Mõisad

Eestimaa mõisade ülevaade. Vaata mõisakontakte siit ja mõisade kirjeldusi Mois.ee-st.


Karinu mõis

Karinu mõis (saksa keeles Kardina) oli rüütlimõis Järva-Jaani kihelkonnas Järvamaal. Kaasajal jääb mõis Järva-Jaani valda Järva maakonnas asudes Järva-Jaani ja Väike-Maarja maantee ääres asuvas Karinu külas. Karinu küla on esmakordselt ürrrikutes mainitud 1519. aastal. 

Karinu mõis kuulus Rosenite (valge) suguvõsale. Rosenid, kelle kodumaaks on Baltimaad olnud juba alates 13. sajandist, on vanimaid ja auväärsemaid baltisaksa suguvõsasid, kelle ajalugu on kulgenud tihedas seoses Eestimaaga.

Aruküla Mõis

Aruküla mõis oli mõis ajaloolise Harju-Jaani kihelkonna maadel nüüdses Aruküla alevikus Raasiku vallas Harju maakonnas.

Aruküla mõis (Arroküll) loodi 17. sajandil Raasiku mõisa kõrvalmõisaks1726. aastal muudeti ta eraldiseisvaks riigimõisaks1766. aastal sai mõisaomanikuks Karl Gustav von BaranoffBaranoffidele kuulus mõis kuni 1919. aasta võõrandamiseni. Mõisa viimane omanik oli Peter von Baranoff.

Inglise moodi Rocca al Mare

Kui Normannide kuningast  William vallutajast oli saanud Inglise kuningas1066 aastal Hastingu lahingu võidu järel  jägas ta maad oma ustavatele parunitele. William of Falaise osutus väljavalituks ja tema nimi muudeti ka vastavalt kehtivale tavale ning temast sai William de Cockington. Kuna aga Normannid olid rahvas, kes kartsid Jumalat rohkem kui inimest, tegi William 1069 aastal külasse kiriku kus saaks massi kuulata. 12 sajandi algul jagas William oja kaheks, et paar miili eemal asuva Torre Abbey munkadele joogivett saata. Tänutäheks pidasid siis mungad kirikus massi ja matsid Williami ja ta naise kloostri õuele ...

Mõisad müügis

Mõisa müüa on praegu ilmselt raske. Eriti, kui hind nelja miljoni kanti tüürib ja sisu peab peaaegu täielikult renoveerima, rääkimata fassaadidest ja katusest.

KV.ee kuulutustest on praegu müügil kolm mõisa:

  • Putkaste mõis, mis näeb veel suhteliselt kobe välja, hind 1,5 miljonit
  • Laiküla mõis, enam-vähem kinnine karp, hind ca 3 miljonit (küsida ju võib)
  • Karinu mõis, siin võib juba rüütlina elamist kaaluda, üsna suurejooneline, hind ca 4 miljonit

Loodame, et masu ei vii jälle uue lainena mõisasid varemetesse...

Unustatud mõisad kutsuvad külla

Fassaad. Mõisa sees on koolimaja.Kolmkümmend Eesti mõisat teevad sel suvel uksed lahti 28.mail, 5.juunil, 11.juunil, 30.juunil, 9.juulil ja 23.juulil. Tutvustuskampaania "Unustatud mõisad" ettevõtmise korraldajad arvestavad kokku ligi paarikümne tuhande külastusega.

"Ettevalmistused on tõsised olnud ja iga osalev mõis pakub peale tavapärase tutvustusprogrammi ka palju muud," ütles ettevõtmise üks põhikorraldajaid, Viljandimaa Arenduskeskuse juhataja Urmas Tuuleveski pressiteates.

Möödunud aastal korraldati giidiga mõisaekskursioonidele lisaks mitmeid kontserte, nüüd on lisandunud ka käsitöömeistrite töötoad, kus oma oskusi jagavad nii pitsiheegeldajad, korvipunujad ja sepad.

Pädaste mõis maailma 101 parima hotelli seas

Pädaste mõisa pressiteates antakse teada, et nad valiti Tatler Travel Guide 2005 poolt 101 maailma parima hotelli hulka.

Nimekirja sattus Muhumaal asuv Pädaste koos selliste vanade tegijatega nagu Ritz Londonis, Hotel Cipriani Veneetsias, The Plaza Athénée Pariisis.

Tatler Travel Guide on kord aastas ilmuv luksajakirja Tatler lisa. Esimest korda sattus 101 parima hulka selle valiku järgi ka Eesti majutusasutus.

Müüa Lehola mõis

Ajakiri "Oma Maja", november 2003

Kaido Einama

Jõuame ühel sügiseselt sombusel päeval keilast 6 km Haapsalu poole jäävasse Lehola asulasse, kus kuulutuse järgi on müüa mõis. Keskmisest korterist odavalt kättesaadavas härrastemajas vehivad labidatega tööd teha kaks kohalikku. Nende sõnul tahab omanik 1999. aastal põlenud mõisa kevadeks puhtaks saada, et uuel omanikul oleks säilinust parem pilt.

Rägavere mõis valmis

Rägavere mõis Lääne-Virumaal 80ndate lõpul.Virumaa Teataja, 18. september 2003

Rein Sikk

Vaata ka originaalartiklit

Viis aastat kestnud restaureerimine legendaarses Rägavere mõisas on muutnud häärberi säravaks pärliks, millega huvilised saavad tutvuda aasta lõpul.
“See on minu looming, mõisa uueks loomine,” ütleb mõisaomanik Morgan Hammerbeck, kui Virumaa Teatajale aastaid suletud majaukse paotab.

Asu Mõisad´u jälgima