Abiks algajale tormivaatlejale

Üldsuse pahameel on tabanud jõmmlikke tormivaatlejaid, kes uputavad oma autosid, kihutavad üleujutatud tänavatel, nii et lained pahinal veepiirile jäänud majade uste alt sisse loksuvad ja keda peab päästeteenistus päästma minema, kui tulvaveed nad veevangi on jätnud. Kuna aga tormivaatlus kuulub mujal maailmas seiklusturismi lahutamatu osana täiesti normaalse puhkuse hulka, proovib Reisijututuba siinkohal ära tuua väikese abimehe algajale kultuursele tormivaatlejale.

(Vaata ka Reisijututoa pilte Läänemaalt peale tormi)

Tormivaatlus iseenesest on teatud piirkondades turistide seas laialt levinud seiklusvorm ja seda harrastatakse küll rohkem suurte ookeanide rannikul, kuid kliimasoojenemine on selle ala meilegi kättesaadavaks toonud.

Ettevaatlikkus kõigepealt

Suure tormi ajal soovitab päästeteenistus püsida kodus, varuda patareisid ja toitu ning ilma tungiva vajaduseta mitte välja minna. Neid hoiatusi ei maksa eirata. Tormivaatlejad ei trügi välisvaatlusele siis, kui tegemist on hädaolukorraga ja võib viga saada. Kõige mugavam on teha tormivaatlust merevaatega hotellist.

Eestis pole orkaanivaatluseks väga palju sobivaid rannahotelle, kuid parim võimalus on kindlasti tormi ajaks omale tuba broneerida mõnes sellises hotellis, mille aknad avanevad merele. Eestis tuleb sellistest meelde Pärnu Rannahotell, Laulasmaa SPA, Kaberneeme sadamahotell ja Pirita TOP SPA. Samuti on mitmeid tervisekeskusi merevaatega ka Haapsalus. Kui Pakri panga lähedal oleks hotell, siis ilmselt oleks see Eesti üks parimaid tormivaatlushotelle.

Tormihoiatuse ajal tuleb vältida majutuskohast liiga kaugele minekut. Tormivaatleja kotis on ka sahtel termomeetrile ja baromeetrile ning vajadusel väike ellujäämiskomplekt taskulambi, kuivtoidu, vee ja patareidel raadioga. Kaasa võib võtta ka raamatuid, mida fuajees kamina ees lugeda, kui torm ilmajaama lubatud tähtaegadest kinni ei pea ja veidi hilineb.

Õige käitumine

Tormivaatleja jääb ohu korral alati oma ööbimiskohta, sest välisvaatlusele minnakse tavaliselt alles siis, kui rajupilved on taandunud ning järgneb päikesepaisteline, selge ja vaikne ilm. Siis käiakse mere ääres nodimas - vaatamas, milliseid imelisi asju orkaan on kaldale loopinud.

Kui aga siiski on plaan raju oma silmaga õuest näha ja pole päästeüksuste poolt antud hoiatust väljamineku ohtlikkusest, siis...
 

  • ei maksa minna ööbimiskohast kaugele
  • tuleb selga panna soojad, mitmekihilised, pealt veekindlad riided (sh müts, kapuuts, kindad, kummikud) ja mitte jätta katmata kehaosi (näokate tuleb alati kasuks, eriti talvel)
  • vältida suurte puude ja veekogude lähedust, kus võib tekkida üleujutusi
  • mitte sõita tormi vaatlema autoga

 

LINKE:
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.