Horvaatia: mida vaadata?

Horvaatia pealinn tellingutes.Zagreb on pealinn. Vaatamist vääriv linn. Kindlasti käi Zagrebis ära, kui Horvaatiasse satud. Natuke meenutab isegi Tallinna oma tänavalaternate ja Toompea-suguse mäega. Ilusad pargid kesklinnas. parkides kohalikud noored, kurameerimas jne.

Plitvice rahvuspark on fantastiline koht, ca 140 km Zagrebist ranniku poole, Dalmaatsia maantee ääres. 16 imeilusat helesinist järve mis on omavahel ühendatud koskede ja jugade kaskaadidega. Suurel järvel sõidab laev.

Paklenica kanjon on ka suurepärane rahvuspark Aadria mere ääres, sõites Zadari suunas pööra Aadria maanteele ja ca 12 km pärast sildid näitavad sisemaa poole. Seal teevad ka profid mägironimist, saab ise mäkke tõusta ja koobastesse mäe otsas ronida.

Dubrovnik on Horvaatia ilusaim linn aga autoga läheb sinna ja tagasi ca 3 päeva mägiteid. Seal ma ei käinud kahjuks. UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud ajalooline sadamalinn Dalmaatsia lõunarannikul.

Split. Dalmaatsia rannikul maksab käia Splitis (omapärane vanalinn Diocese paleega, mille varemete sisse on hiljem ehitatud pisut uuem vanalinn), sealt rannikut mööda põhja poole on ilusad natuke veneetsiapärased linnad: Trogir, Sibenik, Zadar. OK, linnades käidud -- nüüd saartele.

Pag on suhteliselt lage mägine saar, kus käib vähe turiste. Sellepärast maksab aga külastada pagi linna, kus ülikitsastel vanalinna tänavatel saab vaadata kohalike elamist kuna nad mitte ainult ei lukusta uksi, aga neil polegi uksi majadel ees. Praam ziglien-Piska käib non-stop.

Rab on üks populaarsematest turismisaartest. Ilus linn, ilus loodus. Sukeldumiskeskused, rannad, jalgrattarajad mägedes. Praamid käivad mandrile iga tund,

Krki saarele iga 3 tunni tagant, viimane läheb 18.30. Krk jälle ilus. Baska on huvitav sadamalinn saarel kahe kalju vahel, motelle ja kämpinguid pingal täis, liivarand. Vrbnik on saare ilusaim väikelinn, vanalinn ja laguun kus ujuda on imelised. Vrbniku ümbruses on ka viinamarjaistandused ja piirkonnas tehakse head veini (osta kaasa).

Cres on jalgratturile katsumus. Kõige kõrgemad mäed. Autojuhile aga meeletult ilusad vaated mägiteelt merele. Cresi linn on veneetsia-stiilis vaikne sadamalinn. Istrial on rohkem turistikuurorte, Opatija üks tuntumaid. Ööelu käib seal aktiivselt, kaldaääres on Austria-Ungari aegadest suurejoonelisi puhke-ehitisi.

Üht-teist Korcula saar - kuulsa reisikirjaniku Marco Polo sünnikoht. Saksa keelega saab hakkama. Hinnad Eestist pisut kallimad. Autoturistile kõik asjad olemas (kämpingud, teenindus, ilusad vaated jne). Achtung miinid. Zadar-Gracac-Otocaci piirkonnas võib veel olla miine (magasime isegi kogemata miiniväljal, õnneks puhastatud). Vesi on mägedes kulla hinnaga ja ei pruugi seda saada kui küsid. Päike on kuum. Rahvas (v.a mandri Aadria äärne mäeahelik) väga sõbralik. Eestit teavad kõik ja eestlased on seal kangelased.

Horvaatia sõnastik

I don`t speak Croatian - Ne govorim hrvatski;

Do you speak English / German / Italian? - Govorite li englesi / njemacki / talijanski?;

What`s your name please? - Kako Vam je ime, molim?;

My name is … - Zovem se …;

Good morning! - Dobro jutro!;

Good afternoon! - Dobar dan!;

Good evening! - Dobra vecer!;

Good night! - Laku noc! Hello! - Bog!;

How are you? - Kako ste?;

Very well, thank you. And you? - Hvala, vrlo dobro. A vi?;

Goodbye! - Dovidjenja!;

See you later! - Do skorog vidjenja!!;

Yes, no - Da, ne; If you (please) - Molim; Thank you - Hvala;

Thank you very much - Hvala lijepo;

You`re welcome - Nema na cemu;

I am sorry ! - Oprostite !;

Excuse me please - Oprostite molim;

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.