Prügi tapab

World CleanupAlustasime oma prügikaardistamist Mõigu kandist täpselt 4 aastat hiljem (rakendus Androidile ja rakendus iOS-ile). Seal, kus siis, "Teeme ära" esimese prügikoristamise ajal olid märgitud rehvihunnikud ja ehituspraht, olid nüüd kenad majad ja tärkav muru. See praht kas lükati majade alla siledaks või siiski jõuti 1. mail ikka ära koristada. Meie sel ajal sinna ei sattunud, vaid läksime Tallinna ringtee äärde mõnusasse metsa, kuhu oli ka hea nii tööstusettevõtetel kui suvilast tulijatel oma risu sokutada. Kaelast ära, meelest ära - ja oma kodu puhas.

Aga see saast vedeleb seal metsa all, kasvab samblast läbi, pikapeale imbub vihmaveega Ülemiste kanalisse, jõuab vette, põllule, farmi, vabrikusse, supermarketisse ja toidulauale.

Meie veel seda saasta sisse eriti ei saa. Mürke on ainult mõned sajandid võssa visatud, enne oli ju kõik üsna orgaaniline ja lagunes ära. Mürgid veel imbuvad. Nõukogudeaegsed plekktunnid pruuni kahtlaselt lehkava vedelikuga sambla all on alles mõned meetrid pinnasesse valgunud. Põhjavesi on sügavamal. Põõsa alla prügi ja vanad värvid kallanud puhta kodu eest hoolitseja võib veel mõne aja puhast vett juua ja puhast toitu süüa, enne kui tema saast temani tagasi jõuab.

Aga ükskord jõuab. Veel mõni dekaad ja see saast on kohal. Pealt on prügihunnikud kattunud samblaga, võsa on läbi kasvanud, aga alt kõik imbub. Puhast vett ja toitu on varsti aina raskem leida.

Mis siis põhjendus on ka prügi metsa viimisel?

Hind? Rae vallast Tallinna ringtee äärest leitud prahihunnikud kellegi eradokumentide ja isikliku saastaga oleks saanud tasuta ära anda 15 minuti tee kaugusel asuvasse Suur-Sõjamäe jäätmejaama. Küsimusi poleks esitatud. Mõistlik kogus oleks vastu võetud. Nüüd võib see jääda aga metsamaasse imbuma.

Mugavus? Mõni on oma prahi vedanud kaugele üle põllu eraldatud üksikusse metsatukka. Jälgede järgi on näha, et mitu korda on mutta kinni jäädud. Auto porine, summutitoru väänatud, porimatid mustad. Salaja pimedas tuli tegutseda. Jäätmejaama oleks saanud valges ja asfalti pidi.

Idiootsus? Jah. Sest nii on ju kogu aeg oma rämpsu ära sokutatud.

Prügi on lahti, metsa all lahti. Kes on Evelin Toome? Miks on tema asjad Rae vallas metsas laiali? Kes vahetas korteriuksi ja viis koormatäie vanu uksi ilusti virna laotuna loodusse? Miks mullu jõulude ajal viidi "loomadele süüa", aga kotitäis toidujäätmeid ja pakendeid jäi maha? Küsimusi on palju.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.