Aastavahetus püramiidide vahel

Linke:

Raha:

 • Egiptuse nael
 • 1 EGP = 3,55 EEK

Hinnad:

 • Kohalik transport 7 EEK
 • Takso 5 km 35 EEK
 • 1 kg apelsine 35 EEK
 • 1 l vett 7-14 EEK
 • Egiptuse muuseum Kairos 70 EEK, muumiate saal 355 EEK
 • Pääs püramiidi 70 EEK, filmimine 355 EEK
 • Tass kohvi 18 EEK
 • Laevareis Niilusel koos söögiga 1500 EEK
 • Lennukipilet Luxorist Kairosse (720 km) 1190 EEK

Pühapäevaleht, jaanuar 1997.

Ene Levand

Vähesed lapsed Egiptuses on näinud jõulupuud oma tõelises hiilguses. Moslemi usus pole jõulutraditsioonidel kohta. Sellepärast sobiski aastavahetus Egiptuses kõige paremini just nendele turistidele, kes jõulude tingel-tangelist küllastunud olid ja rahu läksid otsima.
Sellest hoolimata möödus aastavahetus sealkandis kärarikkalt. Rohkete laulude ja tantsudega, mida ilustavad ilutulestik ja rohked kaunistused. Et meeleolu oleks eriti ülev, tarbitakse mõõdukas koguses ka haðiðit. Aastavahetuse suurpeole on kõik oodatud, ka õrnem sugu, kes muidu pidudest eemal hoitakse.

Olgu pidu Egiptuses suur või väike, rollid on alati kindlalt jaotunud: naised istuvad looritatult tagaplaanil, vaid silmad on jäetud välja, et ümbrust jälgida. Mehed on peo kangelased: tantsivad-laulavad, trummeldavad sõrmedega või tossavad haðiðiviirukit juba maast madalast.

Turistile andestatakse

Mõned aastad tagasi saatsid välisturiste automaatidega relvastatud saatjad. Nüüd on ekstremistid rahunenud ja välismaalased saavad jälle rahulikult turistliku nahaalsusega oma nina peaaegu igale poole pista. Kohalikud on nende suhtes mõistvamad, kui kaasmaalaste suhtes: kui naisturist keeldub minema looritatud naiste sekka tahaplaanile, siis antakse see talle kui mitteteadjale andeks.

Andeks antakse ka nendele eurooplastele, kes kristlaste kombe kohaselt aastavahetust tähistavad. Kuigi kohalikud elanikud riietuvad väga eurooplaslikult, ei ühine neist kuigi paljud aastavahetuse euroopaliku vastuvõtu üritustega, mis enamuses toimuvad hotellides. pealegi saavad seda endale lubada vaid väga jõukad: üks keskmine peoõhtu läheb maksma poolteist advokaadi või kaks õpetaja kuupalka. Luksushotellide ukse taga jääb Egiptuse lastele kättesaamatuks jõulumaa ja jõuluvana. Kinke ei osata habemikult ka oodata, vaid lunitakse seda turistidelt, kes jõuluharduses ikka üht-teist annavad.Ðokolaadist ei oska need lapsed unistadagi, see sõna seostub ainult kuuma ðokolaadi ehk kakaoga.

Aeg kardab püramiide

Kuigi Niilus on ka suur jõgi, on püramiidid ikkagi need, mis turisti põlvist nõrgaks võtavad. Linnapildist kerkivad üksteise järel Cheops, Chepren ja Mykerinos justkui müstilised viirastused. Roheline linnake jääb omaette maailma, kõrbe üksluises kollasuses kõrguvad kolm hiigelsfinksi ja päike on valmis sulatama iga elusolendi.

146 meetri kõrgune Cheopsi püramiid on kulunud 137-meetriseks, kivid kaaluvad kokku 4 miljonit 883 tuhat tonni. Kogu see materjal veeti kohale Niilust pidi paatides ja vinnati üles inimeste musklijõul. Orjad toitusid neid tonne tassides kord päevas vaid küslaugust, sibulast ja mädarõikast. Tänapäeval on see üsna tervislik menüü.

Egiptlane ütleb paljutähendavalt: Kõik kardavad aega, aeg aga klardab püramiide. Vastupidiselt levinud ettekujutusele on püramiidid seest suletud ja umbsed, seal asub vaid üks pisike hauakamber ja selle juurde viivad käigud, mis peale vaarao matmist kinni müüriti. Kui kõik meeled on viimseni pingul hiiglase ilust ja oled tema sisemusse tunginud, siis tuleb pärast poolkummargil põlvedest vetrudes edasiturnimist ahastus peale: kogu see vaev on ette võetud vaid tühja neljanurkse ruumi pärast: kogu varandus, mis vaarao jaoks hauakambrisse oli pandud, on viidud Egiptuse muuseumi Kairos. peale sissepääsupileti on vett vedama läinud ka filmimispilet, sest mida sa tühjas ruumis ikka filmid!

Egiptuse hinnast saab Eesti hind

Nagu igal pool lõunamaades on turg see kõige suurem turistide nöörimise koht. Seda, et peab tingima, teab igaüks. Et aga hinda üle poole allapoole saab lasta, selgub aga hiljem, kui õnnestub pärast pikka vaidlust asi kätte saada 75-80% võrra odavamalt. Nii saab kaubeldes Egiptuse hinnast märkamatult Eesti hind.

Kui oled esimesed korrad lasknud endale midagi pähe määrida ja pärast hotellis nuputad, mida ostetuga peale hakata, muutud kindlasti edaspidi valvsamaks. Ostjaga kauplemine on osav näitemäng, mis tavaliselt lõpeb ostja kahjuks. See on kohalik rahvateater, professionaalset teatrit seevastu näeb selkandis harva. Näiteks Luxori linnas külastas Karnaki teatrit teatritrupp viimati kaks aastat tagasi.

Koolid on raudse tara taga

Kui meie reklaamime oma koole välismaalastele heameelega, siis egiptlased hoiavad õppeasutusi raudse eesriide taga. Nende seisukord sarnaneb äsja Vene armee poolt hüljatud kasarmuga. Klassiaknad on trellitatud, kuigi klassist peale katkise klaveri ja lagunenud klassimööbli midagi pihta panna pole.

Vaatamata koolide masendavale olukorrale investeerib Egiptuse riik praegu kõige rohkem haridusse.Haridus on kõigile lastele tasuta, õppevahendid ja söök kingitus riigilt. Turistide paremaks teenindamiseks õpetatakse lastele varakult kolme võõrkeelt: inglise, prantsuse ja saksa.

Kes tahab suletud õppeasutusi »Egiptuses vaadata peab kaasa võtma suuremas koguses pastakaid ja karamelli. Külaliste käest küsitakse alati: aga mida te kingituseks tõite?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.