Firenzes sündis kapitalism

Linke:

Kasulik teada

  • Majutus. Reeglina on kesklinna hotellid suviti täis broneeritud. Majutuse eest muretse varakult.
  • Santa Maria del Fiore toomkirik on maailmas suuruselt kolmas katedraal. Selle kuplit on näha kõikjalt linnast, parim vaade on aga Michelangelo väljakult üle jõe üle kogu vanalinna.
  • Piazza della Signoria Firenze ajalooline poliitiline süda ehk raekoja plats. Raekoja ette on paigutatud ohtralt marmorkujusid kuulsatelt Itaalia kunstnikelt, väljakul käib ööpäev läbi turismielu.
  • Uffizi galerii on maailmas üks vanimaid ja suurimaid, 60 000 eksponaadiga. Sissepääs on soovitatav ette tellida, sest kohapeal on elav järjekord mitmeid tunde kõrvetava päikese all.
  • Ponte Vecchio (vana sild) on omapärane ehitis üle jõe, sild on täis ehitatud pisikesi majasid ja nende kohal kulgeb keskaegse üliku privaatgalerii tema villast raekotta. Sillal on kullaärid.
  • Monastero della Certosa on tegutsev klooster Firenze külje all mäe otsas. 1341. aastal ehitatud kloostris elab praegu 8 munka, kes teevad turistidele ekskursioone ja näitavad ajaloolisi maale, skulptuure ja arhitektuuri.
  • Castello di Vicchiomaggio on Toscana veinifarm, kus villitakse maailmakuulsat Chianti Classicot. Jääb Firenze ja Siena vahelise tee äärde. Chianti Classico koosneb 90% Sangiovi, 5% Canaiolo ja 5% Colorino viinamarjadest.
  • Space Electronic Night Club on populaarne ööklubi vanalinnas kohaliku ööeluga tutvumiseks. Lisaks itaallastele on seal palju välismaalasi, muusika on kaasaegne ja keskmine vanus 20ndate esimene pool.
  • Bürokraatia ametiasutustes on itaaliapäraselt keeruline. Kohapeal tasuks võimalikult vältida ametnikega suhtlemist, sest reeglid on keerulised ja vastu tullakse harva. Ametnikud ei salli vastuvaidlemist.

 

Äripäev, Puhkepäev, juuli 2001

Kaido Einama

Keskajal, kui Euroopa ülikutel meeldis üksteisega sõdida, tuli Firenze rikastel aadlikel mõte neile selleks kulukaks tegevuseks raha laenata, et siis hiljem see kasudega tagasi küsida. Aja jooksul kogunes laene tohutu hulk ja Põhja-Itaalias asuv linn sai finantsasutuseks, kuhu igalt poolt intresse kokku kanti. Pangandus ja kapitalism oli sündinud ja raha eest võis ehitada kõike.

Näiteks polnud Firenze ülikul varandusega muud peale hakata kui ehitada oma ülejõe-villast tänav raekojani. Ja mitte lihtsalt tänav, vaid mitusada meetrit pikk sammastel galerii “lihtrahva” maapealse tänava kohal. Kinnine privaattänav ületab ka kuulsat Firenze “vana silda”, kuhu kapitalismi hällile iseloomulikult tekkisid kullakaupmeeste poekesed. Need on seal praeguseni turistihordide rünnaku all.

Privaatgalerii, mis kulgeb jõe kaldal raekojani, möödub ka Euroopa vanimast Uffizi galeriist. See on kohe raekoja platsi kõrval, ümbritsetuna kunstituristidest ja kunstitudengitest. Esimesed peavad seisma tunde kõrvetava päikese käes, et sisse saada ühte maailma hinnatuimasse galeriisse 60 tuhande eksponaadiga, teised aga aitavad turistidel raha kulutada sees eksponeeritud taieste odavatele koopiatele.

Keskaegne finantskeskus on linnapilti veel tekitanud maailmas suuruselt kolmanda katedraali. Kõik kolm asuvad Itaalias, Firenze toomkirik on Vatikani Peetri katedraali ja Milaano Toomkiriku järgi maailmas kolmas katedraal, mille kupli kõrgus on 60 meetrit.
“Keegi ei tea, kuidas seda kuplit ehitati,” räägib giid salapära hääles toomikiriku hiigelvõlvi all. Praegu ei osataks sellist kuplit enam järgi teha, arvab ta.

Lisaks kuplile paistab kirik veel kaugelt silma ka värvilisest marmorist kaetud seintega. Kellatorn kukkus ehitajatel ka nii ilus välja, et linnapea pärast selle valmimist arvas, et nii ilusat asja ei saa igapäevaseks kellahelistamiseks kasutada ja lubas kelli helistada vaid kord aastas.

Ööelu on Firenzes põnev, kuid ei kesta väga pikalt. Ööklubisid, kuhu taksojuhid lahkelt juhatavad, on kesklinnas 2-3. Näiteks Space Electronics päris vanalinnas hakkab prahti põrandalt kokku pühkima 3-4 ajal hommikul, ajades rahva tantsusaalist baarileti juurde, kus tants edasi käib. Tüdrukud tantsivad omavahel ja noormehed üritavad nende vahel liikudes tähelepanu võita.

Kui Firenzest välja minna, satub turist ajaloolisse Toscanasse ja ka vajumise lõpetanud Pisa torn pole kaugel, kõigest 1 tund rongisõitu.

Toscanas valmivad maailmakuulsad kohalikud veinid. Need on enamasti punased. Ekskursioonil veinikeldrisse selgub, miks tuleb prantsuse tammest tehtud vaat pärast kolmandat aastat ära visata ja miks on vaja veine hoida kuid või isegi aastaid külmas keldris, enne kui nad ära juua. Veinikeldrid on populaarsed kohad ka pulmade pidamiseks, vaatide vahel on hea mitu päeva jutti pidutseda ja ümbruses ei sega keegi peale päikese käes laiuvatel viinamarjaväljadel töötavate aafriklaste.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.