Ajaloo suurim reisilaev läheb Atlandit ületama

Pilt pärit: cunard.comVisioon, November 2003

Ajal, kui Concorde´id lõpetavad lende ja õhulend üldse turvanõuete tõttu aina kallimaks ja vaevanõudvamaks läheb, tuleb maailmameredele uus, kõigi aegade suurim ja luksuslikeim kruiisilaev Queen Mary 2. Titanicu marsruudil seilab praegugi maailma suurim kruiisilaev Queen Elisabeth 2, mis on ühtlasi ka ainus lennuliiklusele konkurentsi pakkuv transpordivõimalus üle Atlandi õhku tõusmata. Laev pole kiiretele inimestele, samuti pole mereretk kokkuhoidlikele mõeldud: kalleimad Penthouse-tüüpi kajutid laeval maksavad ligi kahenädalaseks kujuneval luksusreisil napilt alla miljoni krooni.

Kuid nii nagu kunagi Titanicul, on ka odavamaid kajuteid, kus 3-4 inimest koos aknata toakeses. Pisut avaramas siiski kui näiteks Tallinn-Stockholmi reisil. Odavaim reis võib jääda näiteks 40 000 krooni sisse. Ainuke üle Atlandi regulaar-reise tegev Suurbritannia kruiisikompanii Cunard Line tegutseb 1939. aastast, vedades alguses kuninglikku posti Kanadasse ja USAsse.

1912. aastal päästis laevafirma alus Carpathia konkurenti White Star Linesi lipulaeva Titanic reisijad peale tollase maailma suurima reisilaeva hukku. 1935. aastal, kui konkurents enam mitmeid firmasid ära ei elatanud, ühinesid Cunard ja White Star Line, enne II Maailmasõda jõuti valmis ehitada ka järjekordne maailma kõigi aegade suurim reisilaev: 1938. aastal lasti vette Queen Elisabeth.

1959. aastast ületas Atlandi esimene suur reisilennuk, kuid see ei takistanud Cunardil ellu viimast plaani merre lasta Titanicu järeltulija. Praegu Atlandil seilav Queen Elizabeth II ehitati 1969. aastal ja renoveeriti täielikult paar aastat tagasi. Järgmisest aastast läheb aga eakas superlaev pensionile ja asemele saabub taas maailma kõigi aegade suurim, Queen Mary 2. Jaanuari keskel kohtuvad kaks hiiglast Atlandil, kui üks teeb oma esimest, teine viimast regulaar-reisi üle ookeani.

Queen Mary 2 – igatpidi “kõige”

12. jaanuaril esimesele reisile suunduv Queen Mary 2 on igatpidi “kõige”: kõige pikem, kõige kõrgem, kõige mahukam.

  • Pikkus: 345 meetrit (31 meetrit pikem kui Tallinna Teletorn)
  • Kõrgus: 72 meetrit (31 meetrit madalam kui Radisson SAS)
  • Reisijaid: 2620 (Romatikal 2500)
  • Meeskond: 1253 meeskonnaliiget
  • Maksimumkiirus: 30 sõlme (ca 55 km/h)
  • Mootori võimsus: 157 000 hobujõudu, ökomootor gaasiturbiini ja diidelelektrigeneraatoritega
  • Maksumus: 12,8 miljardit krooni (selle raha eest saaks ehitada 20 Radisson SASi suurust hotelli)

Laevakruiisil saab lõpuks aja maha võtta

Koos rohkem kui 2600 reisijaga ollakse Atlandi-kruiisil keset ookeani ihuüksi ligi 2 nädalat. Enamasti on pardal USA ja Suurbritannia rikkad, palju on pensionieas vanaduspõlve nautijaid. Sekka satub ka mõni lennukifoob, kelle ainsaks võimaluseks mandrite vahel liigelda on laev. Kallis ja aeganõudev, kuid muud varianti kahjuks pole.

Kahe nädala jooksul elu mugavaks muutmiseks on laeval tehtud kõik, mida ühele ujuvale luksuslinnale saab sisse ehitada. Jõusaalid, Spa-klubid basseinidega, planetaarium, veinimaitsmise seminarid, võrkpalliväljak, raamatupood, isegi koerte jalutuskohad, mis tähendab, et oma parima sõbra võib pikale merereisile probleemideta kaasa võtta. Õhtuti valguvad ülikondades ja õhtukleitides elunautijad kabareedesse, restoranidesse, baaridesse või teatrisse.

Laeval on nii korralik teatri- kui kinosaal, maailma suurimal alusel on mõistagi suurim merel asuv ballisaal. Aastas tehakse üle Atlandi 14 regolaarsõitu, lisaks kruiisid kolme kontinendi vahel, kõrvalepõiked Norra fjordidesse, vahemerele või new Englandi ja Kanada maalilisele rannikule.

Queen Mary 2 Maiden Voyage

14 päeva, väljumine 12. jaanuaril Southamptonist Inglismaalt

Maiden Voyage on reisilaeva esimene n.ö proovisõit reisijatega, tavalisest pidulikum ja suurejoonelisem. Maailma suurim reisilaev teeb esimese reisi Inglismaalt USAsse Floridasse, tehes vahepeatusi madeiral, kanaari saartel, barbadose saarel, Neitsisaartel. Esmareisile pääseb alates 50 000 kroonist, lunastades selle raha eest odavaima kajutikoha.

Kava

Jaanuar 2004 12. Southampton, England väljumine

18:00 13.-14. Atlandi ookeanil 15. Funchal, Madeira

8:00-18:00 16. Santa Cruz de Tenerife, Kanaari saared

8:00-23:00 17. Las Palmas de Gran Canaria, kanaari saared

8:00-17:00 18.-21. Atlandi ookeanil 22. Bridgetown, Barbados

8:00-23:00 23. Kariibi merel 24. Charlotte Amalie, St Thomas, USA neitsisaared

7:00-17:00 25. Atlandi ookeanil 26. Fort Lauderdale, Florida, USA saabumine 8:00

Peatus Madeiral: Funchal

Sel aastaajal on Madeiral varakevad. Õitsevad nii mäenõlvad kui veiniistandused. Funcal on vana Portugali merelinn kitsaste käänuliste tänavatega.

Peatus Kanaaridel: Santa Cruz de Tenerife

Tenerifele iseloomulikulton enamus maju merelt silmatorkavad valgeksvärvitud seinte tõttu. Aastaringselt kasvab saarel värske puuvili, kevadel on aga rohkem õitsemist kui muul ajal. Santa Cruzist saab jalutada läbi männimetsade Teide mäele, kõrgeimasse tippu.

Peatus Barbadosel: Bridgetown

Bridgetown on vana Briti mõjutustega linn valgete liivarandadega helesinise Kariibi mere ääres. Ekskursioon viib kruiisireisija kohalikku farmi ja külakirikusse.

Peatus Neitsisaartel: Charlotte Amalie, St Thomas

Neitsisaared on USA purjetamis-, sukeldumis- ja snorgeldamisparadiis. Kaubanduses valitseb aga maksuvabaduse-paradiis.

Lõpp-peatus Fort Lauderdale´is Miamis: Fort Lauderdale

Miks mitte Miamisse? Aga sellepärast, et maailma suurimalt kruiisilaevalt pääseb Ft. Lauderdale´I vaikses sadamas paremini liikuma, leiab kergemini hotelle ja ka kiirteed, lennujaam ja ümberistumised on mugavamad ja rahulikumad. Tagasisõit algab ju alles mitme nädala pärast.

Kaido Einama

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.