Parlament andis lõpliku heakskiidu ELi Covid digitõendile, mis hakkab kehtima 1. juulist

Lennujaam. Foto: (CC) Gerald Friedrich / Pixabay

Tundub, et suvi algab 1. juulist, sest aina enam tuleb teateid liikumisvabadusest vähemalt täisvaktsineeritutele alates juuli algusest. Nüüd tuleb see võimalus ka Euroopa Liidus Covidi digitõendiga (QR koodiga). Tõend võib olla välja trükitud paberil või pildina mobiilis, vajalik on sealt vaid QR kood, mille järgi saab ametnik vaktsineeritust kontrollida. Lisaks on muidugi vaja ka isikut tõendavat dokumenti.

Järgneb pressiteade.

Euroopa Parlament andis täna lõpliku heakskiidu ELi Covid digitõendile, mis hõlbustab reisimist ja aitab kaasa majanduse taastumisele.

Covid digitõendi ELi kodanikke puudutav määrus võeti vastu 546 poolt- ja 93 vastuhäälega, 51 liiget jäi erapooletuks. Kolmandate riikide kodanikke puudutav määrus võeti vastu 553 poolt- ja 91 vastuhäälega, 46 liiget jäi erapooletuks.

QR koodiga varustatud tõendeid hakkavad väljastama liikmesriigid, need on inimestele tasuta ning kättesaadavad nii digitaalselt kui ka paberil. Tegu on kolme eraldi sertifikaadiga, mis näitavad, et inimene on COVID-19 vastu vaktsineeritud, tal on kehtiv negatiivne testitulemus või on ta haigusest tervenenud. Määrused tagavad tõendite piiriülese toimimise ning võimaldavad liikmesriikidel väljastada kogu ELis kehtivaid tõendeid.

Digitõendite süsteem rakendub 1. juulil 2021 ning kehtib 12 kuud. Samas ei ole tõend vaba liikumise eeltingimus ega reisidokument.

Täiendavad reisipiirangud peavad olema põhjendatud

Läbirääkimistel nõukoguga jõudis parlament kokkuleppele, et liikmesriigid ei tohi kehtestada tõendi omanikule täiendavaid reisipiiranguid, näiteks kohustuslik karantiin, eneseisolatsiooni või testimise nõue, väljaarvatud juhtudel, kui see on „proportsionaalne ja vajalik rahvatervise kaitseks“. Põhjendus peab võtma arvesse teaduslikke tõendeid sealhulgas Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) avaldatud epidemioloogilisi andmeid. Täiendavatest piirangutest tuleks teisi liikmesriike ja Euroopa Komisjoni teavitada vähemalt 48 tundi ja avalikkust vähemalt 24 tundi enne piirangute kehtestamist.

Taskukohased ja kättesaadavad testid

ELi riigid peavad tegema kõik endast oleneva, et tagada testide taskukohasus ja kättesaadavus. Selleks eraldab Euroopa Komisjon ELi erakorralise toetuse rahastamisvahendist 100 miljonit eurot, millest rahastatakse Covid-19 digitõendi väljastamiseks vajalike testide ostmist.

Vaktsiinid

Liikmesriigid peavad tunnustama teistes liikmesriikides välja antud vaktsineerimissertifikaate, kui vaktsineerimiseks on kasutatud Euroopa Ravimiameti poolt heaks kiidetud vaktsiini (hetkeseisuga Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ja Janssen). Jääb liikmesriikide otsustada, kas nad tunnustavad ka vaktsiine, mille on heaks kiitnud mõne teise riigi rahvuslik ravimiamet või mis on kantud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt erakorraliseks kasutamiseks lubatud vaktsiinide nimekirja.

Andmekaitse

Digitõendile kantud isikuandmeid töödeldakse vastavalt Isikuandmete kaitse üldmäärusele. Tõendite kontrollimisel isikuandmeid ei salvestata.

Tsitaat

Kodanikuvabaduste komisjoni esimees ja raportöör Juan Fernando López Aguilar (S&D, Hispaania) ütles: „Täna andis parlament suuna vaba liikumise ja täielikult toimiva Schengeni ala taastamiseks, jätkates samal ajal võitlust pandeemiaga. ELi Covid digitõend hakkab kehtima alates 1. juulist ning tagab sel suvel ohutu reisimise. ELi liikmesriigid peaksid hoiduma täiendavatest piirangutest, välja arvatud juhul, kui see on tõesti vajalik ja proportsionaalne. On hea näha, et mitmed liikmesriigid on asunud tõendeid juba väljastama.“

Järgmised sammud

Kokkuleppe peab nüüd heaks kiitma ELi Nõukogu. Seejärel avaldatakse see Euroopa Liidu Teatajas ning tõendid hakkavad kehtima 1. juulist 2021.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.