Stockholm kuue tunniga - kruiisilugu

Stockholmi skäärides. Foto: Kaido Einama

Sissejuhatuseks kruiisimaailma või miks mitte üldse esimese välisreirina võiks Rootsis ära käia kruiisiga. Tallinnast lähevad sinna Tallink ja Viking Line. Seekordse kruiisiloo teemaks on Viking Line, täpsemini nende kruiisilaev Gabriella, mis suviti võtab rahvast ka Tallinnast peale.

Viking Line on logistiliselt lisanud Helsingi-Stockholmi kruiiside vahele põike Tallinna, mis toob lausa topelt reisihuvilisi: ühtedel aitab suvisel tippajal lisaks keskpäevase reisiga üle Soome lahe saada, teised saavad pealelõunal alustada kruiisi Stockholmi. Sellel teisel seltskonnal tuleb paraku laevasõit sellevõrra pikem, sest Tallinnast kell 14 alustades peab kõigepealt Helsingist läbi käima ja alles sis saab seilata päikeseloojangus mööda Soome lõunarannikut lääne poole.

Viking Line´i Gabriella pole muidugi teab mis uus ja moodne laev enam, aga algajale kruiisihuvilisele täiesti sobiv sisseelamiseks. Esimene kruiisikogemus saabub juba õhtul, kui soomlased on asunud eelbroneeritud rootsi laua järjekorda. Kui eelbroneeritud pole, siis saab vaba laua alles viimaste katete ajal. Ja hind pardal on ka krõbedam.

Õhtul saab aga laeval ka muud moodi aega veeta. Konverentsikeskuses oli avatud lastemaailm (Viking Ville ehk suur kassi moodi loom lõbustab lapsi, on disko, pallimeri, mängutuba, mänguasjapood ja palju muud) ning kui restod tunduvad liiga kallid, saab lasteletist ka kõige odavama kehakinnituse - 2.50 maksva lihtsa hot dog´i. Sest restoranides on juba igal pool sabad ja alla 20 euroga leiab vaid kaks praadi: grillirestos päeva pakkumise (hästi tehtud sealihanoisetid béarni kastmega ja friikartulitega, 18.50) ning samas kohas suure hamburgeri. Teistes restodes (kokku on viis restorani, lisaks baarid) on kallim. Või kui just näiteks eksootilisest kaheksajalast kõhtu täis ei soovi saada.

Kui mõtled osta midagi laevapoest, siis söögi osas on seal väike valik: mõned kolmnurksed võileivad ja sink.

Söögi kõrvale saab laeval veel mängida kasiinos ja ennustusvõistlusel, esinevad artistid, ahtriosas on lavaga baar sees ning isegi täiesti ahtris vabas õhus DJ-ga, seal saab ões istuda osaliselt katuse alla ning kui ilm lubab, kontserti kuulata.

Õues maksab olla õhtul ja hommikul kindlasti, lahti oli ka laevalael asuv (tühi) päikesetekk ning ümber laeva kulgev madalamal olev pardatekk, viimane on osaliselt katuse all ja pinkidega. Kahju, et ülal päikesetekil polnud istumiskohti ega lamamistoole. Kuid on juba hooaja lõpp ja Läänemerel hakkavad puhuma jahedamad tuuled.

Laeval on mitmes erinevas hinnaklassis kajuteid ja nagu ikka, need kõige odavamad asuvad kõige madalamatel tekkidel. 2. tekk näiteks autotekist allpool. Suite, Premium ja Seaside kajutid on vaatega merele. Mariella alumistel tekkidel leiab ka kõige odavamad magamiskohad Q3 Budget, milles pole isegi dušši ja WC-d. Need asuvad koridoris.

Öö autodeki all on siiski piisavalt vaikne ja vähe kõigutav, kuskilt kaugusest kostab ühtlast masinamüra, aga see on pigem uinutav. Kajut on esialgu liiga palav, kuid peagi selgub, et + ja - märgid seinal oleval regulaatoril töötavad temperatuuri mõistes vastupidi: pluss näib ventilaatorile tuure juurde andvat ja ruumi jahutavat, miinus seevastu tekitab lämbe ja palava õhkkonna. Igatahes sai plussi poole keerates kajuti värskeks ja piisavalt jahedaks.

Skäärides. Foto: Kaido Einama

Hommik Stockholmi skäärides

Hommikusöök maksab juba pileteid broneerides ette ära võtta, sest muidu tuleb vabo kohti järjekorras oodata ja kallimaks läheb ka. 8-eurone rootsi laud on rikkalik, kuid üsna standardne, heeringas ja mõni muu eksootilisem põhjamaine roog tavalistele sinkidele-juustudele ja putrudele lisaks. Kui minna varakult hommikusöögile, jääb aega mitu tundi päikesetekil veeta, mille puuduseks on istekohtade vähesus või nende olematus, aga vaated on see-eest võimsad igas suunas. Laevalael oled piisavalt kõrgel, et näha üle kõikide nende väikeste skääride ehk kaljusaarte ja peaaegu igal saarel on mõni mõnus rootsipunane majake väikese paaadikohaga. Aga leidub ka salapäraseid kaljukoopaid ja militaarsema otstarbega ehitisi. Sabas tuleb teisigi kruiisilaevu ja Stockholmist sõidab varahommikul välja ka suuri laevu. Nende vahel ristlevad kollased meretrammid, mis viivad ka autosid ühelt kaldalt teisele.

Hommikul kella kümne ajal Stockholmi jõudes saab Viking Line´ilt maha otse kesklinna külje all, poolteist kilomeetrit vanalinnast. Suured kotid võib jätta kajutisse, linna peal on aega peaaegu terve päev ringi liikuda. Esimest korda Stockholmis polegi vaja taksot ega bussi, aega on just parasjagu kesklinna tähtsamad kohad üle vaadata. Ja need on...

