EV100: kaardistasime Street View´ga Eesti matkaradu ehk kui tervet rehkendust ei jõua...

Samsungi Street View kaamera.

Aasta tagasi, EV 100. sünnipäeva paiku, tuli Reisijututoal idee hakata EV100 juubeliaastal kaardistama Eesti matkaradasid 360 kraadi kaameratega. Lisaks RICOHile leidis Marko Habicht toetajaks ka Samsungi, kes andis aastaks kasutada Gear 360 uue ja vana mudeli ning paar telefoni ja ühe tahvli, et andmed mugavalt Google Mapsi toimetada.

Eesmärgiks oli leida 100 põnevaimat matkarada ja kanda need Google Street View kaardile, et igaüks saaks matkaja saabastes need rajad ise läbi käia arvuti tagant lahkumata. Või siis vähemalt et saaks ettekujutuse rajast selle alguses või iseloomulikes kohtades "jalutades".

Google´il on hulk kriteeriume ja nõudmisi, millal oma vaateid Street View piltidena kaardile saab kanda. Siinkirjutajal said need nõuded täis 2017. aasta juunis Haapsalus. Üks põhinõue on vähemalt 50 sfääripildi tegemine, mis vastaks kõigile Google´i nõudmistele. Kui teed matkarajast Street View, siis see arv on kiire tulema.

Sfäärivaade.

Siis aga koostasime nimekirja sajast Reisijututoa poolt juba läbitud ja lisaks vajalikest Street View vaadetest. Raske oli vaid 100 välja valida.

2018. aasta kevadel ühinesid meie kaardistamisega kaks praktikanti Eleri Inno ja Sille Tamm Haapsalu Kutsehariduskeskuse loodusturismi korralduse erialalt. Suur hulk Tallinnast kaugemaid matkaradu sai just nende poolt üles võetud.

Kuidas see kõik käis?

Street View Ohepalus.

Lühidalt käis see kõik nii, et tuli kaasa võtta 360 kraadi kaamera (kas RICOH Theta SC või Samsung gear 360 meie puhul), mobiil, mis salvestab ja hiljem kõik Google Street View´sse vastava äpiga üles laadida. Või siis kohe Google Street View äpist Google Mapsi. Keskmiselt iga 25 või 30 sammu järel tuli tõsta kaamera pea kohale ja teha sfääripilt. Hiljem mobiiliäpis tuleb hägustada näod ja reklaamid, keerata sfäär õiget pidi ja nihutada kaardil, kui GPS väga täpselt paika polnud pannud. 

Siis ilmus see kõik Google Street View kaartidele sinise täpireana:

Matkarajad Street View´s.

Kui nüüd seda rada vaadata Google Mapsis, tuleb nagu ikka tirida kollane mehike sobivale kohale kaardil ja avanevad samasugused vaated, mida mööda saab noolte ja hiirega edasi liikuda:

Kaardistamise käigus sai valmis tehtud ka ilmselt Eesti esimene River View ehk Street View mööda jõge Soomaal, tänu Aivar Ruukelile kanuude ja logistika korraldamise eest:

Mida kõige rohkem vaadatakse?

Populaarseimad vaadatud Street View vaated on Mukri rabast, Viru rabast ja Taevaskojast. Kindlasti on väga huvitavad veel ka (vähemalt teha oli) Aegna, Pakri ja Meenikunno.

Muidugi ei olnud alati võimalik kohe kõiki punkte kaardile kanda ja mobiilist tuli sfääre õigeks sättida nagu läbi lukuaugu, aga meie ühine Exceli tabel sai lõpuks kirja 52 kaardistatud Eesti ilusaimat matkarada ehk natuke üle poole esialgu plaanitud sajast ühe aasta jooksul. Marko lubas peagi lisada umbes samapalju sfääre radade lähedusse jäävatest lõkkekohtadest, kus peatuda, seega võib sada lõpuks isegi kokku tulla. Kuid muidugi jätkame ka EV101 puhul Google Street View´s matkateede kaardistamist ning kui keegi tahab ühineda, andku teada.

Kõiki EV100 matkaradu saad läbi käia siit. Selle kaardistamise jaoks ei kasutatud ei EV100 ega eurotoetusi, kõik on tehtud osaliste poolt omal käel (ainuke toetaja oli Samsung mõnede seadmetega ja Subaru mõnede retkede jaoks prooviauto andmisega) ning seega oli kogu aktiivne tegevus toetuseks EV100 juubeliaasta tähistamisele.

Head vabariigi 101. sünnipäeva!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Jaanuar #värvid #colours #january #hayfield #forest #winter #sky

A post shared by Kaido Einama (@kylamees) on

Kaido Einama

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.