Matk Mukri rabas vesiroosijärve äärde

Mukri raba. Foto: Kaido Einama

Mukri rabast pole paljud midagi kuulnudki. Kuid 2017. aasta suvel, kui seal sai valmis uus kõrge vaatetorn, hakkas rahvast saabuma murdu. Kohalikud parklad raja alguses, aga eriti raja keskel, kust viib kõige lühem laudteejupp vaatetornini, olid autodest ummistunud. Kitsas sirge tee läbi soo on servadest hakanud ära vajuma tihedast liiklusest, aga tegelikult saab kõige paremini parkida raja lõpus, kus on kuivkäimla, lõkkeplats ja isegi väike katusealune lauakesega.

Esialgu vaid väike teekene läbi raba vesiroosidega palistatud ujumiskohani oli enne teada vaid kohalikule Eidapere ja Mukri rahvale. Hiljem pikendas RMK laudtee laugaste vahelt üle raba tagasi Eidapere-Mukri kruusatee äärde. Tegemist on ühe vanima rabaga Eestis. Seega võib arvata, et ka nooremad rabad saavad kunagi selliseks: mineraale on rohkem, raba keskel leidub "oaase", kus kasvavad ka rammusamad taimed kui lagedal rabamaal, järves leidub nii kalu kui vesiroose. Samuti kasvab ohtralt pohli, mustikaid, jõhvikaid ja maasikaid. Seeni muidugi ka. 

Lagedal tüüpilisel rabamaastikul ilutsevad vaevakased ja rabamännid. Jaapanlased, kes Mukrisse kunagi sattusid, olevat giidilt küsinud: kes sellise suure pargi hooldamisega küll hakkama saab? Bonsaid laiuvad kuni silmapiirini.

Mukri rabarada.

Bonsaisid eriti keegi ei hoolda, aga laudtee on värskelt korda tehtud. Keset matkarada asub ka Mukri vaatetorn. Turbasse jäävad seitsme meetri pikkused raudpostid, millel pole häda midagi, kuid mädanema on läinud maapealsed puust tugipostid vahetati välja. Ligi 18 meetri kõrgune torn (ülemine platvorm 14,4 m kõrgusel) on kuuekorruseline ja asub vesiroosidega Eidapere järve ääres. Seal on laudtee ääres ka kaks platvormi, kust saab järve ujuma minna.

Mukri raba vaatetorn.

Mukri rabaraja pisipuuduseks on see, et huvitav matkarada lõpeb sellesama sirge kruusatee ääres, millelt alustati, kuid mitte samas kohas. Ligi paar kilomeetrit tuleb lõpust algusse tagasi vantsida mööda igavat kruusateed. Selle ebamugavuse korvab aga omapärane raba, millel mitmed ilmselt põhjaveest toitu saavad mineraalidega veesilmad, mis annavad toitu ka vesiroosidele.

Mukri rabarada jääb ka RMK Oandu-Ikla matkateele (370 km).

Mukri järves saab ujuda - põhi on mudane, vesi tume. Raja lõpus saab telkida.

Vaata kaarti suuremalt:

Rända virtuaalselt algusest Mukri vaatetornini (Street View):

Asukoht

58.7468525764, 24.9753216505

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.