Raekoja plats. Foto: Kaido Einama

1. Gamla Stan

Lühidalt on see Stockholmi vanalinn kitsaste tänavate, keskaegse Põhja-germaani arhitektuuri ja raekoja platsiga. Jaluta ringi, käi kirikus, kohvikus, käsitöö-pagaripoes ja kohe oledki järgmise olulise vaatamisväärsuse juures, milleks on...

Kuningaloss. Foto: Kaido Einama

2. Kuningaloss

Raekoja platsilt mõnekümne meetri kaugusel asub suur kuningaloss. Suursugune ei saa öelda, sest Rootsi kuninga residents on üsna lihtne ja tagasihoidlik. Sissepääsude juures valvavad kuninglikud sõdurid, kuid mitte alati ei tee nad vahtkonnavahetust pidulikult. Mõnikord tuleb järgmine lossivaht lihtsalt spordikotiga, ajab natuke juttu ja asub postile.

3. Stockholmi "Viru tänav" ehk Drottninggattan

Kuningalossi kõrval asub pisike saar, kuhu mahub vaid parlamendihoone, väike park ja maa-alune keskaja muuseum. Ja saarelt saab üle silla Drottninggattanile, mis on nagu meie Viru tänav - kesklinnas asuv pikk sirge suveniiripoodide ja väikeste butiikidega palistatud jalakäijate kaubatänav. Ei midagi erilist neile, kes ole tulnud suveniire ja luksuskaopu ostma, kuid alati rahvarikas ja viib edasi Sergels Torgile - väljakule, kus jalakäijad on suunatud maa alla ning autod maa peale. Seal ümbruses on hulk suuri kaubamajasid oma ostupalaviku alandamiseks.

Väike linnapark südalinnas on koht, kus alati midagi toimub ja kus asuvad vabaõhukohvikud - Kungsträdgården. Olümpiamängude ajal näiteks sai seal proovida ise erinevaid olümpia-alasid ja vaadata otseülekandeid suurelt ekraanilt.

4. Nybroviken

Vanad laevad, paadireisid skääridesse ja ujuvrestoranid - need asuvad Nybrovikeni kaldal. Jalutuskäigul mööda rannapromenaadi on aga veel üks eesmärk - see viib üle silla Djurgardeni saarele, ks asuvad järgmised olulised peatuskohad.

5. Djurgarden - Vasa muuseum, läbustuspark, tsirkus ja vabaõhumuuseum

Selge see, et vähem kui ühepäevase Stockholmi-matka käigus kõiki neid põnevaid kohtoi läbi käia ei õnnestu, aga Djurgardenile jõudes on kruiisilaeva lahkumiseni siiski nii palju aega, et ühe neist atraktsioonidest saaks ette võtta.

Vasa muuseum, kus on eksponeeritud täies hiilguses kunagine kuninglik purje-lipulaev, võtab üsna palju ettearvamatut aega, sest sissepääsemiseks tuleb tavaliselt seista pikas sabas. See on Skandinaavia kõige enam külastatud muuseum maailmas ainukese nii hästi säilinud 17. sajandi purjelaevaga.

Edasi lõbustuspargi poole jalutades võib läbi astuda ka ABBA muuseumist, kus on väiksemad sabad, Skanseni vabaõhumuuseumist (aga ainult põgusalt, sest see on väga suur) ja lõbustuspargist. Mõne atraktsiooni jõuab ehk läbi teha, aga see on proovimist väärt, sest sealsed Ameerika mäed on ikkagi suuremad kui meil siin. Ja muud atraktsioonid ka.

Lisaks: väike laevareis skäärides

Djurgardenisse jõudes hakkab kätte jõudma aeg tagasi Viking Line´i terminali poole minna. Õnneks on see siinsamas, teisel pool vett. Göra Lundi lõbustuspargi juurest stardivad turismihooajal kõikvõimalikud alused ja hop-on-hop-off paadikruiisid Stockholmi kesklinna, sealhulgas ka 15-minutise jalutuskäigu kaugusel asuvasse Masthamnenisse. Kui aega on vähe, põruta laevaga kohe masthamnenisse ja sealt vähemalt 15 minutit enne väljumist laevale tagasi, kui aga aega jäi rohkem üle, võib Djurgardenist kasvõi Gamla Stani tagasi sõita. Sealt on laevale jalutada natuke rohkem kui poolteist kilomeetrit.

Tagasi koju

Kui Viking Line´i laev on sadamast väljunud, pole põhjust all kajutis konutada, sest õhtune väljasõit skääridest on jälle väga ilus. Õhtusöögini on aega ja selle saab kulutada skääre vaadates.

22.50 jõuab laev ka korraks Ahvenamaale, sedagi on huvitav päikesetekilt jälgida.

Kui terve päev on linna peal jalgsi mütatud, siis nüüd on aeg kajutisse kolida ja magada rahulikult lõunani, sest lõunaks jõuab laev läbi Helsingi Tallinna tagasi.

Vaata kaarti suuremalt:

HIND

  • Ca 100-140 eurot kajuti kohta

PLUSSID

  • Odav ja mugav algajale kruiisituristile seda liiki reisi asjad selgeks saada
  • Laev viib otse Stockholmi kesklinna
  • Avar päikesetekk heade vaadetega igas suunas

MIINUSED

  • Kajuti interjöör väsinud, odavamad kajutid pere jaoks kitsavõitu
  • Pikk sõiduaeg vahepeatusega Helsingis
  • Laeval oli atraktsioone vähevõitu, päikesetekil polnud istumiseks kohti

FOTOD: KAIDO EINAMA

Asukoht

59.3168765717, 18.0958042146

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.