Palamusel on kõik kohad tuttavad

PalamuseRegio kaart: Palamuse

Äripäev, Puhkepäev, 18. juuni 1999

Kaido Einama

Palamusele jõudes on asi kohe kiriku kõrval platsil selge: põhjalik kaart näitab, kus on koolimaja ja kus oli Lible saun. Isegi Tõnissoni parv on jõepõhja joonistatud, puudub vaid köstri kartulikuhi.

“Kas sa tõesti arvad, et seal midagi vaadata on?” küsiti minult enne Palamusele sõitu. Ma ise ka ei uskunud, et midagi rohkem kui koolimuuseumi ja vaikse asula “Kevade” filmimisest tuttavate kohtadega leian.

Kuigi infopunkt on lahti esmaspäevast reedeni, on Palamuse piisavalt väike ja siltidega hästi varustatud, et kõik “Kevade” kohad kiiresti üles leida. Leiab ka selliseid kohti, millest raamatu järgi midagi ei tea, näiteks Paunvere inimeste prototüüpide hauaplatsid, mis on samuti teeviitadega varustatud surnuaial, või kellamees Lible saunaaseme.

Palamuse muuseum-koolimaja kõrvalt kõrtsist võib saada kohvi, mis tundub kergelt soolaka maitsega. Või on see hoopis Kiire papsi retsepti järgi valmistatud lambiõli? Oskar Lutsu raamatust järge ajades tuleks apteegist üks korralik punsli õli klõmakas peale võtta, kuid apteek on tavaliselt nädalavahetuseti kinni. Kohalikust universaalpoest ja mõnest teisest kõrtsist aga võib saada pealevõtmiseks midagi kaasaegsemat.

Palamuse on parim reisisiht koolieas lastega peredele. Pärast kihelkonnakooli muuseumiga tutvumist ja Tõnissoni parveuputamiskoha vaatamist on võimalik valida mitme kõrtsi moodi söögikoha vahel. Toidubaar Lible Juures teatab, et on avatud tööpäevadel ja kui ilmad soojemaks lähevad, siis ka õhtuti, Köstri kõrtsis aga saab suitsutare moodi maja ees pakkudel keha kinnitada.

Palamusele saabumiseks on hea valida mõni kõrvalisem tee. Kõige igavam on Tallinna–Tartu maanteelt Jõgeva kaudu sõita, hoopis huvitavam aga vana Piibe tee, kus põhja poolt lähenedes on ilus loodus Endla loodukaitsealaga, Tartust saabudes aga voored Kalevipoja paikade ja paljude järvedega.

Kaasa võta “Kevade”
Legenditurism on maailmas moes, sest nii saab odavalt ja huvitavalt turistidele meelelahutust pakkuda. Palamuse on tegelikult üks tavaline väike asula nagu iga teinegi, aga kuna igaüks tunneb täpselt kohalikku külaelu kirjanduse järgi, on koht hoopis huvitavam. Palamusel saab teada, kes tegelikult olid Tootsid ja Teeled, surnuaial viitavad teeviidad kellamees Lible hauale, perekond Tootsonite puhkeplatsile ja ka Lutsu pere on sinna maetud. Suvel on hea ka “Suvi” kaasa võtta, looduskirjeldused ja kohtade geograafia langevad täpselt kokku tegelikkusega. Kõik olulisemad kohad võib eksimatult ära tunda: näiteks kirjutatakse “Suves”, et apteek oli tiigi kaldal. Ongi, ja Raja talu ei jää apteegist kaugele.

Kuivamaalased tasub juhatada rappa
Tallinnast Piibe teed mööda tulles on huvitav vahepeatus Endla looduskaitseala külastuskeskus. Rabapilet maksab 10 krooni ja keset kõige märjemat maastikku asuvasse vaatetorni pääseb täiesti kuiva jalaga mööda laudteed. “Ärge siia murule parkige,” hoiatab jalgrattaga mööduv elanik külastuskeskuse ees, milles ei näi esialgu olevat hingelistki. Auto tuleb parkida hoolikalt silutud kruusaplatsile ja siis heinamaale suunduda.

Paljutähenduslikult vedeleb rabasse viival teel hobuse kolju, turiste jälgib posti otsast kureperekond.

