Taevaskoja jalgsimatk - Suur-Taevaskoda ja Väike-Taevaskoda

(Uuendatud 2018)

Taevaskoja maastik on üks Eesti rahvusmaastikest. See on ka mõnedel andmetel Eesti TOP 5 hulka kuuluv vaatamisväärsus, seega võiks Taevaskoja matkarada ka Google Street View vaates olla, et selle tee saaksid läbi jalutada kõik, kes ka kohapeale ei satu.

Taevaskoja-laadseid pinnavorme leidub muidugi ka mujal Lõuna-Eestis, näiteks Toolamaal ja Leevakul Võhandu ääres või Süvahavva kandis, kuid Taevaskojas on need liivakivipaljandid kõige suuremad.

Kõige mugavam on neile ligi pääseda läbi Taevaskoja küla sõites ja mitte lastes end eksitada erinevate puhkekohtade siltidest. Otse edasi üle raudtee ning läbi asula pruuni sildini, mis juhatab Saesaare parkimiskohani. Suvel on seal looduskeskuse putka ning väike suveniiriputka koos mõnikord hädavajaliku näksimiskraamiga. Ning palju kuivtualette.

Enne matka on hea välja trükkida ja kaasa võtta see Ahja jõe ürgoru kaitseala voldik.

Saesaare hüdroelektrijaamani pole parklast palju maad. Just enne elektri kohalejõudmist valmis saanud 50ndate alguses ehitatud hüdroelektrijaam paisutas ilusa ürgoru Kiidjärvest Saesaareni üles. Praegu sõidab paisjärvel jõelaev Lonni, mis on ehitatud plastmasstorudest pontoonidele.

Nüüd võib valida, kas minna üle veskitammi ja jätkata matka jõe kõrgel vasakkaldal või suunduda kohe madalat paremkallast pidi edasi väikesele metsa õpperajale, kuni tuleb vastu Väike-Taevaskoda ja sild enne seda paljandit.

Google Street View näitab teekonda üle paisjärve paisu vasakkaldalt. Siis saab kohe taevaskodasid alt näha kogu nende hiilguses, Suur Taevaskoda on üle 22 meetri kõrge. Samast on näha ka Neitsikoobas, mida teiselt kaldalt üldse ei näegi.

Üsna kiirelt hakkab paistma liimpuidust kaartega sild ja Suur-Taevaskoda. Sillast saab üle, et paljandit ka ülaltpoolt, jõe teiselt kaldalt vaadata. Ja kuigi edasi võib liikuda Otteni ehk Siimu sillani ("Viimse Reliikvia" filmist), läksime meie seekord tagasi. Näeb nii Gabrieli puud, Salakuulaja kivi kui Emalätet ning ohvrikivi.

Parklasse tagasi jõudes näitas GPS läbitud teepikkuseks 3,1 km.

Vaata videot sellest matkast suuremalt:

Vaata teekonda Street View´st:

Vaata kaardilt:

Asukoht

58.115173, 27.047378

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.