e-reisiplaneerija teab nurgataguseid kohti

TravelNow paketidPC World, august 2005

Kaido Einama

Vt ka Reisijututoa kasulikke linke e-planeerijale.

Vähe on veel neid autoturiste, kes suviti Tallinnas ristmikel ekslevad õiget suunda otsides. Kuskilt on nad hankinud info, millisest teeotsast vaja ära keerata ja mispidi linnu läbida. Tõenäoliselt on neil kaasas mõne elektroonilise reisiplaneerija koostatud legend.

Reisiplaneerijate järgi jaotatakse maailm järgmisteks osadeks: USA (suur ja põhjalik), Saksamaa/Sveits/Austria (väga tiheda teedevõrguga), Euroopa (ebaühtlase transpordivõrguga) ja muu maailm, mis kohati on lausa teedevaba. Lisaks veel igasugused planeerijad erihuvidega reisijaile (näiteks ühistranspordi kasutajad või mootorratturid-jalgratturid, metrooga sõitjad, jalutajad, purjetajad). Kõik need planeerijad küsivad enam-vähem samu asju: kust algab reis, kuhu minek ja millised on vahepeatused. Lisaks huvitab mõnesid veel, kuidas tahetakse reisida – kas odavamalt, kiiremalt, põnevamalt või kõige otsemat teed pidi. Tulemuseks on kaardilegend, mis sarnaneb suurte mööndustega rallisõitjate omale: tabelis on läbitav vahemaa ja info, kuhu edasi pöörata, mõned olulised objektid tee ääres ja aeg, mis kulub lõigu läbimiseks. Karmimad otsingusüsteemid lisavad juurde ka ilmaennustuse ja liiklusinfo, kui need on saada või saab seda kõike tellida omale mobiilile-elektronpostile juba reisil olles.

Mitu kilomeetrit on seitsme mere taha?
Lihtsaim küsimus, mis enne reisi rändurit vaevab on see, kui kaugele jääb see koht, kuhu minna tahetakse.

Reisiplaneerija ütleb eekonna pikkuse täpselt ära mööda maanteid arvutades, kuid kõige umbkaudsema, linnulennult vahemaa saab teada aadressilt www.indo.com/distance.
See arvutab kohanimede järgi asulate vahelise kauguse kilomeetrites. Lennureisi planeerides on sellest ka abi.

Reisiplaneerimistarkvara läptopiga kaasa
Kui sülearvuti reisile võtta, siis sinna saab sisse installida mõne põhjalikuma reisitarkvara. Näiteks Eesti kohta on seni põhjalikum MS Route Planner 2002. Hilisemad versioonid on millegipärast Ida- ja Põhja-Euroopa unustanud. Selline tarkvara töötab hästi ka GPSiga, aidates enne ettevalmistatud reisi marsruuti jälgida ja hoida.

Eestis ringireisimiseks on olemas Regio CD-Atlas – abimees, mis ei oska küll marsruuti arvutada, kuid leiab lühima teekonna ja pakub vaatamisväärsusi ja reisiks vajalikke objekte tee ääres: bensiinijaamu, vaatamisväärsusi, söögikohti.

Reisiplaneerimine otse veebist
Üks tuntumaid veebis reisiplaneerimise kohti on Viamichelin (www.viamichelin.com) - parim Euroopa reisiplaneerija, mis lubab reisimarsruudi koostada lisaks alg- ja lõpp-punktile kuni kolme peatuspunktiga. Kaardil navigeerimine on mugav ja suurendamine sujuv: zoomimisnuppu kerides on kohe näha ka aken, millise osa kaardist suurendamine järgmisena näitab. Ei pea ära arvama, kas nüüd sai liiga palju suurendatud või mitte. Arvestab nii laevateid kui tasulisi maanteid, kuid laevade aegadega ei tegele. Iga pöörangu kohta saab vaadata suurendust spetsiaalselt lisakaardilt, mis avaneb otse legendi sees – pole liigseid aknaid vaja lahti tehagi. Muuhulgas saab teada, et Tallinnast Londonisse kulub teedemaksudele ja kütusele 150 eurot.

Suurbritannias asuv reisiplaneerija (Royal Automobile Club, http://rp.rac.co.uk/routeplanner) saab samuti Euroopa sihtkohtadega hästi hakkama. Teekonna arvutamiseks on kaks valikut: kiire või lühim kohalejõudmine. Siiski ei suunata lühima tee puhul linnulennult mööda külateid kohale, vaid proovitakse ikka suurematele teedele jääda. Kiireim kohaleminek aga tähendab rohkem kiirteid ja tasulisi magistraale. Kaart on siingi suurendatav, liiklusinfo suurepärane – iga poole tunni tagant uuendatakse, seda saab tellida ka reisil olles omale otse e-posti.