Raba on hea koht kuiva maaga harjunud väliskülalise kaasavõtmiseks – kohati on neil maaparandusega juba nii kaugele jõutud, et tuleb rajada kunstrabasid. Endla rabas pole karta, et euromugavustega harjunu kaelani mudasse vajub, kuid samas saab vaadata sisse põhjatutesse laukajärvedesse otse neid ületavalt rajalt.

Voorel Palamuselt ida pool on vanast koolimajast ehitatud moodne öömaja. Värvist lõhnavas hotellis olid mai lõpus alles esimesed külalised. “Ma olen nii kaua oodanud, et saaks juba lõpuks kedagi teenindada,” õhkab majaperemees, kes majutusasutuse ettevalmistuse ajal ka ise Voorele kolis. Maja omanik sattus mõned aastad tagasi Vooremaale jahile ja otsustas korraliku majutusasutuse rajada. Talvel oodatakse suusatajaid, suvel loodusturiste ja jahimehi. Majas kavatsetakse varsti ka seapõrsa küpsetamine korraldada. Siis ostetakse kaks kasti õlut – üks läheb põrsa peale, teine seltskonnale. “Soomlastel on populaarne küpsetusmaterjal lõhe, meil võiks ju siga olla,” lisab Ihaste hotelli direktor Ruta Paap, kelle hotelli seob Voore külalistemajaga ühine omanik. Gurmaanid saaks siis teha toidumarsruudi Põltsamaalt Peipsi äärde, võttes menüüsse veinipealinna veinid, siis koduse sea Voorelt ja lõpetades soolakalaga Peipsi ääres.

Palamusest lõunasse jääb Elistvere looduspark, kus saab vaadata meie taimi ja loomi ning meelde tuletada, milline näeb näiteks välja harilik tamm, kuusk või kuutõverohi. Mõisahuviliste peamine turismiobjekt on Saare mõis, mis peab pärast taastamist saama Jõgevamaa tähtsaks turismikeskuseks.

Reisiks vajalikku
Kaasa tasub võtta sportlikud jalanõud ja sääsetõrjevahendid. Ümbruses on palju järvi, mis neile putukatele meeldivad.

Voore küngastel saab maastikuratta kõiki käike kasutada. Huvitavatele Vooremaal maastikele saab rattaid laenutada Mokko turismitalust (Änkküla , Palamuse vald, Jõgevamaa, tel. (277) 63 710)

Voore Kalevipoja paiku saab läbida ka ratsa, nähes ka neid kohti, millele rattaga ligi ei pääse. Ratsutamist korraldab Mokko turismitalu (ratsutamine treeneri juhendamisel 80 EEK platsil ja maastikul 130 kr tund) ja Miko talu (Ellakvere, Jõgeva vald, Jõgevamaa, tel. (277) 23 772), kus 1 tund platsil koos väljaõppega maksab 100 kr, 1 tund maastikul 150 kr. Ratsamatk Palamusele koos kahe piknikuga on 500 kr.
Kohtades, kuhu ka hobusega ei saa, on matkarajad: Palamuse loodus- ja kultuuriloolise õpperaja kohta saab infot Palamuse Turismiinfokeskusest tel. (277) 33 231, Endla Looduskaitseala rabamatkadele leiab juhendaja tel. (277) 63 133, 25 253 555, Elistvere looduse õpperaja kohta (1,5 km ) maksab küsida Vooremaa Looduskeskusest tel. (277) 41 150, Kassinurme õpperada asub aga Vooremaa maastikukaitseala piirides, Jõgeva- Tartu maantee ääres
Öömajasid on Jõgevamaal vähe ja nad on suviti üsna täis nii kalamehi, jahimehi kui koolilapsi. Broneerida tuleb kohad varakult. Palamuse külaliskorter maksab 150 kr, info tel. (277) 33 133, Luua puhkemaja telefon on (277) 41 253 ja Tammemäe talu kohta Puurmani vallas saab infot tel. (277) 63 500. Luual asub ka hostel (tel. (277) 41 253), üks tuntumaid majutusasutusi on Äksi motell Tabivere vallas (tel. (277) 36 318), kõige uuem ja korralikum on Voore külalistemaja (tel. (277)30336), kus saab öömaja 250 või 350 kr eest.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.