kontorite ja teenindajate ülalpidamiseks.

Tihti on Internetis sooduspakkumisi, mida ei saa kunagi ühestki reisibüroost – online broneerimissüsteemid saavad seda pakkuda üle maailma ja ilma lisakulutusteta, reisija peab vaid peale sattuma. Nii näiteks võis novembris osta Las Vegasesse korraliku hotelliööbimise 25 dollari eest, samal ajal kui reisibüroode pakkumised algasid 60 dollarist kehvema taseme hotellis. Lendama asudes aga ilma Internetita odavalt läbi ei pruugi saada, kui just lennufirmade sooduskampaaniaid reisibüroost ei lähe uurima. Odavlennufirmad on loobunud kulukatest paberpiletitest, näiteks Euroopa suurim odavate lendude firma Ryanair ei tunnistagi paberpileteid, kõik tellitud lennud on elektroonilise piletiga.

Internetis reisi planeerimine on lihtne, sest peaaegu igasugune teenus, mida reisil vajatakse alates vaktsineerimisest ja reisikindlustusest kuni lennupileti ja hotellikoha ostmiseni välja, rääkimata autorendist või ekskursiooni tellimisest. Enamasti on Internetis toimetamiseks vaja krediitkaarti. Kuid enne, kui ostmiseks läheb, tuleb selgeks teha, kuhu üldse minna. Muidu võib peale kalli lennupileti ostmist sattuda näiteks lennukist maha tulles narkokartellide võitlustandrile ja reis võib lõppeda õige kurvalt. Sihtkohtade kohta on Internetis infot kuhjaga, vaja on see vaid välja otsida.

Näiteks leheküljel www.virtualtourist.com saab iga reisihuviline käidud kohtade muljed kirja panna koos piltidega ning lugeda nõuandeid kohapeal käinutelt või sihtkohas elavatelt. Kui sihtkohtade valikus suurem selgus käes, maksab kaaluda raamatu ostmist. Üks tuntumaid sarju, mida reisijad kasutavad, on Lonely Planeti riikide teejuhid. Neid raamatuid saab enamlevinud sihtriikide kohta ka Eestist, kuid alati ei pruugi raamatulettidel sobivat olla.

Kui krediitkaart on olemas, saab ostu teha tuntud internetipoest Amazon.com. Tihti tuleb sealt ostes raamat odavamgi, kuid arvestada tuleb mitmenädalase, kui mitte mitmekuise kohaletoimetamisajaga. Mitme raamatu ostmine korraga aitab kokku hoida raamatu transpordikulusid.

Kui koha valik on tehtud, maksab reisimiseks valida ka õige aeg. Eelarvamused lõunamaade kohta võivad päikesereisi muuta troopikavihmases kuurorthotellis kükitamiseks, sooja otsimine talvise Vahemere ääres võib tihti lõppeda ka miinuskraadides lõdisemisega. Ilmainfot jagavad nii CNN, BBC kui hulk erinevaid ilmaportaale, ülemaailmse eestikeelse ilmastatistika ja hetkeolukorra tuhandetes erinevates linnades leiab aadressilt http://estonian.wunderground.com. Väga täpne on Euroopa-ennustus Norra lehel Yr.no.

Kui reisibüroo abita Internetis hotellikohta broneerida, võib arvestada olulise rahalise kokkuhoiu, kuid ka suurema riskiga. Öömaja kohta pole rohkem infot, kui hotell ise pakub, kuigi ka see puudus aja jooksul muutub aina vähetähtsaks. Tihti leiab reisiportaalidest kuhjaga kohapeal käinute muljeid, mis aitavad õiget majutusasutust välja selgitada. Broneerimine aga on lihtne: näiteks Travelnow.com pakub krediitkaardiga broneerimist, mõne hetke pärast saabub elektronpostile ka kinnitus selle kohta, et sihtkoha hotellis on koht tõesti olemas. Seejärel tuleb kinnitus välja trükkida ja reisile igaks juhuks kaasa võtta. Tavaliselt seda siiski vaja ei lähe. Suuri sooduspakkumisi USA külastajale leiab lehelt Expedia.com. Spetsiaalsed internetisoodustused on mitmeid kordi odavamad kui reisibüroode pakkumised. Lennupileti Internetist ostmine on keerulisem, kui ei kasuta just odavlennufirmat, mille puhul internetiost on pea ainus võimalus piletit saada. Tuntud lennukompanii paberpileti tellimisele Internetist lisandub üle paarikümne dollarine kohaletoimetamise tasu ja Tallinn kui kõrvaline sihtkoht on ülemaailmsetes broneeringusüsteemides väga kallis sihtkoht. Kuid näiteks elektroonilise pileti võimaluse olemasolul saab veebi kaudu ostes taas raha kokku hoida. Elektrooniline pilet lunastatakse lennujaamas passi ette näidates või koodiga vastavast automaadist välja trükkides. Odavlennufirmaga Ryanair reisides aga pole vaja teha muud, kui firma kodulehel pilet ära tellida, tellimisnumber kirja panna ja kohvritega lennujaama jõuda. See viimane on küll tülikam kui tavalennukompaniidega reisides, sest Ryanair kasutab kõrvalisi, linnasüdametest kaugel eemal asuvaid lennujaamu.

Enne reisi maksab teha ka väljatrükke mõnedelt lehekülgedelt. Näiteks Mapquest pakub kaarte, et leiaks üles linnades asuvad hotellid, worldtimezone.com lehelt saab kirja panna kohaliku aja, GSMWorldi kodulehelt välja trükkida mobiilivõrgu levialad ja koduse mobiilioperaatori kodulehelt roamingu tariifid. Oanda.com pakub reisijale ka valuutaspikrit, spetsiaalne rahakoti vahele mahtuv taskuformaat pakub tabelit erinevate vääringute kiireks ümberarvestamiseks. Kui aga kokkuhoiu soov on suur ja maailma nägemise soov samuti, siis seiklevale reisijale sobib otsida ka viimase hetke pakkumisi. Selgi puhul pole vaja reisikohver näpus varahommikul Helsingi lennujaama ilmuda, et lennata esimesse soodsasse sihtkohta, viimasel hetkel saab lennureisi broneerida ka Internetist. Tuntuim koht selleks on Lastminute.ee, aga ka suuremate reisibüroode kodulehtedel on tavaliselt sektsioon „viimase hetke pakkumised“.
 
Kasulikud reisilingid

Kuhu minna?

Broneerimissüsteemid:

Viimase hetke pakkumised:

  • www.lastminute.ee kogutud pakkumised Tallinnast, Helsingist, Stockholmist ja Riiast algavatele viimase hetke reisidele
  • www.estravel.ee Estraveli partnerite viimase hetke pakkumised
  • www.cheaptickets.com veel üks odavate piletite, majutuse ja autode broneerimissüsteem

Reisiinfo:

Reisiajakirjad Eestis:

Aeg:

Kaardid:

Ilm:

Sõnaraamatud:

Tervis, kindlustus:

Varustus:

Sõiduplaanid, transport:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.