Kanuumatkaks pole liiga halba ilma

Halliste vallavanem sõuab haabjaga Karuskosel ringi.Äripäev, Puhkepäev, 25. aprill

Aivar Ruukel
aivar@soomaa.com

Kevad on käes, ning jõematkahooaeg taas alanud. Kanuuga jõel matkamine on mõnus ja seikluslik lõõgastus, hea viis võtta aeg maha ja põgeneda depressiivsest linnast loodusesse. Kanuusõit on lihtsalt omandatav ja ei nõua ka suurt füüsilist pingutust, jõgi kannab allavoolu ise. Plaanides kanuumatka, on esimene asi, mis otsustamist vajab, kas osta teenus mõnelt matkakorraldajalt või korraldada matk ise? Viimasel juhul on kindlasti ajakulu ettevalmistusteks suurem ja ka vastutus oma kanda, aga see-eest ka rahuldus kordaläinud matkast topelt.

Kanuude üürijaid ja kanuumatkade korraldajaid ja on Eestis palju. Valdava enamuse kohta leiab infot internetist, millist firmat valida, kui omal varasem kogemus puudub? Kindlaim viis saada kvaliteetset teenindust, on usaldada sõpru-tuttavaid. Tasub endale täpselt selgeks teha, mida teenusepakkuja hind sisaldab, kas näiteks kanuude, vestide, mõlade laenutuse kõrval ka kohalikku transporti? Kas sõidate omaette seltskonnana või liidetakse teid teiste matkajatega suurde gruppi? Kui matkal on kaasa giid-saatja, siis mis on tema roll ja ülesanded, kui matkal pakutakse ka sööki, siis mis on menüüs?

Õnnestunud matka esimene eeldus on õige varustus, peab paika ütlus, mille kohaselt pole olemas halba ilma, vaid on valesti valitud rõivastus. Riietus peaks olema mõnus ning vihmapidav, jalanõud sellised, mida pole kahju märjaks teha – jõekaldad võivad olla mudased ning teinekord on tarvis kanuust välja astuda, et see kivi otsast või madalikult lahti aidata. Kõige rohkem peljatakse jõematkal kanuu ümberminemist. Kanuu ei lähe kergesti ümber, kuid vette kukkumist tuleb ette ka kogenud matkajatel. Levinumateks põhjusteks ettevaatamatus kanuusse minekul või kanuust kaldale ronides, liigne küljele kallutamine takistuste (näiteks langenud puude) alt läbi sõites, kanuus püsti seismine jms. Märjaks saamise vastu on kindel nõu – kaasas peavad olema varurõivad. Need tuleb enne matkale minekut pakkida veekindlalt, kas siis spetsiaalsesse kummist kotti või hädapärast plastikkotti.

Kanuumatk on seiklus, mõnus seiklus on ohutu. Ohutuse tagamiseks on kaks peamist reeglit. Esiteks - päästevest peab olema jõe peal alati seljas. Punkt. Teiseks - alkoholi veel olles ei tarvitata. Vägijooki pruukinud inimesel tekib raskusi nii ümbruse kui iseenda tunnetamisega. Väike alkohol võib olla kaaslaseks päeva elamuste meenutamisel õhtuse lõkketule paistel.

Mida võtta kaasa kanuumatkale

  • veekindel kott, milles vahetusrõivad ja muud isiklikud asjad,
  • joogivesi ja toit, ka midagi magusat, mis annab energiat,
  • tikud, nuga,
  • esmaabivahendid

 

Mitmepäevasel matkal ka

Kunst on võtta kaasa nii vähe asju kui võimalik, aga niipalju kui tarvilik!

Veel kaks soovitust:

 

  • telk, kile telgi alla,
  • magamiskott, magamismatt
  • toiduvalmistamise nõud,
  • kauss, tass, lusikas,
  • saag või kirves
  • Kui ühel jõel juba käidud, tasub tulla tagasi. Ei ole kaht sarnast päeva ja looduses on kõik muutumises.
  • Tõelise matkatunde kogemiseks tuleb ette võtta vähemalt paari-kolmepäevane matk ööbimisega looduses.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.