Kuidas toita elektroonikavidinaid matkal olles?

Kui dekaad tagasi matkale minnes eriti oma matkavidinate laadimise pärast ei pidanud muretsema (telefonidki kestsid vähemalt nädala), siis nüüd on häda suur: nutitelefonid on tavaliselt õhtuks tühjad ja lisaks võib kaasas olla digifotokaid, GPS-e, videokaameraid ja muid asju, mis kõik aplalt energiat tarvitavad ja päeva lõpuks oma varud ammendanud on.

Seega peab matkale minnes elektrist kaugele sattudes kaasa hankima vidinaid, mis seinakontaktita särtsu annavad. Ja selliseid vidinaid on päris palju, kuigi enamus neist võivad metsas suhteliselt hätta jätta. Eriti pirtsakad paistavad olema päikeseenergiat kasutavad laadijad, aga on ka teisi variante. Tuulegeneraatorit küll seljakotti ei pista, aga suurema päikesepaneeliga seljakott, mis päev läbi valguse käes või väntmehhanismid võivad aidata ka järgmisel matkapäeval asukohta määrata või telefoniga helistada.

Jalgrattamatkale - mõistagi dünamo!

Jalgrattamatkajad kasutasid juba nõukogude ajal väntamisenergiast särtsu ammutavat dünamot. Ega selles vallas palju muutunud olegi peale selle, et jalgrattalampide valgusallikateks on saanud energiasäästlikud LED-id ja vändata tuleb voolu pigem oma elektroonikavidinate jaoks.

On olemas jalgrataste n.ö "pardakontrollerid", mis jagavad dünamo voolu väikese vaheaku ja valgustuse vahel ning lisaks pakuvad ka USB-st laadimise võimalust, kuid selline komplekt läheb üsna kalliks.

Vana tuttav Nokia tegi aga lihtsama lahenduse - tavaline 6- või 12-voldine jalgrattadünamo ning Nokia "rattalaadija" 2 mm väljundpistikuga annab energiat küll traditsiooniliselt Nokia enda vanematele telefonidele, kuid on olemas ka 2 mm -> micro-USB adapter, et laadida kõiki teisi moodsaid telefone. Ka 2 mm -> USB adapteri võib mõnest elektroonikavidinate poest hankida, et ühendada näiteks USB-st toituv akude laadija või digifotokas.

Nokia rattageneraatoriga laadija hakkab voolu mõistlikus koguses andma, liikudes vähemalt jalakäija kiirusel (6 km/h). Nagu "päris" laadija on rattageneraator alates 10-11 km/h liikumiskiirusest, ehk siis sellise tempoga võib arvestada mobiili laadimiseks sama aja, nagu seinalaadijaga.

Seljakotimatkale - päikesekott

Kui on vaja ringi liikuda jalgsi, siis peab energiavajadused muud moodi rahuldama. Päike paistab päeval alati, olgu siis otse või läbi pilvede. Päikese kinnipüüdmiseks on palju erinevaid vidinaid, kuid päikesepaneelid on veel võrdlemisi ebaefektiivsed meie laiuskraadil ja määrab siiski paneeli suurus.

Kuhu suurt paneeli ikka kinnitada kui seljakotile - pole mõeldav mingi tohutu paneeliga nagu vihmavarjuga ringi käia. Seljakottidest on Reisijutud.com testinud näiteks Voltaicu päikesekotte

See kolme paneeliga kott sisaldab lisaks sisemist puhverakut, mis on väga vajalik. Näiteks kui päeval ringi matkad ja telefoni kasutad, siis see saab tühjaks just õhtul, kui enam päikesepaneelist laadimisel asja pole. Selleks ajaks on aga sisemine 16 000 mAh aku end loodetavasti täis laadinud ja suudab energiat pakkuda õhtuseks vidinate laadimiseks. Reisijutud.com-i testis ühe vanema seljakotimudeliga laadis väiksem sisemine aku end pilves ilmaga ca 6 tunniga ja sellelt sai täis poolteist keskmist telefoniakut. Sülearvuti jaoks jäi särtsu väheks. Küll aga väidab Voltaicu leht, et sülearvutile saab poole tunni laadimisega ühe tunni tööaega juurde uue seljakotimudeliga. Kõlab uskumatult. Sisemine suur aku aga vajab 12 tundi eredat päikest täislaadimiseks või 6 tundi seinakontaktist.

