Kiideva-Puise matkarada: vaated üle takistuste Matsalu lahele

Kiideva-Puise matkarada. Foto: Kaido Einama

Muidugi pole Matsalu põhjakallas nii kuulus kui lõunakallas, kuid ka põhjakaldal on põhjust mõned jalutuskäigud ette võtta. Sügisel ja kevadel, kui on lindude rändeaeg ja ka südasuvel, kui kaldaäärne mets ja luhad vohavad, on üks põnev matk ootamas Kiidevalt Puise suunas.

Enamus matkarada kulgeb ranna äärt pidi, kuid lõpuosa jõuab korraks ka sisemaale. Rannaäärsed maastikud on Matsalu jaoks natuke ebatüüpilisemad, kuna otse mere ääres saab jalutada suurte puude all, mis sinna paarkümmend aastat tagasi istutatud. varem laiusid seal rannaniidud. 

Üle taluõue.

Teel Puisesse.

Avarat vaadet silmapiirini takistavad roostik ja põõsad, kuid see hoiab raja läheduses ka merelinde, kes Puiseni kõndides kindlasti märkamata ei jää.

Raja algus.

Matka alguses kohtab Sosnovski karuputke väikese puu mõõtu isendeid, mis ilmselt üsna peagi maha võetakse. Rohtukasvanud katusealusega piknikuplatsilt algab rannatee Puise suunas, möödudes mitmetest mereäärsetest üksikutest taludest. Ühe maja juurest tuleb lausa üle õue minna.

Kui teha mõnesaja meetri pikkune põige sisemaale, kohtab ka ligi 20 meetri kõrgust kaitsealust Lõpre tamme. Nüüdseks on suur osa seda tamme kunagi ümbritsenud Kiideva puisniidust asendunud tiheda metsaga.

Puise bussipaviljoni-vaade.

Teekond lõpeb Puise ninas maalilises kalurikülas, kus on ka mitu põnevat öömaja. Omaette vaatamisväärsus on bussiootepaviljoni katusele rajatud linnuvaatlusplatvorm. Puise vaatetorn on külakeskusest edasi, lahe suunas.

Retke pikkus algusest lõpuni on 6 km koos põikega tamme juurde, aega kulub kesmiselt tund ja 15 minutit. Üks ebamugavus on ka - algus ja lõpp pole samas kohas. Tuleb kas sama teed pidi tagasi jalutada või oodata harva liikuvat bussi, mis viiks suurematesse asulatesse tagasi. Kolmas variant on liikuda mitme autoga ja jätta teine lõppu ootama.

Vaata kaarti suuremalt:

Asukoht

58.7768320078, 23.5260119029

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.