Robinsonaad Aegnal eesti moodi

Sadam, kuhu 2x päevas käis Piritalt laev. Purjekate randumist segavad Tallinn-Helsingi tiiburite tekitatavad murdlained.Äripäev, Puhkepäev, 5. detsember 2003

Kaido Einama

Kuidas saada robinsoniks?

Soome robinsonide mängus finaali jõudnud arvutispetsialist Jaanus J. Illendile ei andnud mäng enne rahu, kui ta otsustas sama asja ka Eestis proovida. Esimesed robinsonid viis ta vastu talve Aegna saarele.

Linnainimesed õnnestub Illendi sõnul oma tavapärasest ehk kontorikeskkonnast eemale meelitada kõige rohkem kaheks päevaks. Kolmandat enam metsikus looduses tavaliselt vastu ei pea. Nii on ta ka robinsonidemängu jaoks planeerinud aega kaks päeva, valides Tallinna lähedal asuva sobivaima saare – Aegna. Ka Soome mäng toimus Helsingi lähedal saarel, kus ööbiti mahajäetud sõjaväehoonetes, Eesti robinsonid, kes mängus osalevad, saavad puhata luksuslikumates tingimustes: Flora puhkemajas.
“Vastavalt soovile võin ma teha viibimise saarele kas karmimaks või kergemaks,” räägib Illend, kelle tuttavad esimese katse saarel edukalt vastu pidasid. Hommikul kell 9 starditi laevaga Rohuneeme sadamast, kui jää kannab, siis minnakse juba jala.
Saarele jõudnud, saavad robinsonid Illendilt kaardi ja digikaamera. Kaardil kohanimesid pole, digikaameraga tuleb aga teha pilt igas kontrollpunktis, mille läbimiseks on antud kuni 3 tundi.
“Näiteks siin on katlakivi,” näitab ta kaardil üht Aegna kolmekümnest vaatamisväärsusest. “Selle tunneb ära, kui koputada. Kõlab, nagu oleks seest õõnes.”
Esimese robinsonide seltskonnaga kohtus Illend juba 40 minutit pärast saarele jõudmist. Nende kahtlaselt puhanud väljanägemine siiski reetis, et tegemist oli eksinutega, kes kogemata finisi üles leidsid.
“3 tundi metsas võtab kontori-inimese päris läbi,” teab kogenud robinson. “õhtul aga hakkame proovima näitleja-andeid, võistkonnad peavad midagi lavastama.”
Kui kõhud täis, läheb tõsiseks puudelõhkumiseks. Liigsööjatele on see nuhtluseks, mõõdukalt keha kinnitanud aga saavad hakkama paremini. “Osalejad ise ka ei uskunud, et tulevad niimoodi saarele vabatahtlikult puid lõhkuma, aga tegemise ajal hakkas meeldima,” ütleb Illend, keda abistab saarel robinsonidega toimetulekul skaudijuht Hugo. Tema on ka üks vähestest saare püsielanikest.
Puid lõhutakse kaks tundi, ohutuse tagamiseks ei tohi seda tööd kauem teha. Seltskond jõuab lõhkuda enam-vähem niipalju, kui külma ilmaga toa soojendamiseks vaja. Kaotajad kütavad õhtul võitjatele sauna ja toovad saare teisest otsast vee.
“Nädal Aegnal on võrdne kahe nädalaga lõunamere saarel,” võrdleb Illend teisi robinsonimänge. Aegna on suur, odavam, kuid mitte nii kompaktne kui saar helsingi lähedal, kus soomlaste mäng toimus. Järgmine hommik valitakse halvim võitjameeskonna seast ja nii selgub lõpuks mängu võitja – see, kes valiti kõige vähem halvemaks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.