Mobiililaadija päikesepaneeliga

Mobiililaadijaid, mis päikesest energiat ammutavad, on väga palju, aga enamus neist ei õigusta end ka vaatamata odavale hinnale. Kõik need, mis on päikesepaneeli pinna poolest mobiili mõõtu või natuke mobiili pinnast suuremad, on üsna kasutud, sest mobiili laadimiseks kulub siis rohkem kui üks päikseline päev. Mõnikord antakse ekslikult ka mobiililaadimise ajaks sisemiselt täislaetud akult laadimise aeg, aga kaua see sisemine aku end täis laeb, seda ei öelda.

Pilves ilmaga saab ehk mobiilisuuruse laadijaga pool päeva oodates teha lõpuks ühe kiire hädaabikõne. Veidi suurematest paneelidest, nagu juuresoleval pildil, võib juba asja saada, aga seda, et need päevaga telefoniaku täiesti täis laevad, kohtab siiski harva.

Pildilolev laadija on lahti käänatav ja sisemise 1800 mAh akuga. Hea, kui see sisemine aku päevaga täis saab, siis suudab ta alla 1800 mAh akuga telefoni juba õhtul mõne tunniga täis laadida.

Hädaolukorraks aga võib aidata sellisest USB-lisasärtsust, mis laeb micro-USB otsaga telefoni oluliseks hädaabikõneks vaid kahe pisikese patarei abiga.

Vändaga saab tasuta elektrit

Eesti kehvades päikesetingimustes on päikesepaneelist kindlam asi vänt. Sellega küll mobiili täis ei vänta, aga vändaga dünamo on abiks näiteks hädaabikõne jaoks energia andmisel. Pildilolev USB otsaga vänt-laadija aitab 15 minutiga ka kõige kustunumal telefonil eluvaimu sisse puhuda.

Kõne ajal samal ajal piisavalt kiiresti edasi vändates saab aga rääkida pikemalt. Muide, laadimise ajal läheb väntamine raskemaks - loogiline ka, energia saamiseks tuleb ju vastavalt ka rohkem energiat kulutada.

Teine hea vändaga elektrisaamise viis on vändaga taskulamp. Neid on Eestiski müügil. Mugavam on võtta taskulamp, millel ehe vänt küljes ja aku sees, et saaks talletada ka olukordadeks, kus kaks kätt pole vabad, et vändata. Veel parem, kui lisaks vändale oleks taskulambil ka päikesepaneel. Siis laeb see ennast näiteks päeval matkakoti küljes rippudes, et öösel telgis valgust anda. N.ö pigistatavad taskulambid on kehvemad laadijad.

Matkavarustuses pole paha ka universaalne hädaabi-seade, näiteks see vändatav-laetav MP3 pleier / raadio / taskulamp / mobiililaadija.

Kõigi nende eelnevate vahenditega, millel on küljes USB väljund, saab päikese käes, vändates või enne sisemist akut täis laadides omakorda laadida ka oma kaasasolevaid akusid fotokate, GPSide ja muude lisaseadmete jaoks. Selleks läheb vaja USB-st toituvat akulaadijat. Kaks neist on kõrvaloleval pildil.

USB-st laadimine on suurema mahutavusega akude jaoks aga väga vaevaline. Kaks 2000 mAh akut võivad täis saada näiteks pooleteise päevaga. Seega pole akude jaoks kaasasoleva energiaga laadimine just kõige mugavam lahendus. Mugavam võib olla rohkem patareisid kaasa võtta või vahepeatustes seinast laadida.

Ja veel üks hea asi - matkapott, mis toodab sooojusest elektrit.

Allpool aga video Voltaicu kotist - kuidas toimib, kuidas kasutada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.