Retk Pakri poolsaare tippu orhideede õitsemise aegu

Pakri poolsaare tipp. Foto: Kaido Einama

Pakri poolsaare tipu parim külastamise aeg on just nüüd - kõik õitseb. Nii orhideed, anemoonid, piibelehed, toomingad kui sirelid - kõik on õites. Tegime sel puhul ühe 5,8-kilomeetrise teekonna ja allpool on see ka kaardile kantud.

Kõigepealt sõida sinna, kus lõpeb asfalt - parklasse saab liikuri jätta ja peatuda pangaserval pisut ohtlikul ümaral vaateplatvormil, mille alt on juba tühi. Vaata Suur- ja Väike-Pakritele ja jaluta edasi pangapealse kruusatee peal, mis viib esimese Pakri joani. See 6 meetrit kõrge juga on veerohkel aastaajal tegutsev, muul ajal kuivanud.

Poolsaare tipust saab vaadata pilti ka virtuaalreaalsuses, kui juhtuvad olema VR prillid või nihutada hiirega erinevates suundades:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Peagi jaguneb rada kaheks, valida võiks alumise haru, mis sukeldub rohelisse metsa-alusesse, kus kasvavad sõnajalad ja piibelehed:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Puhas mererand on siiski saanud ka värsked prügikotid:

Prügi Pakri rannas.

Siis aga viib järsk tee üles pangapealsele, enne aga põika läbi vastassuunda jäävast mererannast, kust avaneb selline kiviklibune vaade:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Panga peale ronides on seal natuke maastikku silutud ja tehtud väike vaateplatvorm. Tagasi läheme mööda alvareid, mis on väga õhukese mullakihiga (10 cm ja vähem) ning kus kasvavadki vähenõudlikud taimed, näiteks anemoonid:

anemoonid-w.jpg

Loopealsed ehk alvarid on õhukese mullakihiga (alla 10 cm) lagedad alad, kus on küll huumuskiht õhuke, aga pind väga viljakas. Kevadeti ujutab, suviti on põud, sest õhuke muld vettib või kuivab väga kiiresti läbi. Just siin meeldib kasvada ka lubjalembestel orhideedel.

Peagi tiheneb raja ääres asuvate orhideede esinemissagedus ja eriti palju on neid Testepere karjääri lagendikel - miks? Sellele annab vastuse samal lagendikul asuv infosilt. Tegemist on LNG terminali aladelt ümber istutatud kaitsealuste ja haruldaste taimedega. Orhideed on haruldased ja neid on pisikese mugulsibulaga lihtne ka ümber istutada, kuid kõige olulisemat rolli mängivad siiski seeneniidistikud, mis peavad säilima ka uues kohas. Nagu näha, on ümberistutamine hästi õnnestunud ja praegu orhideed õitsevad:

Orhidee-hall-kapp.jpg

Pildil hall käpp, mida esineb Testepere lagendikel kõige rohkem.

Tagasi parklasse jõudes on 5,8 km läbitud, võib-olla tuleb ka 6 km täis. Majaka all saab väikeses kohvikus tee ääres veel keha kinnitada või ostetud pileti eest majaka tippu ronida. Tõsisemalt sööma minna võiks aga Paldiskis asuvasse stiilsesse Peetri taverni, kus on küll soodsad hinnad, kuid maksta saab vaid sularahas.

Vaata kaarti suuremalt:

Asukoht

59.3893005225, 24.0387074052

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.