Freetrip (www.freetrip.com) on aga reisiplaneerimiseks USAs. See maa on niivõrd põhjalikult ära kaardistatud, et leida võib kasvõi lähima lillepoe soovitud aadressile, rääkimata söögikohtadest, poodidest ja meelelahutusasutustest. Põhiliselt pakub ta aga reisiplaneerimist lennujaamade, raudteejaamade ja militaarobjektidega (?) arvestades. Kaarti siiski ei paku, kuid annab legendi, mille järgi leida objekte ja ärapööramiskohti. Kaardi puudumine on aga praeguses interaktiivses maailmas oluline puudus. Samas saab seda lihtsat lehte kasutada ka näiteks pihuarvutiga juba teel olles, üleliigne graafika on eemaldatud.

MapQuest (www.mapquest.com/directions/main.adp) on kaua tegutsenud ja tuntud maailmakaartide pakkuja. Sealjuures pakub ta ka marsruudi koostamise võimalust USAs, Kanadas ja Lääne-Euroopas. Kaardid on Ida-Euroopa kohta paraku üsna ebatäpsed. USAs töötab see-eest väga hästi. Lülitada saabki kas Euroopa või USA ja Kanada piirkondadele. Zoomida saab, kuid mitte sujuvalt, vaid astmete kaupa skaalal klikkides.

Map24 (www.uk.map24.com) on nii kaarditarkvara ja reisiplaneerija. Äärmiselt mugavalt zoomitav kaart märgib marsruudi kaardile ja pakub ka teekonnalegendi.

Tiscover (http://route1.tiscover.com/route/names1.asp?lang=en) on ülielementaarne planeerija, mis liiga palju ei päri. Sisesta alguspunkt, vajadusel kuni kaks peatuskohta ja lõpp-punkt ning kuvatakse kaart. Aadressi täpsusega paraku planeerida ei saa ja navigeerimine pole kuigi mugav kaardil.

Mappy (www.mappy.com) on Prantsusekeskne planeerimis- ja kaardikeskkond, mis sisaldab ka aerofotosid. Lääne-Euroopa on nagu ikka põhjalikult esindatud, Ida-Euroopa mitte.

Multimap (www.multimap.com) vaikib jällegi enamuse Ida-Euroopat maha, põhirõhk on kaartidel, mis küll ka Eesti kohta olemas, kuid vähese detailsusega. Reisi planeerida saab näiteks alates Helsingist või Stockholmist, Eestist ei saa. Näitab kaardil vaid peatus- ja pöördepunktid ning soovitab iga 2 tunni tagant teha puhkepeatuse.

Maporama (www.maporama.com) peaks olema maailma jaoks üks mahukamaid reisiplaneerijaid, kuna orienteerub ükskõik millisele maailma nurgale eelistusi tegemata (järgi uurides on mõistagi USA ja Lääne-Euroopa paremini esindatud). Ülemaailmne uksest-ukseni reisiplaneerija arvestab võimaluse korral ka aadresse. Sellise lihtsa asja nagu Tallinn-Helsingi või Tallinn-Stockholm reisi planeerimisega jääb ta siiski hätta – laevateid ei arvesta ning soovitab läbida Venemaa suure ringiga kuskilt kaugelt põhjast Soome piiri ületades. Müstiline. Mandrit pidi aga Poola poole Euroopa suunas liikudes arvestab ta teekondi asjalikult.

Expedia (www.expedia.com) pakub põhiliselt majutust, kuid planeerida saab ka. Nii Põhja-Ameerikas ja Euroopas on võimalused selleks olemas, Ida-Euroopa on väga skemaatiline. Isegi enamus suuremaid teid puudub kaardilt. Laevateid, kui neid andmebaasis on, kasutab ka. Tallinnast Helsingisse näiteks soovitab minna Koola poolsaare asemel üle Soome lahe laevaga.

Reiseplanung (www.reiseplanung.de) on saksakeskne ja saksakeelne, ent Ida-Euroopa on selle saidi tegijate jaoks täiesti olemas. Korralikult detailne ka veel. Lisaks tunnistab ta ka laevaühendusi üsna rohkelt. Ja mis kõige mugavam, kui samanimelisi sihtkohti on mitu, näitab ta kõiki neid enne sobiva valimist kaardil. Saksa keelei sega väga ka ingliskeelset kasutajat, tingmärgid on arusaadavad. Valida saab kuni kolm vahepealset teele jäävat sihtkohta ning kui anda ette kohalejõudmise aeg, siis arvutab ta aja, millal oleks mõistlik oma reisi alustada. Marsruuti saab valida kas ökonoomseima (lühim tee ja odavam), normaalse (ka kiirteed) või aeglase (turistilik) järgi. Kaart on suurendatav-vähendatav koos teekonnaga.

Reisile minnes piisab legendi väljatrükkimisest ja siis tuleb asuda teeviitu jälgima. Ning ega muud keerulist polegi – Euroopa on väga hästi viidastatud, USA veidi vähem, kuid ka korralikult siltidega varustatud ja maanteel legendiga tavaliselt hätta ei jää. GPS teeb asja veelgi lihtsamaks, kuid tavainimene saab veebi kaudu planeeritud reisile iseseisvalt autoga minnes suurepäraselt hakkama ka ilma selleta, kaartide ning teekonnalegendi abil.

Tegemist on autoritekstiga, mis võib veidi erineda ajakirjas avaldatud tekstist.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.