Üleelamiskatsetus ellujäämis-komplektiga

Kui tõelistele tarzanitele piisab metsas ellujäämiseks isetehtud pussnoast, siis linnaloomad vajavad looduses vastupidamiseks ja sealt enam-vähem kobedana väljatulekuks igasuguseid iluvidinaid mobiilide ja GPSideni välja. Kui aga juhtub, et kõik need asjad on kadunud või tühjad või kukkusid pehkinud puud pidi ronides seljakotiga jõkke ja lahkusid allavoolu, mida siis teha? Siis võib aidata see väikene karbikene, mille metsikusse loodusesse minnes tasub põuetasku peita.

Kümme-ühes ellujäämiskomplekt sisaldab termomeetrit, hügromeetrit, LED-taskulampi, peeglit, nivooandurit (loodi), kompassi (nii vertikaalse kui horisontaalse skaalaga), vile, tulepulk, luup ja väike joonlaud. 

Hiinas toodetud imevidin on nagu need odavad asjad ikka - kvaliteet siiski pigem üle keskpärase kui halb. Aga kõik kümme funktisooni on kasutatavad, kuigi esialgu tekkis kõhklusi.

Termomeeter näitab temperatuuri vahemikus -20...+60, hügromeeter 0...100%. Termomeeter näitab üsna täpselt, kui võrrelda eraldiseisva ilmajaamaga, hügromeeter paneb kümne protsendiga või natuke enam mööda. LED-taskulambiga saab hädapärast pimedas ruumis hakkama ja metsa all ka kuskil kümne meetri raadiuses, lisaks jätkub valgust ka kompassi ja loodi sihverplaatide valgustamiseks.

Peegel pole instruktsiooni järgi eneseimetlemiseks, vaid märku andmiseks, suunates päikeselaiku, kuhu vaja. Peegel on plekist - ja õige ka, klaasiga võib linnainimene end veel vigastada.

Lood on tavaline piirituses ujuv õhumull, ei miskit erilist, aga teeb oma lihtsa töö ära. Loodiga on hea ka kompassi loodis hoida, siis näitab see suunda kõige täpsemini. Lood pole just eriti täpne, maja sellega ei ehita.

Kompassi puhul tuleb kiita selle kahte skaalat - ülalt vaadates on nagu kompass ikka, aga karbi küljel on pilu, mis lubab vaadata kompassi ka küljelt, näiteks suunates sobivas suunas ja pilus on kohe näha asimuut. Hea näiteks algajal kaardil end paika panna ja objektide suundi hinnata. LED valgustab ka seda kompassi küljepealset pilu hästi.

Vile on pisike ja kipakas, aga häält teeb. Kui hirmsasti hoogu võtta ja puhuda, siis karjatab päris korralikult. Vile ja tulepulga saab kaane seest kätte väikese metallorgiga, millel võiks olla üheteistkümnes funktsioon kogu komplektis - näiteks millegi urgitsemine. 

Aga tulepulk - see äratas alguses kõige rohkem kahtlusi. Tegelikult saigi see komplekt alguses ostetud just tulepulga pärast, sest tundus, et tulepulgast odavama komplektiga saab hunniku muud kola ja tulepulga veel pealekauba. Kuid peab ütlema - pildil on e-poest asja ostes olukord alati parem kui tegelikult. Tulepulk on imepisike ja kaasasolev tera selle kratsimiseks samuti üks vägagi väike plekileht. Sellega magneesiumi nühkides ei juhtunud midagi. Aga oletame, et pussnuga on endiselt vööl ja noaga kraapides tõesti - magneesium sähvatas ja oleks laualolevad paberid süüdanud. Noaga töötab küll, kui esialgne värvikiht pealt natuke ära kraapida. Ja hiljem halja pulgaga saab kipaka metall-lehega kah sädeme välja, kui natuke harjutada.

Suurendusklaas ja joonlaud on kaardi uurimiseks head, aga suurendusklaasiga saab vajadusel ka kulutuustist lõkke üles soojendada, kui ere päike paistab ja pulka kraapida ei raatsi. 

Kogu süsteem mahub lahedasti põuetaskusse ja tundub, et varuseadmena tasub seda kaasas vedada - ega see ei kaalu ka eriti midagi. Üks selline võiks isegi autolaekas varuks olla. Ükski asi selles komplektis pole nii vinge, kui mõni eraldisama asja tegev matkavidin - kas kompass või vile või tulepulk, aga kui neid pole, siis ajab see ellujäämiskomplekt ikkagi asja ära.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.