Mallorca päästab Barcelonas hättasattunu

Palmialleee viib Mallorca Linke:

Rannad

Liivarannad asuvad põhiliselt saare lõuna- ja idaosas. Playa de Palma rand on 5 km pikk.

Söök

Kolmekäiguline lõuna 80 kr, eelroad 40-90 kr Kvaliteetvein al. 80 kr, lauaveinid al. 20 kr

Transport

Transmediterranea laevad, sinna ööbimisega kajutis ca 12000 peseetat, tagasi kiirlaevaga 3,5 h ca 9000 peseetat

Mida vaadata

Raekoda Piiskopi palee, Almudaina palee, Araabia basseinid (a la saun), Katedraal, Mallorca muuseum, Hispaania Küla, Genova koopad.

Reisijututuba, juuli 2001 Kaido Einama  

Kevadel või suvel Barcelonasse sattudes jääb juhuturist hätta. Kui ettevalmistusi öömaja broneerimise näol pole tehtud, siis selles turistilinnas enam kohapeal öömaja ei saa. 

"Sõitke 100 km linnast välja ja hakake seal vaatama, ehk leiate midagi," soovitab turismitöötaja kesklinnas la Rambla lähedusse jäävas turisti-infos ja laiutab käsi. "Nii hilja te linnas enam küll ühtki vaba öömaja ei leia." Kuigi mitu nädalat enne minekut sai varakult öömaja Eesti reisifirma kaudu broneeritud, ei aktsepteeritud miskil põhjusel meie broneeringuid Amadeusi võrgu kaudu Barcelonas. Ja viga oli seda ignoreerida, sest ilma broneeringuta jääb kohapeal tänavale.

Kuid õnneks on Barcelonast mõnetunnise või -öise laevatee kaugusel baleaari saared: Ibiza ja Mallorca, kuhu otse kesklinnast käivad nii kruiisilaevad, kiirlaevad, purjekad, paadid. Hättasattunu viimaseks päästerõngaks võibki osutuda reisilaev, mis kell 23.00 Kolumbuse kuju lähedalt sadamast stardib ja 6,5 tunni pärast end Palma de mallorcal sadamakai külge kinnitab. Öine sõit sarnaneb Tallinn-Stockholmi reisile, kus enamus inimesi veedab öö tekil ja ööklubides või mullivannis istudes. Kajutitesse heidavad puhkama üksikud. Juuni keskpaigas on kruiisilaev pingal täis koolilapsi. Ikkagi koolilõpuekskursioonid.

Kuhu siis mujale kui mallorcale, kui Barcelona umbses turismikeskuses kool läbi saab. Mõnenädalasele või koguni mõnepäevasele reisile minnakse nagu pooleks eluks, sadamas nutetakse, kallistatakse, karjutakse, laeval aga helistatakse terve tund kaldal ärasaatvatele pereliikmetele mobiiliga, loobitakse tualettpaberirullidega lintsaluute ja karjutakse üle sadama hüvastijätuks. Öine sõit Mallorcale algab Barcelona pikkade mereväravate läbimisega.

Nagu Peterburis on ka siin ülestõstetud sillad, kuid ilma südaööpäikeseta. 23:00 on lõunamaal süsimust ja kottpime taevas, mis linnatulede kaugenedes matab kõik. kuskilt ujuvad öö saabudes kohale ka pilved, mis taevas tähed kustutavad.

Kuigi kajutis reisijaid on laeval vähe, pannakse nad kokkuhoiu mõttes kõik ühte ruumi kokku. Nii saavadki Eesti turistid neljast kajutit jagada kahe hispaanlasega. lennuväelane on üsna jutukas ja huvitub Eesti sõjaväest, keskealine hispaanlane aga keerab kohe magama ja juttu ei tee. vaid midagi hispaaniakeelset räägib lennuväelasele, kes Mallorcale tööle sõidab. 

Laeva baarides ja poodides kohtab väga idaeuroopaliku välimusega personali. teadjad räägivad, et palju eestlasigi on vahemere ääres laevadel ja sadamates tööl. Siiski keegi koridoris räägitava eesti keele peale ei reageeri. Siit-sealt on kuulda ka sulaselget vene keelt. Muidu on aga öise laeva vallutanud kooliõpilased. 

Hommikul kell 7 on hispaanlased kajutist kadunud. Laev seisab kai ääres ja on inimtühi. Oleme viimased reisijad, kes varahommikusse linna lähevad. Tagasisõidupilet tuleb kohe kinni panna, sest muidu võib kiirlaevast maha jääda. nagu näha, on iga laeva mineku puhul sadamas korralik segadus ja tunglemine. Välismaalased karjuvad, kui neile piletit ei anta või ühe ametniku juurest teise juurde aetakse. Kohalikud hiilivad vaikselt järjekorras turistidest mööda. Kuid kella 7 ajal on Palma de Mallorca ise täiesti inimtühi. 

