SOOKOLLI KODU

SOOKOLLI KODU

Lumetorm varjab pimeduses rühkija eest looduse. Tähed, kuu, kõik on paksu pilvkatte taga peidus. Raske seljakott varustusega rõhub selga ja väsimus tuikab kehas. Sel hetkel paistab eespool akna valgustäpike, säramas läbi pimeduse ja tuisu. Nõrk suitsulõhn lööb ninna, kui üle ukseläve hubasesse küünlavalgusesse astuda, kott seljast visata, lumised riided nagisse riputada ning laua taga istujatega ühineda.

Sellisel moel tervitab matkajaid Tudu metsamajake Lääne-Virumaal. Kauni Tudu järve serval, looduskaitseala piiril seisab õdus palkmaja koos saunaga. Selle tasuta maja uksed on kutsuvalt valla igale tulijale, kes seal puhata, ööbida, pikemalt peatuda tahab.

Tihtipeale kohtuvad majas eri seltskonnad, täiesti tundmatud üksteisele. Kuid kedagi ei aeta ära, kedagi ei tõrjuta eemale. Kõigile avatud maja on koht, kus kohata uusi inimesi, luua tutvusi ja sõbruneda teistega.

Enne 2000. aasta augustitorme oli Tudu piirkond enamikule tundmata. Kuid praegugi on augustitormide jälgi kõikjal näha. Tegelikult ei kao need jäljed veel aastakümneid, sest tormituuled hävitasid kümnete ja kümnete ruutkilomeetrite jagu metsa. Seal, kus vohas varem põlislaas, on nüüd silmapiirini ulatuv lage väli.

Varem tundmata majake on muutunud üha populaarsemaks nii kohalike kui ka kaugemalt matkajate seas. Seda nii oma maalilise asukoha kui ka unustamatu sauna tõttu. Asudes kolkas, soode ja rabade rüpes, eemal inimasustusest, ehitatud vaid kohapeal leiduvast materjalist on sealne saun paljudest varem proovitud saunadest konkurentsitult parem.
Talvisel ajal teeb Tudus saunas käimise ka mõnusaks võimalus kohe peale leiliruumis naha soojaks kütmist jääauku sulpsatada. Loomulikult on kasulik enne kontrollida, ega jääaugule vahepeal kirme peale külmunud ei ole - muidu on natuke valus end kasta.
Külm vesi ja krõbe tuul jahutavad keha just parajalt, et tagasi lavale ronides mõnust puhkida. Protseduuri võib korrata veel ja veel, kuni enesetunne taevalik. Ka terviseprobleemid ja külmetus, mis vaevavad, on seejärel nagu käega pühitud.

Tudul on ka mitmeid võimalusi nii lühemaks kui pikemaks jalutuskäiguks looduses. Kõigepealt tasub teha tiir peale järvele. Sealjuures tasub olla ettevaatlik, et kogemata mõnda kraavi ei kukuks - lume alt on need vaevalt märgatavad. Kuid vaade üle jäätunud järve majakesele ning imeilus loodus kaaluvad selle väikese riski üle.

Pikema jalutuskäigu saab teha Tudusoo maastikukaitsealal, mis jääb majakesest 2-3 km kaugusele. Seal on olemas ka korralik matkarada koos vaatekohtadega, rada ise kulgeb piki vallseljakuid ja soosaari.
Huvitav on ka hulkuda niisama maja ümbruses, turnida tormimurdudel. Vahetult tormide järel võis raskusteta tõusta 9-10 meetri kõrgusele otsekui treppi mööda, praeguseks on nii kõrged tormimurrud valdavalt juba ära koristatud. Kuid pisemaid leidub endiselt - tasub aga ettevaatlik olla, sest kukkumine võib kujuneda valusaks.

Tudu majake on mõnus koht lihtsalt nädalavahetuse veetmiseks, pakkudes piiratud määral ka füüsilist pingutust. Sinna on hea minna näiteks pühasid veetma või kasvõi vaid saunamõnusid nautima. Külmade talveilmadega ja ekstreemsete ilmastikuoludega pakub majake hubast ja romantilist puhkepaika kõigile. Isegi kui sookoll nägemata jääb.

SEIKLEJATE KLUBI

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.