Väikesaared

Laidude ehk väikesaarte elu-olu ja kohalejõudmine.


Sentimentaalne lugu: 20 aastat hiljem Rumpo poolsaarel

Vormsil oleme me käinud üsna palju kordi, aga kui nüüd meenutama hakata, siis sel sajandil ainult talvel. Ikka üle mere - kas autoga, jalgsi (jalgsi), uiskudega või soome kelguga. Kuid suvisemal ajal ning praamiga toimus viimane külaskäik alles täpselt 20 aastat tagasi. Hirmus jah, kuidas aeg lendab.

Aasta oli siis 1994.

Nõidade kokkutulek. Esoteerika kõrgaeg.

Sel ajal polnud Telegramme ega Alkeemiaid, olid Paradoks, Päikesetuul ja Kolmas silm. Lisaks hulk orientaal-, astroloogia- ja vaimsuseklubisid. Kogu see kirju seltskond sai kokku Vormsi saarel.

Mida teha enne ja pärast orkaani?

Vastab TTÜ energeetikateaduskonna dekaan, professor Arvi Hamburg.

Mida võiks teha orkaaniks valmistudes? Soetada isiklik elektrigeneraator, tuulegeneraator, grillahi?

Kui oled hankinud kena mereäärse koha elamiseks, on tore – vaatad silmapiiri, unistad suurelt, südantsoojendavad maalilised päikeseloojangud – elu nagu muinasjutus.

Aegna idapoolne matkarada

Aegna on Tallinna kesklinn, kuhu pääseb laevaga. 2011. aastal väljus reisilaev Juku Kalasadama juurest. Igal kevadel tasub üle kontrollida, kus on selle hooaja stardikoht. 

Aegnale sõidab laev Linnahalli juurest alla tunniga. Mahutatakse 48 reisijat. See tähendab, et mõnel ilusamal nädalavahetusel võib isegi maha jääda. Seega nädala sees on kindlam. Nii tegime meiegi. Edasi-tagasi täispilet maksis 6,05 eurot. 

Aegna lääneosa matkarada

Aegna on Tallinna kesklinna osa ja seepärast pääseb sinna ka mandri-kesklinnast kohale üsna lihtsalt. Reisilaev Juku stardib (2011. a) Kalasadama juurest suviti iga päev välja arvatud teisipäev, sadamakoht on kohe mahajäetud linnahalli kõrval veidi Patarei poole. Kultuurikilomeetri lähinaabruses.

Tõukekelkudega üle jää Väike-Pakrile

Tõukekelk pole mitte ainult hea vahend talvel kinnisõidetud lumega külateel poes käimiseks, vaid karmimatele ka korralik spordivahend uisumaratonidel osalemiseks. Seekord aga proovisime, kas merematkal ka tõukekelk abiks on. Näiteks Pakritele on väga tüütu üle jää vantsida, tõukekelguga aga oli see vähemalt poole vähem tüütum, sest kiirus oli enam kui kahekordne. Maksimaalne 15 km/h, keskmine 7 km/h. Pealegi on kerged Kicksparki soome kelgud mugavad ka selga võtta, kui suurem lumetakistus ees ootab.

Esimesele jäämatkale läksime üheksakesi. Lisaks Reisijututoa seltskonnale oli kambas ka Kickbike.ee esindaja Ilo, kes võttis Lõuna-Eestist kaasa ka kogu tõukekelguvarustuse. Alustasime Kurkse sadamast, kus nädal aega tagasi tegime eelluuret.

Reisijututuba käis postipaadiga Pranglil

Hommikul paksude pilvede all selgus, et pooled tulla lubanutest vaakus kehva tervisega või vihmahirmus kodus. Või oli muu mõjuv põhjus. Oht, et kõik laevale ei mahtunud möödus, oht, et laev liiga vähestega ei välju aga tekkis.

Prangli reisipildid on, nagu ikka, pildipäevikus.

Kui sadamasse kogunesime, siis lõpuks selgus, et meid on 17. Mingil hetkel oli kahtlus, et laevale jõudis meid veel vähem, kuid raha oli kuidagimoodi kokku kogunenud 17 inimese eest. Siiamaani pole keegi võlanõuet esitanud.
Theyr.net ennustas vahelduvalt nii vihma kui päikest ja merele minnes tundus, et nende viimane ennustus - pilved, kuid kuivalt - läheb täppi.

Puhkus vee ja linnukisa keskel

Eemal paistva Aegna poolsaare tipus asub geopeituse Katlakivi aare.Kaido Einama

Ilmunud ka Äripäevas, 6. august 2004

Puhkus väikesaarel võib tähendada kalapaadiga kohale popsumist või kajakiga murdlainete murdmist. Üks on aga selge: saarele jõudes ootab seal tõenäoliselt ees puhkus kaasmaalastest, kõrva kostab aga linnuriigi kisa.

Kõiki Eesti saari võib kutsuda väikesaarteks. Vaid kolm suuremat on ehk midagi enamat, sest nende nimeski on mitte saar vaid maa: Saare- Hiiu- ja Muhumaa. Sellepärast neist kolmest seekord ei räägigi.

Abruka turismi- ja usukeskuse avamine

Linke:

Kohale saab Kuressaarest kaatri või paadiga 2x päevas (1995).

Eesti Päevaleht, oktoober 1995.

Kaido Einama

Laupäeval, 14. oktoobril 1995 avati Kuressaare linnast üle mere paistval Abruka saarel turismi– ja usukeskus. Nimi meelitas kokku palju ajakirjanikke, kuid need, keda tegelikult oodati, jäid kas tulemata või olidki vähe esindatud. Keskus kujutab endast majutuskohta, mis on samal ajal Sai Baba uskujate templiks. Sai Baba on Lõuna–Indias elav pühak, kes tahab ühendada kuut maailma suurimat usku.

Suvepuhkus väikesaartel möödub mereelukate ja lammaste seltsis

Ümberminemine on kajakiga raske, kuid märjaks võib sisseronides saada..Link:

Äripäev, Puhkepäev, 28. juuli 2000

Kaido Einama

Eesti väikesaared on suvel veel üks väheseid kohti, kus ei pruugi lähima 500 meetri raadiuses silma hakata teisi telklaagreid. Selle eest võib kohata mereelukaid, looduskaitseinspektoreid või metsikuid lambaid, kellest õnneks ükski pole väga ohtlik.

Asu Väikesaared´u jälgima