Barcelona astub julge ja karmi sammu massiturismi ohjeldamiseks, mujal on samad trendid

Barcelona

Barcelona on võtnud üsna kindlameelse suuna massiturismi piiramiseks ja kohalike elanike eluasemekriisi lahendamiseks. Pärast mitmeid kuid kestnud proteste on linnapea teatanud plaanist keelata lühiajaline turistidele mõeldud korterite üürimine. See otsus tuleneb linna populaarsuse kasvust, mis on muutnud elu Barcelonas üha kallimaks ning peaaegu võimatuks leida taskukohast eluaset.

Linnapea Jaume Collboni sõnul lõpetatakse uute lühiajaliste üürimislitsentside väljastamine ning olemasolevaid litsentse ei uuendata. Selle tulemusena ei ole alates 2029. aastast ühelgi majal luba olla üüritud turistidele. Praegu on Barcelonas registreeritud umbes 10 000 turistidele üürimiseks mõeldud korterit, kuid tegelik arv võib olla palju suurem.

Collboni rõhutas pressikonverentsil, et linna eluasemekriis on saavutanud kriitilise punkti, kus paljud keskklassi töötajad ei saa endale lubada Barcelonas elamist.

"Vajame rohkem elamispindu, et töötav keskklass ei peaks linnast lahkuma, kuna nad ei suuda siinset eluaset endale lubada," sõnas ta, "see meede ei muuda olukorda üleöö, kuid sellega märgime pöördepunkti."

Massiturismi piiramine üle maailma

Kuid Barcelona pole ainus linn, mis võitleb massiturismi mõjude vastu.

Mitmed teised suurlinnad nagu New York, Vancouver ja Tokyo nõuavad, et üürileandjad elaksid samades korterites, mida nad turistidele välja üürivad. San Francisco ja Seattle piiravad üürileandjate poolt välja üüritavate korterite arvu, Dallas on keelustanud lühiajalised üürid teatud linnaosades ja paljud teised linnad nagu London, Amsterdam ja Pariis on kehtestanud piirangud, kui mitu ööd aastas võib korterit turistidele üürida.

Berliin kehtestas 2016. aastal lausa täieliku keelu tervete kodude lühiajaliseks üürimiseks, kuid pärast rakendusprobleeme muudeti seadust 2018. aastal, kehtestades leebemad piirangud ja kõrgemad trahvid reeglite rikkumise eest.

Viimase 12 kuu jooksul on rendihinnad Barcelonas tõusnud 14%, olles Hispaania linnade seas kõige kõrgemad.

Turismitööstuse reaktsioon

Kinnisvara haldusfirma Awaze Groupi tegevjuht Henrik Kjellberg tunnistas Skiftile, et otsus tuli talle üllatusena: "On oluline keskenduda jätkusuutlikule turismile, kuid see tundub üle reageerimisena."

Kjellberg rõhutas, et puhkusekorterite ettevõtted peavad tegema koostööd seadusandjate ja kohalike elanikega, et selgitada, kuidas nad lisaväärtust loovad.

Barcelona julged sammud massiturismi ohjeldamiseks on kindlasti teetähiseks kogu maailmas, sundides teisi turismimekasid oma strateegiaid ja lähenemisviise ümber hindama. Kas see tõesti lahendab linna eluasemekriisi ja parandab elukvaliteeti, näitab aeg.

Asukoht

41.392629221, 2.14481442014

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.