Kõrvemaa

Kõrvemaa on matkamaastik Järvamaast põhjarannikuni. Vt. ka Kõrvemaa.com ja Loodusretked.com. Kõrvemaa matkarajad on kohati autovabad, aga hästi läbitavad rattaga ning jala.


Sõõriksoo matkarada - jalutuskäik madude vahel

Sõõrikso loodusrada on hea laisemale või väiksemale matkajale, sest asub otse Aegviidu raudteejaama juures, kust pole rohkem kõndida kui mõnisada meetrit. Autoga saab lausa "treppi" sõita RMK Aegviidu Loodusmaja kõrvale.

Ka rada ise pole ülejõu käivalt pikk. Uus ratastoolile või lapsevankrile tehtud laudtee on 700 meetrit pikk, aga kui tahad pikemalt metsikusse turbarappa jalutada, siis tuleb teekonnaks mõni kilomeeter. Sellel pikemal lõigul on suviti ka rästikuid, mille eest hoiatavad infotahvlid.

Kõrvemaa - Aegviidu, Ännijärv, Pikanõmme, Venemäe 26.05.2013 wher2go 13.10.2017 16:40

16 kilomeetrit metsateid. Rohelus ja sääsed, natuke vihma.
Muusika: Stefano Targa - Young Forest

Kõrvemaa, Jussi järved, sügis, 3.10.2012 wher2go 11.10.2017 01:59

Melanhoolsed Jussi järved. Põhja-Kõrvemaa, sügis 2012.

Muusika: Gotika (Jamendo.com)

Paukjärv, Põhja-Kõrvemaa, 3. märts 2012 wher2go 11.10.2017 01:04

Ei inimesi, ei loomi. Ainult raba ja mets. Vabandust tehnilise praagi pärast - VideoPad ei suutnudki seda videot korralikult kokku salvestada ja Youtube´i sai vähima tehnilise praagiga versioon. Liitu kanaliga, vajutades "Subscribe". Paukjärve matkast on pikemalt juttu Reisijututoa Paukjärve lehel.

Kõrvemaa, 25. juuli 2011 wher2go 10.10.2017 23:39

Uitame Kakerdaja rabas, Jänedal, Aegviidus ja mujal Kõrvemaal.

Väike ringmatk Paukjärvel ja Kõnnu-Suursoos wher2go 13.08.2017 13:58

Paukjärv on Põhja-Kõrvemaal populaarne, isegi väga populaarne pikniku- ja telkimiskoht, nii et järve ääres telkimisel saab teistest turistidest rahu vaid kas väga viletsa ilmaga näiteks ladinal sadaval sügispäevadel või krõbeda pakasega talvepäevadel. Muul ajal saalib rahvast 800 meetri kaugusel asuvast (suvel mõnikord valvega) Kaksiksilla parklast pidevalt, pikniku- ja marjakorvid näpus, mõnel seljakott telgi ja ööbimisvarustusega seljas.

Jussi järvede autovabad jääaja-maastikud wher2go 30.07.2017 00:09

Põhja-Kõrvemaa oli eelmisel sajandil kaua enamuse meie jaoks suletud ja võib juhtuda, et tulevikus on see jälle osaliselt militaartegevuste pärast kinni, kuid praegu saab igaüks sellel jääajamaastikul uidata ja segama ei tule isegi autod. Jussi järvede kant on üks vähestest kohtadest, kuhu autoga ei pääse ja sellepärast on voorte vahele tekkinud jääaja-järgsete järvede kallastel alati vaikus.

Matkatee ümber Kakerdaja raba - suurem valgete ööde aegne ring wher2go 29.07.2017 00:01

Kakerdaja raba läbib üks mõnus mitme kilomeetri pikkune laudtee, kuid algusesse tagasi saamine mõnda teist teed pidi on keeruline. Kevadel, hilissügisel ja vähese lumega talvel võib proovida seda lühemat tiiru, suvel pika rohu ja sääskede-puukidega on see ebamugavam. Paljude poolt Eesti ilusaimaks kuulutatud rabarada kulgeb kunagise Noku talu aseme juurest Kakerdaja (või Kakerdi) järveni, jätkub kaarena ümber järve rabasaareni, mis võis olla hiiekoht ja lõpeb Mõnuvere pool männimetsa all.

Kaks-ühes matk Jussi järvedelt Paukjärvele wher2go 08.11.2015 01:01

Jussi nõmmel ja järvede ääres oleme ennegi käinud. Kuid sealt edasi Paukjärveni pole matkanud, kuna autoga tulles on alati vaja auto juurde tagasi saada. Niimoodi aga algab ja lõpeb retk erinevas kohas. Seekord sai looduse Omnibussiga aga Jussi järvede juurde maha ja buss korjas hiljem Paukjärve juurest parklast peale. Kokku tuli rännakut 12 km.

Kitsast Koersillast ATV-d üle ei saa. Jalgrattad aga küll. Pikk sirge tee viib Jussi nõmmeni. Pööra vasakule, on huvitavam kulgeda Jussi nõmme mägedes, nähes avaraid vaateid üle lagendiku, mille kunagi tekitas nõukogude sõjavägi. Siin võeti mets paha ja pommitati nii maa pealt kui õhust. Pommilehtrid on siiamaani alles, leidub ka mõni pommikest. Nõmme enam metsa kasvada ei lasta, sest selline kanarbikulagendik on väga iseloomulik Põhja-Soomele. Nüüd on meilgi tükike sellist maastikku. Regulaarselt käiakse kasvavat võsa maha võtmas.

Asu Kõrvemaa teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.