Laulasmaa-Lohusalu uus matkarada - lahest laheni ja metsas

Laulasmaa rand.

Seda ei juhtu tihti, kui mõni uus matkarada avatakse, eriti veel nii Tallinna lähedal, kus eramaad lõikavad maastikke ja võõraste möödarändamisest paljud midagi kuulda ei taha. Sealsamas kulgeb juba 90ndate keskel avatud nn E9 eurorada ehk rannikurada, mis peaks kogu Eesti mererannikut pidi katkematult kulgema Narva-Jõesuust Heinasteni. Juba kulunud E9 märgid on siiamaani näha, mõnes kohas peab ka ringi minema, kuna maastik on muutunud ja avaliku tee asemele on tekkinud kellegi aed.

Kuid Laulasmaa-Lohusalu matkarada on mõnus täiendus sellele rannikurajale kahel põhjusel: kohalikud rajameistrid Laulasmaa spordiklubist tegid marsruudi, mis maaomanike huvidega ei ristu ja rannikut saab nüüd Lohusalu poolsaarel vaadelda nii, et pärast jõuad alguspunkti tagasi. Seega saad alustada ühest kohast. Kokku 7 km rada on läbitav igal ajal, kui just väga paksu lund pole või merel üle ei ujuta. Algus on laulasmaa spaa parkla nurgas, kus asub ka raja infotahvel. Edasi juhatavad sini-kollased märgistused. 


Talvine retk Laulasmaalt Lohusallu.

Reisijutud käis raja läbi päripäeva: Laulasmaa spaa parklast juhatab rajale suur infotahvel, algab teekond Laulasmaa rannas kuni rändrahnudeni. Teele jääb tagasihoidlik Tõnu Kaljuste pink.

Laulasmaa rändrahnud.

Rändrahnude juurest pööratakse sisemaale, kuni jõutakse kunagise nõukogude ministrite pansionaadini, mis on praegu tühi. Siis saab Meremõisa randa pidi mõni aeg uidata, kuni pööratakse jälle sisemaale - paepanga alla. tasub hoolega tähele panna sinikollase triibuga poste ja puutüvesid, et teaks õigel hetkel metsa pöörata. 

Sealt edasi jalutades algavad juba esimesed kaldaalused majad ning tulevane Arvo Pärdi keskus jääb otse raja äärde paremale, männimetsa. Seal ehitus 2017. aastast käib. Vasakul on Pärdi arhiiv kohe teisel pool teed juba olemas, kunagise koolimaja naabruses. Veel poolteist kilomeetrit, millest natuke ka maanteeserval, ning ongi ring täis Laulasmaa spaa juures tagasi.

Auto saab jätta spaa parklast veidi eemale, kui sinna veekeskusse või sööma ei lähe, vaata kaardilt kahte avalikku parkimiskohta.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View vaadet raja algusest Laulasmaa randa:

Asukoht

59.3755549213, 24.2360726596

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.