Setumaa

Lugusid ja pilte - Setumaa e. Setomaa. Vt ka Setomaa.ee.


Värskas nagu Veneetsias

Kirjutasime Veneetsiast aasta tagasi. Praegu on välismaale reisimine keerulisem, iga hetk võivad lennuühendused katkeda ja karantiininõuded võivad samuti tabada paljudest riikidest tagasi tulles. Seega - reisida on turvalisem hoopis Eestis. Kui tahad võimalikult kaugele minna, siis sobib näiteks Värska. Sel suvel on see nagu Veneetsia - ööbid suures hotellis (veekeskuses), hommikul astud laevale ja käid peatustes läbi nii Värska "kesklinna" kui Reegi maja ja muuseumi.

Õrsava matkarada - järve kaldal muuseumi

Värska on saanud värske ilme viimaste aastatega - sammastega bussiootepaviljon nagu ülikool, uued teed ja puhtad, pöetud muruplatsid. Kui oled siiakanti sattunud, siis leiad erinevaid majutusasutusi veekeskusest hubase kodumajutuseni ning spaamõnudest järvesupluseni.

Seda viimast saabki teha Õrsava järves. Boonusena viib järve taha RMK laagriplatsile kaldal kulgev matkarada. 

Koidu Kodu - väike kodune nurgake Värska lähistel Lobotka seenemetsades

Värskast mõne kilomeetri kaugusel, Õrsava järve taga on hubane kodumajutus, mis küll ei hiilga pakutavate hotellimugavuste täispaketiga, kuid on hea peatuskoht nii-öelda kohalikus kodus.

Igasugused AirBnB-d on oma esialgse idee tasapisi minetanud – ei ole neis viimase moe järgi rendiks disainitud loftides midagi kohalikku, tegemist on spetsiaalselt äriks loodud puhkekohtadega. Paraku. Nii see trend levib ja ehedaid kodumajutusi ei leia enam AirBnB-st, vaid võib-olla Couchsurfingust, Booking.com-ist mõnikord harva või kodumaisest Puhkaeestis turismiportaalist.

Salakuulajad Petseri piiripunktis

Regio kaart: Petseri

Pühapäevaleht, 1996.

Kaido Einama

"No nii," sõnab vene piirivalvur, kui Pühapäevalehe fotograaf avab fotokoti, kus kümmekond filmi taskutes rivis. "Tulge kõrvale. Siin on midagi kahtlast."
Kui leitakse veel diktofonikassett, millel keegi ütleb NATO ja salapärane sidevahend - peiler, on ametnikel asi selge: spioonid.

Turistina Petseri kloostrisse saada pole kerge, kui tulema hakata Eestimaa poolt. Liinibuss, mis Tartust Petserisse sõidab, on peaaegu tühi, seda rohkem saavad piirivalvurid pühenduda väheste piiriületajate uurimisse. Mõnuga toimepandav protseduur võib küll naljakas olla, kuid tõsiseid ametnikke liigse lõbususega solvata ei tohi. Venemaa piir on tihe ja läbitungimatu, piirivalvurid karmid ja tõsised.

Asu Setumaa teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.