Kuidas suvel päikesega vett soojaks ajada

Soe vesi pole küll otseselt ellujäämiseks vajalik, kui suvel päike lõõskab, aga suvekodus või metsaonnis oleks ikkagi hea end sooja veega vahepeal pesta. Päike oskab vee soojaks ajada küll ja selleks pole eritehnikat vaja.

Seekordse väikese eksperimendiga proovime kuuma vett saada tumedate plastpudelitega. Tehnoloogia on lihtne: aja pudelid üksteise otsa ritta, teibi liitekohad kinni ja siis vett täis ning soojenema. Kuumenemisefekti suurendamiseks võib päikesepoolse külje mattmustaks värvida ning varjupoolse külje valgeks võõbata või fooliumiga katta. Meie testis sattusid küll olema liitrised Karksi punsud, aga külameestelt võib kergesti kätte saada ka mõne kange õlle pudeli, kaheliitrise, mis on parem. See ära loputada ja ongi üks päikeseelement valmis.

Kui pudelid on "patareisse" aetud, võib viimase lahtise pudeli otsa veel ühe kinnise vett täis pudeli pista. Nii ei aura vett "patareist" ülearu ära.

Soojenemiseks kulub 4-5 tundi, kerge pilvisusega terve päev.

Tarvitama hakata on sellist süsteemi lihtne. Pane tähele, alumisel pudelil on kork kinni. Kui käsi pesta või dušši vaja, piisab vaid kork nõrgalt lahti teha ja vesi asub sealt vahest välja pritsima. Soe dušš ongi olemas. Kui enam ei pese, on vaja vaid kork taas kõvasti kinni keerata.

Süsteemi nõrgim koht on pudelite liitekohad. Need tuleb kõvasti kinni teipida, muidu lekib torn kuni alumise pudeli ülemise ääreni tühjaks. 

Aga kui ei viitsi jamada, siis kõige lihtsam on tumedad pudelid lihtsalt päikese kätte visata ja neid pärast ükshaaval soojaks veeks tarvitada. Jääb teipimisjama ära. Vee soojus on heal juhul kuskil 40-50 kraadi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.