Virtuaaltuur: Gruusia

Tbilisi Google Earthis, ekraanipiltÜha kallineva kütuse tingimustes, maailma majanduslanguses ja sõjategevuse tõttu on mõnedesse kohtadesse reisimine Google Earthiga palju mugavam. Koos Wikipedia ja Panoramioga saab kohtadest maailmas peaaegu pildi ette, vähemalt turistiliku. Vaatame siis, kuhu jõuab Tbilisist alustades virtuaalselt, suundudes Gruusia sõja lahingupaikade poole.

Tbilisi lennujaam asub linnast idas, piki jõge saab kulgeda kesklinna poole. Teele jäävad mõned Mustamäe sarnased paneelmajarajoonid.

Tbilisi keskne vaatamisväärsus on Vana Tbilisi, n.ö vanalinn, mille keskmeks Metekhi, mis siiski 1235. aastal peale mongolite rünnakut maatasa jäi, kuid kuhu 13. sajandil rajati kalju otsa kirik.

Abanotubani aga on üle jõe Metekhist lõunasse vastaskaldale jääv basseinide ja saunade piirkond.

Linnast väljub kiirtee põhja suunas, mis on riigi üks tähtsamaid maanteid, jõudes lõpuks välja Musta mere äärde.

Väljaspool Tbilisit muutub Google Earth lakoonilisemaks, järgmine ajaloolisem peatus on 20 km pealinnast - Mtskheta, mis on kunagine Gruusia vana pealinn.

Maantee möödub ka sõjas kannatada saanud Gorist, kuhu tuleb maanteelt lõuna suunas ära pöörata. Suur magistraal jääb Gori ja Lõuna-Osseetia vahele ja oli sõjapäevadel mõne aja suletud. Gori asub Liakhvi jõe kaldal, mis voolab muide läbi ka Lõuna-Oseetia keskusest Tskhinvalist.

Gori on 45 000 elanikuga linn, mis on ka Jossif Stalini sünnilinn. Arvatavasti on selles linnas kõige rohkem Stalini kujusid üldse, mis püsti jäetud.

Gorisse rajati Gruusia suurim sõjaväehospital ja NATO standarditele vastav sõjaväebaas, mis augustikonfliktis hävitati. Peamine vaatamisväärsus on mäe otsas asuv Gori tsitadell. Siin on mõned pildid kurikuulsast Gori peaväljakust, mida sõja ajal ohtralt filmiti ja pildistati. Peaväljaku lähedal, Lõuna-Osseetia suunas asub Stalini sünnikodu, selline. Veel üks pilt Stalini muuseumist.

Gorist 10 km kagusse jääb Uplistsikhe - vana koobaslinn.

Tundub, et vastavalt üldsuse huvile on Gorist põhja suunas just Tskhinvali kvartalid selgete satelliidipiltidega kaetud, nii et saab mööda teed jälgida maastikku kuni Lõuna-Osseetia keskuseni välja. Tskhinvali sõpruslinnad on Tiraspol Transnistrias ja Sukhumi Abhaasias.

Tskhinvali satelliidipilt on küll selge, kuid infot pole palju. Paar Panoramio pilti vaid: vabaduse platsist ja Rustaveli kinost, kõik. Üks pilt ka pommitatud Tskhinvalist, pärit Wikipediast. Kui Google Earthi veidi ülespoole kerida, siis leiab kaardilt küla, mis selle satelliidipildi andmetel kõige rohkem pommitatud sai.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.