Eile sõideti Jägala jõel Eesti esimene rafting

Kerges seebivahus...

Äripäev Online, 20.04.2001

Kaido Einama

Neljapäeval sõideti Noorte Matkaklubi ja Extreem Matkad organiseerimisel Jägala jõel Eesti esimene rafting, mis on spordiala peamiselt mägiste piirkondadega maade mägijõgedel.

Valdo Kangur Noorte Matkaklubist ütles, et tema teada pole keegi sellist asja raftinguparvega Eestis varem korraldanud.

Rafting on kärestikulisest mägijõest laskumine kummiparvega, millel on kuus sõudjat ja tüürija. Raftingus peetakse ka võistlusi, kuid peamiselt pakutakse seda meelelahutust matkajatele.

Neljapäeval toimunud viis raftingulaskumist algasid Jägala joa alt ja lõppesid edukalt mõni kilomeeter allavoolu, kus murdlainetus ja kärestik rahulikuks muutus. Valdo Kanguri sõnul on see Eestis ainuke koht, kus saab tõelise raftinguelamuse. Pärast esimeste sõitude õnnestumist on matkaklubil plaanis sellest välja arendada Eesti oludes uus turismiteenus. Paraku õnnestub seda pakkuda aastas vaid mõne kuu jooksul.

Eesti esimesest raftingust võtsid osa ka kaks Äripäeva ajakirjanikku.

Enne raftingut aprillis 2001
Kommentaarid ja küsimused raftingu kohta osalejatelt

Mis seal seljas peab olema? Paat on ju vett täis. Nad annavad mingi kalipso selga ikka? (kalipsosid ei antud).

Raftinguparves on ju vesi kogu aeg sees. St on vaja riideid selga, mis ei märgu. (vesi oli natuke sees jah. Pärast viiendat sõitu olime kaelani märjad, varbad hakkasid kergelt külmetama)

Raftinguparve põhjas on auk, kust vesi tuleb sisse ja välja, selleks, et parv ei upuks, kui ta kärestikus seilab. (auku raftinguparve põhjas ei olnud. Vee kallasime kaldale jõudes välja)

Kui pole kummipükse ja saapaid, siis on lihtsalt jalad ja perse märg kogu aeg ja siis on külm praeguse ilmaga + endal peavad olema vahetusriided kaasas. (jalad olid küll märjad kogu aeg, aga istuda sai enam-vähem kuival paadiserval. Lõpuks tuli riided täielikult ära vahetada küll, müts oli kuiv ja rinnaesine)

Kummaline. Meil olid isegi keset südasuve slovakkias kalipsod seljas, sest vesi oli ilgelt külm. Sellises külmas vees jalgupidi sees olles võib vabalt mingi kramp sisse lüüa vms. (vesi oli nagu ikka, +4 ehk. Krampi sisse ei löönud, aga natuke varbad hakkasid lõpuks külmetama küll. Põlve lõi vastu kivi kui põhjaga üle sõitsime)

Raftinguparves istud sa persetpidi seal vees sees. Seega kummiku võib vabalt jalga panemata jätta. (kummik oli tõesti ülearu, sest sai seest märjaks nagu tosski).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.