Matk surnud metsas

Läänemaa Suursoo Maastikukaitseala. Kaitsta on vähe jäänud.

Pildid siin.
28. juunil avati esimest korda Läänemaal Nõva vallas metsad peale suurt põuda. Kohe hakkas ka vihma lahistama. Napilt enne suurt äikest jõudsime Tänavjärve ääres ära käia.

Nagu pildilt näha, oli maastik üsna must-valge. Või must-pruun. Kuivanud okkad juba maha sadanud, mõni põõsas ajas esimesi võsusid. Selle järgi tundub, et peagi vohab põlenud lagendikel noor võsa, mis saab kiiremini jalad alla kui rohi või suuremad puud, millest enam elutaime pole. 

Veskijärve äärsed RMK puhkekohad on ümbritsetud põlengualaga, väike roheline niiske põõsastevöönd on vaid telkimisplatsi ümber päris järve ääres. Edasi läheb aga pruun metsa-ala Tänavjärveni.

Lähenesime Tänavjärveni põhja poolt - üle raba, mis oli ka põlenud, välja arvatud mõned märjemad lohud ja mõne aasta tagune põlengukoht, kus juba haljaks uhutud kuivanud puud enam uuesti tuld eriti ei võtnud. Kõik rabasaared olid liivani lagedaks põlenud. Imekombel mõned sipelgalõvid olid ellu jäänud ja tegid lootusetuid sipelgalõkse - ühtki mutukat aga nende lõksude juures ei paistnud.

Ka Tänavjärve tagune oli veepiirini ära põlenud. Vaid 10 cm riba vee ääres lokkas rohelusest. vesiroosid järvel polnud ka kannatada saanud. Kaugel järvetagusel kaldal, kuhu pääses vaid üle õõtsiku, vedeles hunnik klaaspudeleid - kes küll viitsib sellise koorma nii kaugele rappa vedada? ATV-d?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.