Matkatee ümber Kakerdaja raba - suurem valgete ööde aegne ring

Kakerdaja raba.

Kakerdaja raba läbib üks mõnus mitme kilomeetri pikkune laudtee, kuid algusesse tagasi saamine mõnda teist teed pidi on keeruline. Kevadel, hilissügisel ja vähese lumega talvel võib proovida seda lühemat tiiru, suvel pika rohu ja sääskede-puukidega on see ebamugavam. Paljude poolt Eesti ilusaimaks kuulutatud rabarada kulgeb kunagise Noku talu aseme juurest Kakerdaja (või Kakerdi) järveni, jätkub kaarena ümber järve rabasaareni, mis võis olla hiiekoht ja lõpeb Mõnuvere pool männimetsa all.

Ühel jaaniööl sai matkaradade kaardile joonistatud allolev pikem ring. Kes kõike ei taha läbida, võib võtta vaid lühema otsa laudtee lõpuni ja siis sobival hetkel tagasi tulla. Kui aga kogu kaardil olev joon läbi käia, tuleb teekonnaks ligi 25 km jalutamist (öises metsas), mis on siiski üsna ekstreemivaba, kui välja arvata vahepealne ligi sajameetrine lõik kehvemat teed peale Jägala-Paunküla kanalit mõni kilomeeter põhja suunas.

Kenadel kruusastel metsateedel matkates ei pea kartma ka külades jooksvaid lahtisi koeri, sest külasid kogu tee jooksul peaaegu polegi. Vaid ühest turismitalust tuleb mööduda ja ühest metsamajakesest jõe kaldal. 

Auto võib jätta ükskõik kummasse Kakerdaja raba laudtee otsa parklasse. Noku talukohas on korralik parkla, pikniku- ja laagriplatsid ning ligipääs hea, sel juhul jääb raba ning laudtee kohe matka algusse. Kui aga magusam lõik on plaanis jätta teekonna lõppu, võib proovida läheneda Albu tee poolt, kus vahepeal on auto jaoks üks raskestiläbitav lõik, aga kuivemal ajal pole see probleemiks.

Tegemist on eheda loodusmatkaga tsivilisatsioonist eemal nö Vahe-Eestis. Mobiililevi küll on, aga see on nõrk ja lubatud üle 99-protsendisest katvusest suur osa teed ongi selles väidetavas ühe protsendi alas, kus Telia ja Elisa pakuvad vaid EDGE´i. Tele2 jäi proovimata.

Kakerdaja järv.
Kakerdaja järv.

Vastavalt aastaajale saab nii teekonna alguses kui lõpus korjata seeni, murakaid, mustikaid ja jõhvikaid. Metssigu kütitakse jahimeeste poolt ka, teele jääb õige mitu varitsusonni idüllilistel luhalagendikel.

Jahivaritsusonn.

Ööbimiseks on rajal rohkem kui enam laagriplatse, puhkekeskus Rabav on poole tee peal.

Kakerdaja laudtee.
Kakerdaja rabas on ligi 3 km laudteed. 

Vaata teekonda suuremalt:

Vaata Street View vaadet parklast järveni suuremalt:

Asukoht

59.1776431499, 25.5536217392

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.