Rattaga Tallinnast Jägalale

Matkarada on paras ühepäevaselt jalgrattaga läbi sõita, kui alustada normaalsel hilishommikul. Õhtuks oled Tallinnas tagasi. Pikkuseks ca 60-70 km, olenevalt sellest, kui kaugelt Tallinnast alustada.

Meie alustasime Smuuli tee ja Peterburi tee ristist. Hea koht kohe Maksimarketis varusid täiendada.

Ei mäletagi enam, mitu aastat me Jägala tiiru oleme teinud. Kunagi oli see igakevadine matkahooaja alguse matk. Siis jäid mitmed aastad vahele. Nüüd sõitsime sama tiiru keset suve. Meenutuseks on Reisijututoas ka möödunud sõitude lugusid-kaarte:

Lõplikuks kogunemispaigaks oli, nagu ikka, Loo linnuvabriku muna. Osalised: Indrek, Jüri, Villu, Kaido.

Esimene peatus Saha kabelis. Altar katki, keegi käib seal öiseid riitusi korraldamas küünaldega. Samas asub ka Kummituse geopeituse aare.

Teine peatus - Maardu mõisas. Filmivõtted käisid. Sattusime mõisa ees kambale punaväelastele, kes, püssid seina najale toetumas, murul einet võtsid.

w-jagala-130708-22.jpgKolmas - Kostivere. Väike asula, mille ümber põldudel ka uuselamurajoone on kerkinud. Eramajad tihedalt rivis. Kostivere keskel asub mõis ja kohe asula serval peidab Jõelähtme jõgi end maa alla. Sellest tulenevalt ka järgmine peatus - Kostivere karstiala seened.

Sealt edasi jääb mõnesaja meetri kaugusele Rebala muinsuskaitseala muuseum ja Peterburi tee alt päästetud ja ümbertõstetud kalmed.

Järgmine objekt - Reisi restoran. Esimene koht kehakinnituseks ja bensiinijaamas saab teist korda joogi-söögi tagavarasid täiendada. Jüri küsis siit, kas filmi ka saab osta, soovitati koogipoest vaadata. Hiljem selgus, et see on ikka Koogi pood, järgmises, Koogi külas.

w-jagala-130708-24.jpgKoogi poest saab pöörata järgisesse peatuskohta - Jägala joale. Palju rahvast, isegi ujujaid. Rattaga saab üle natuke ülsevoolu, üle vana elektrijaama tammi, mille juurest viibki kanal elektrijaamani.

Siis peatumegi juba elektrijaama juures, mida restaureeritakse. See on ka Tarkovski "Stalkeri" võttekoht.

Edasi Jägala äärset teed pidi allavoolu sõites jääb teele Linnamäe hüdroelektrijaam. Uus, Eesti Energia oma, toodab elektrit.

Veel allavoolu sõites jõuame jõesuudmesse. Seal läheb üle jõe kitsas rippsild. teisel pool on Jõelähtme golfiväljakud, kuhu autoga ei saa, kuid rattaga pääseb välja küll.

Edasi sõidame pangaalust kruusateed pidi Ülgasele, kus on looduskaitsealal vanad kaevanduskoopad. Nahkhiirte tõttu sinna igal ajal ei lasta.

Järgmine vaatamisväärsus on Maardu. Kirik, poed, lilledest kiri "Maardu" endise veetorni juures.

Muuga suvilarajoonist võib veel leida rändrahnu.

Ja tagasitee kulgeb juba läbi Lasnamäe.

Vaata matka kaarti:

Vaata Jägala joa Street VIew vaadet (2017):

Asukoht

59.428763, 24.836891

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.