Viru raba matkarada - nagu väike Botswana

Viru raba matkarada ja vaatetorn.

Viru raba matkarada on ilmselt kõige tuntum Eesti rabarada, pealegi veel üsna Tallinna lähedal, kuhu hea minna, kui tekib mõte, et läheks "kuhugi rappa". Kui mõned (kümned) aastad tagasi võis öelda, et see ongi üks Tallinnale lähimaid laudteesid rabas, siis nüüd on neid ka lausa linna tekkinud (näiteks Pääsküla, mis pole küll siiski nii klassikaliselt laugaste vahel). 

Viimaste aastatega on saanud rabatee laiaks ja siledaks, nii et isegi ratastooli või lapsevankriga võib lahedalt kulgeda kuni vaatetornini. Edasi läheb tee kitsamaks.

Viru raba, vaade vaatetornist.

Rada algab koordinaatidelt N 59.470907 E 25.637528 ja seda saab läbida täispikkuses ringiga või läbi Viru raba edasi-tagasi, just nii pikalt, kui on viitsimist. Raja alguses oleva parkla maapind on kohati kaetud klaasipuruga, mis tähendab, et väärtuslikke asju ei maksa autos nähtavale kohale jätta - pätid on liikvel ja purustavad aknaid. Parkla asub üsna suure tee ääres - Tallinnast tulles Loksa teele pöörates mõnisada meetrit Loksa suunas edasi ning on pea alati autosid täis. Varahommikul ja öösel ilmuvad fotograafid ja droonilennutajad päikesetõusu üles pildistama või virmalistejahile, päeval on oodata nii turismibusse kui kohalikke reisijaid, kes teel olles Peterburi maanteelt kõrvalepõike teevad, et raba näha. 


Pildil veel vana torn.

Umbes pooleteise kilomeetri pärast peale jalgraja algust jõuab tee vaatetornini, kust paljud turistid on teinud oma Eesti rabavaate-pildid. "Nagu Botswanas," arvasid paar aastat tagasi Reisijutud.com-iga seal käinud Hong Kongi turistid. Välisturistidele, kes pole pärit nii kaugelt põhjast kui meie, on eksootilised ka otse metsa all kasvavad delikatessid - mustikad. Neid saab Hong Kongi turult hingehinnaga ja needki on maitsetud, suured ja farmis kasvatatud, mitte mahlakad ja tugevamaitselised, nagu metsas.

Viru raba - raba on nagu kummulipööratud kauss.
Raba on nagu kummuli keeratud kauss.

Teekond on küll salvestatud varatalvel kõrge veeseisu ajal, aga peaks olema läbitav igal ajal, välja arvatud väga paksu lumega, kui rada pole näha või kevadise suure sulamise ajal, kui kohati võivad laudtee lõigud vee ja jää all olla.

Teekonnapunktid ülalolevale kaardile kantud GPS-failis:

TURNLEFT - pööra peterburi teelt nüüd vasakule.
PARKING2 - teine parkimiskoht, raja tagumises otsas.
END - rabaraja lõpp.
06-INFO - infostend.
05-INFO - infostend.
04-TOWER - vaatetorn. Max 8 inimest.
03-INFO - infostend. Vaade tornile.
02-PATH - laudtee algab siit.
01-PARK - alguse parkla, raja kaart, infostend, DC, prügikast.

Viru raba matkaraja kaart Google Mapsis:

Vaata Street View vaadet parklast vaatetornini:

Street View vaade on salvestatud Samsung Gear 360 (2017) kaameraga.

Asukoht

59.470885, 25.637562

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.