Hotellides on vabu kohti küllaga. Kolanud aga terve päeva Barcelonas, tundub turistile ka esimene urgas pääsemisena ja sobib ka 750 krooni maksev ühetärnihotell, kus unine portjee asjad remonditavasse taharuumi lubab jätta. Check In, nagu ikka, algab hiljem. Tagasi soovitatakse tulla 11 paiku. Mallorca kaldaäärsed baarid ja kohvikud avatakse turistidele juba varakult. Restoranid on hommikul siiski veel suletud. 

Midagi rahvuslikku mere ääres palmialleede lähedal asuvates söögikohtades pole, hommikuks saab korraliku inglise hommikueine peekoni ja munaga. Teenindus on veel uimane ja aeglane, kuid linnud on varastelt turistidelt juba leivaraase jahtimas. Palma de Mallorcal on ajaloolist rohkem kui tunduvalt väiksema Ibiza saare linnakestes.

Linna ääres võib leida hiiglasuuri II Maailmasõja aegseid kindlustusi, osa isegi I Maailmasõjast järgi jäetud. Samas on ka Hispaania sõjaväebaasid, mille kahurid on suunatud Aafrika poole. Sealtkandist saabub küll ainult põgenikke kipakatel paatidel, keda võib kohata ka Mallorca tänavatel. Järjele jõudnud aafrikalsed töötavad kohalikes farmides põllutöölistena ja räägivad omavahel eurooplasele eksootilist afrikaani keelt. Konditsioneeritud kaubamajades on hinnad suhteliselt odavad, jäädes Eesti hinnaklassi. Söögid samuti. Taksodki on saarel üliodavad, nendega saab sõita ka pikemaid vahemaid linnast välja kaunitesse randadesse.

Kesklinnas asub Palma de Mallorcal ilus vanalinn. Kitsad tänavad on täis poekesi, kuid kõik on tunduvalt puhtam ja hoolitsetum kui Barcelonas. Linna katedraal on tellingutes ja tavaliselt turistidele suletud, kuid selle suursugusust saab vaadata ka väljastpoolt, kiriku aiast või mereäärselt promenaadilt. Kiriku juurest mereäärselt promenaadilt saab laisem turist end kohe ka merre libistada. Meri on seal küll veel kaljune ja ebamugav on kaldal betooni peal lamada, kuid punaseks kõrbenud turistirahvast leidub seal ikkagi kõvasti.

Mida edasi mööda kallast minna, seda ilusamad rannad tulevad. Parimad rannad asuvad loomulikult üldse linnast väljas. Seal on ka terved linnad, kus kõik on mõeldud näiteks sakslastele. Või nudistidele. Või tänav, kus teenindatakse soome keeles. Helesinisesse vette saab kaasa võtta kummipaadi või snorkli, läbi paistab vesi piisavalt, et maskiga ujudes alt läbi kihutavaid eriskummalisi kalaparvi näha. 

Snorklit ostes kontrolli, kas selle mask sinu näokujuga ikka sobib ja vett läbi laskma ei hakka. Vee all naerma hakates aga tuleb ka korralikku maski vesi solinal sisse. Nii et ole kaladele otsa vaadates tõsine ja liikumatu näoilmega. Mallorcalt võib leida ka Rooma ja Araabia aegseid ehitisi, näiteks termide varemeid.

Töötavaid terme eriti ei ole reklaamitud, seepärast ei tea ka kas neid soojas linnas üldse on. Asustatud on saar teadaolevatel andmetel juba 123. aastast enne Kristust, katalaanid tulid saarele 1229. aastal. Saare valitsus asub nüüd Raekojas, mis on vanalinnast lihtsalt leitav. Neil on oma valitsus, millel natuke autonoomiat nagu kataloonlastelgi mandril. Katedraali kõrval asub aga palee, mis igati nähtaval kohal on Hispaania kuninga residents Mallorcal. 

Kui vaja on osta midagi värsket, siis pole vaja otsida konditsioneeritud suuri supermarketeid, kuigi neis võib olla ilus ja mugav shopata. Linnas on terve hulk toiduturge (üle 7 Palmas) ja kalaturg, kus saab osta kõiki Vahemeres ujuvaid värskeid molluskeid. Turistilõksuna on üles seatud ka käsitööturg, mis töötab 1. juunist 1. oktoobrini Placa Maravillas. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.