Venemaa

Lugusid Venemaast.


Peterburi kompott ja Venemaa valvsad pilgud

November on sünge hingedeaeg ja sel perioodil Peterburgi külastades tuleb meelde, et see linn on ehitatud soole. Vassili saare, Neeva delta kõige suurema saare ainukese jõe Smolenka kaldad on muutunud pehmeks plödiks, samal ajal kui teispool jõge Odojevski tänaval käib elu. Sinna on end asutanud side-, infotehnoloogia ja pangandusettevõtted, väikesed kraamipoed, koerte toidukauplused, toitlustusasutused. Viimastest on levinuimad sööklad, pelmeenisaalid ja rjumotšnajad – viimane oleks saksa kõnepruugis püstijala-viinapood. Väikesed ja suured poed on n-ö kuhjas üksteise otsas.

"Suur jõgi" - Leena alguses ja lõpus

Täna esilinastunud "Suur jõgi" on tegelikult kaheosaline film. Esimeses osas käiakse ära Leena lätetel Baikali lähistel, teises osas aga Leena deltas, mis on peaaegu sama suur kui Eesti ja kus kaardist pole suurt abi. Vahepeal mööda jõge eriti ei käidud.

4400-kilomeetrine Leena nende kahe filmivõttekoha vahel on aga kohati kuni 30 km lai. Algab kõik ühest väikesest mägijärvest. Suudmes pressib jää lühikest suve avades kokku uued saared, järved ja jõeharud ja nii ongi igal aastal tekkinud täiesti uus kaart, mille järgi orienteeruda.

Igavesti töötavad majakad rüüstatud

Englishrussia lehel on pildigalerii kunagisest nõukogude mereimest - tuumajõul töötavast majakast, mis pidi töötama aastaid ilma inimese sekkumiseta, näitama 100 päeva kestval polaarööl teed ja edastama navigatsioonisignaale. Selliseid jaamu oli põhjarannikul palju, nad palistasid teed idast läände.

Nüüd on need tuumareaktoriga jaamad unustatud. On Glonassid, GPSid, digitaalajastu. Majakaid enam ei vajata. Aga nende sees tuksuvad või kiirgavad edasi tuumareaktorid. Rüüstajaid pole seganud isegi radioaktiivsus, ikka on käidud ja kiirgav metall minema viidud.

Karmid pildid.

Reisisiht Venemaa

Kuuendik planeedist pole siiski kuuendikule meist esimeseks reisisihiks. Kui paarkümmend aastat tagasi oli lahti võimalus reisida Musta mere äärest Vaikse ookeanini, siis nüüd on Venemaa reisid piiratumate võimalustega.

Ehmatada ei maksa kuulivestide ja automaatidega miilitsatest – need on tänavapildis tavalised.

Venemaa reise jäetakse ära

Seoses Venemaal valitseva Eesti-vastase hoiakuga on otsustanud paljud turismifirmad ära jätta reisid idanaabri juurde.

Kooliekskursioonid on tühistatud ja asendatud mõne muu sihtkohaga, rongireisile on läinud vaid mõned üksikud julgemad. Piiril on ähvardatud mõnede liikumiste poolt peatada kõik Eesti numbrimärgiga sõidukid, v.a sõiduautod.

Novosibirsk-Altai

Siber 2006
Seekord sai siis käidud Venemaal. See on endiselt täis avastusi. Alustatud nagu ikka Pärnust,bussiga Tallinna,edasi bussiga Peterburi ja sealt lennukiga Novosibirskisse-“Siberi pealinna”nagu rahvasuu kutsub.
Algas kõik kenasti,täitsime piiripunktis oma migratsioonikaardikesed ja rõõmsalt edasi.
Ning sealt need jamad hakkasid!

Seekord sai siis käidud Venemaal. See on endiselt täis avastusi.
Alustatud nagu ikka Pärnust,bussiga Tallinna,edasi bussiga Peterburi ja sealt lennukiga Novosibirskisse-“Siberi pealinna”nagu rahvasuu kutsub.

Ekspeditsioon Siberisse

EKSPEDITSIOON SIBERISSE EESTLASTE MATMISPAIKADESSE

03. augustil stardib rändur ja reisikirjanik Marko Kaldur 18-liikmelise ekspeditsiooni osalejana Eestist Siberisse Jenissei jõele, et külastada ja tähistada eestlaste matmispaikasid kunagistes GULAGi sunnitöölaagrites. Ekspeditsiooni raames kohtutakse ka Siberi eestlaste seltsiga "Eesti". Ekspeditsiooni kestvuseks on kaheksa päeva, mille jooksul liigutakse laevaga Krasnojarskist piki Jenissei jõge põhja poole, kuni polaarjoone taguse Dudinka sadamani Põhja-Jäämere lähistel. Dudinkast liigutakse edasi rongiga Norilskisse - tundralinna, mis sai oma alguse koonduslaagritest, arenedes edasi aga tööstuskeskuseks.

Tuva: šamaanid, kurgulaul ja budism

Trass läbi taiga Kõzõlist Põhja-Tuvasse pole mõeldud sõdiuautodele. Foto: Reigo LehtlaÄripäev, Visioon, 30. jaanuar 2004

Reigo Lehtla

Teise Maailmasõja möllus ei kaotanud oma iseseisvust vaid Balti riigid. N. Liit kustutas 1921 aastal tekkinud Tannu-Tuva Rahvavabariigi 1944 aastal ilma suurema kärata maailmakaardilt. Kui Baltikumi siiski päris ära ei unustatud, siis iseseisvat Tannu-Tuva riiki jäid meenutama vaid margid. Ometi on tegemist ühe omanäoliseima rahvakultuuri loonud väikerahvaga siin planeedil.

Asu Venemaa teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.