Teadusreisid

Loodusreisid, tehaste, kaevanduste, kosmodroomide, laborite külastused.


Astronoomiahuvilised saavad kokku Palal - juba ülehomme

10.-14. augustini saavad Jõgevamaal palal kokku Eesti astronoomiahuvilised. Kohtutakse Pala koolis. 

Lähem info kava kohta on Astronoomia.ee lehel.

Öösel vaadeldakse kuud ning tähti ja päeval parema puudumisel Päikest ennast. Päeval võib kasutada ka USAs asuvat automaatteleskoopi, et öisel ajal seda üle võrgu juhtides vajalikku kohta uurida.

Teadus.ee suvekool Käsmus räägib elust elusalt

Sel suvel toimub teadus.ee suvekool seitsmendat korda. Nagu ikka, tullakse kokku Käsmu Meremuuseumis augusti viimasel nädalavahetusel.

Korraldajate eesmärgiks on käsitleda elu erinevate teaduste ja kunstide vaatepaigast, et nõnda looduse toimimisele lähemale jõuda. Kool toimub kolm päeva, nõnda et osalejatel on võimalus ka üksteisega suhelda, et käsitletavaid teemasid arutleda.

Sedapuhku keerlevad loengud elu ümber.

Linnuvaatluse sügishooaeg Matsalus on alanud

Eelmisel laupäeval Nõva kandis rännates võis merelt näha tulemas suuri kureparvi. Kuhu mujale kui Matsallu nad suundusid. Sügisene linnuvaatlushooaeg on alanud.

Alljärgnevalt Estonian Nature Toursi (korraldab Matsalus linnuvaatlusreise) tegevjuhi Marika Manni fantastiline kogemus 2004. aasta sügiseselt loenduselt.

"Käisin eile linnuloendusel, Matsalu omadel abiks. Enne kuut õhtul alustasime, meie olime Haeskas. Eve sättis vaatetoru üles, uuem tehnika vajas personaalsemat lähenemist, aga linnud juba tulid. Õigemini läksid. Või tulid ja läksid. Polnud enam aega, tuli haarata binokkel ja lugeda. Mina märkisin muudkui üles, et mitu ja kust tulid ja kuhu läksid. Ja kes olid. Eve kurjustas, kui pidi mitu korda ütlema, ma ei pannud pahaks.

BBC Wildlife Magazine käis tutvumas Eesti imetajatega

Reisikorraldaja Estonian Nature Toursi kutsel viibis sel kevadel kaheksa päeva Eestis BBC Wildlife Magazine´i ajakirjanik Ben Hoare. Maailma ühe mainekaima loodusajakirja ajakirjanikule sai osaks võimalus testida uhiuut reisipaketti Mammal Watching in Estonia.

Tutvumisreis osutus edukaks, Ida-Virumaal ja Lõuna-Eestis veedetud aja jooksul nähti lendoravat, kährikuid, karusid, metssigu, kopraid ja hulganisti värskeid hundi, karu ja ilvese jälgi ning huvitavaid linnuliike nagu teder, metsis, laanepüü, rohunepp, kuldhänilane jpt. Kohalikud eksperdid Triin Ivandi ja Bert Rähni ning Eesti tippspetsialistid Uudo Timm, Remek Meel ja Tarvo Valker avaldasid oma teadmiste ning oskustega sügavat muljet.

Linnulaulu hommikud Tallinnas

Talvike alustas laulmist juba märtsis, aga pole ka mai keskel veel tüdinud. Juba ammu enne päikese tõusu võib kuulda "siit siit siit siit siit saab Riiga"... küllap saabki! Foto: Toomas Tuul.

Looduse Omnibuss, Loodusring, Looduskalender, Tallinna Linnuklubi, Tallinna Keskkonnaamet, Eestimaa Rohelised, Eestimaa Looduse Fond, MÜ Fotokeskkond, ITrotid, Gaviafilm, Reisijutud.com ja Viru Folk kutsuvad:

Esmaspäevast, 10. maist - reede, 14. maini 2010

Linnulaulu hommikud Tallinnas.

BBC video: GPSiga Londoni taksode sagimisest Trillian 02.01.2009 11:01

BBC monteeris kokku hämmastava video 380 Londoni takso GPS-träkkidest, mis sagivad Londoni satelliidivideol ühe päeva jooksul.

Sellelt lehelt saab vaadata nii taksode sagimist kui ka allpoololevatelt linkidelt sellel lehel veel muidki visualiseeritud inimsipelgapesa kommunikatsioone: näiteks Londoni lennujaamade kohal käivat närvilist ringlemist maandumisjärjekorras, lugu liiklusreguleerijatest arvutite taga.

Raadiosaatjaga kurepoja lugu

Looduskalender kirjutab, mis sai Punase mere kaldal valesse suunda pööranud kurepojast - Priidupojast, kellel oli "seljakott" GPS saatjaga seljas.

Nagu spetsialistid kure seljas oleva saatja signaalidest juba ennustasid, sai ta kõrbekülas otsa. Toitu polnud. Seega polnud esivanemate signaal piisavalt tugev, et õpetada: Punase mere äärest peab pöörama vasakule, Egiptuse poole, kus Niiluse aladel on rohkem süüa ja juua.

Priidupoja lugu on kirjas siin.

CERN heidab pilgu universumi saladustele

Kaido Einama, Arvutimaailm, oktoober 2007. Reportaazh.

Pildid

Tuumafüüsikutega CERNis on lõunat süüa raske. Piisab vaid prantsuspärase kala pealt jutt viia sealsele 27 km pikkusele hiigelkiirendile, kui teema kaldub müüonite, positronide ja neutriinode maailma ja võhikul jääb üle vaid suud maigutada. Siiski – Arvutimaailma reis Universumi saladuste juurde Euroopa Tuumauuringute keskuses CERNis Genfi külje all tõi selgust nii mõnelegi põhimõttelisele küsimusele.

CERN teeb universumi saladuste uurimiseks Suure Paugu wher2go 16.09.2007 12:15

Genf, Sveits.Ehkki CERNi tuumafüüsikud räägivad, et midagi ohtlikku nende katsetes, mis 2008. aasta suvel algavad, pole, kõlab see jutt siiski hirmuäratavalt: nimelt plaanitakse imiteerida Universumi tekke "Suure Paugu" esimesi pikosekundeid ja selle käigus loodetakse avastada mõni fundamentaalne loodusseadus. Pauk aga on pisike ja sügaval maa all, 27 km pikkuses ringkiirendis.

Kui CERNi reaktor oleks ehitatud kuhugi Saku alla, siis ilmselt oleks protestijad juba Euroopa kohtus selle vastu protestimisega. Genfis Prantsuse piiri külje all aga käib juba 50 aastat rahulikult hiigelehitus, mille tulemustest ei tea ka parimad teadlased ise midagi.

Asu Teadusreisid´u jälgima