Euroopas on enneolematu kuumalaine, lõunasse reisides tasub olla ettevaatlik

Barcelona

Suvi on alustamas Euroopas esimese tohutu kuumalainega, mis levib laialt kogu lõunaosas. Pärast vihmast ja jahedat esimest suvekuud, mis tõi üleujutusi näiteks Saksamaale, muutub ilm lõpuks järsult soojemaks. Eriti kõrgeid temperatuure oodatakse Kesk-Euroopas ja Balkani poolsaarel.

Temperatuurirekordid saavad ilmselt purustatud

Prognoosid näitavad, et paljudes riikides võivad temperatuurid tõusta 30-ndate keskpaika või isegi ületada 40 °C piiri. Kreeka ja Türgi on juba kogenud rekordiliselt kõrgeid temperatuure. Näiteks Kreekas näitasid mitmed ilmajaamad juba maksimumtemperatuure üle +42 °C. Miloses Kreekas registreeriti +44,0 °C ja Astromeritis, Küprosel koguni +45,3 °C kuumust. Need on seal kõigi aegade kõrgeimad juunikuu temperatuurid.

Kuumad Ilmad hiilivad ka edasi Kesk- ja Ida-Euroopasse

Kuumalaine levib selle nädala teises pooles ka edasi Kesk- ja Ida-Euroopasse. Samal ajal kui Lääne-Euroopa jääb enamasti jahedaks, võivad Balkani ja Kesk-Euroopa piirkonnad kogeda temperatuure, mis tõusevad 40 °C lähedale. See kõrge temperatuurimuster tuleneb niinimetatud "kuumakuplist" (heat dome), mis hoiab sooja õhu kindlalt maa peal, tekitades äärmiselt kõrgeid temperatuure ja kuivust.

Ohud tervisele

Kuumalaine ajal, kui temperatuur ületab +35 °C, muutub olukord füüsiliselt keeruliseks ja tervisele ohtlikuks ka üsna tervetel inimestel, kes peavad väljas olema. Kuid need grupid on eriti ohustatud:

 • üle 75-aastased inimesed
 • imikud ja väikelapsed
 • krooniliste haigustega inimesed (diabeet, hingamisteede haigused, vereringehaigused)
 • ülekaalulised inimesed
 • teatud ravimite kasutajad
 • õues töötavad inimesed või need, kes töötavad kuumades ja halvasti ventileeritavates ruumides
 • inimesed, kes ei ole kuuma ilmaga harjunud, näiteks turistid põhjapoolsetest riikidest.

Soovitused kuuma ilmaga toimetulekuks

 • Joo rohkelt vett! Inimese keha jahutab end higistamise kaudu. Kuumal päeval võib täiskasvanu kaotada mitu liitrit vett. Joo palju vett ja väldi alkoholi, kuumi jooke ja suhkrurikkaid jooke, sest need võivad põhjustada dehüdratsiooni.
 • Hoidu päikesest ja hoia keha jahedas. Söö väikseid eineid, eelistatult puuvilju ja salateid. Kanna heledaid ja laiu riideid, mis on valmistatud looduslikest materjalidest nagu puuvill. Kui tunned end liiga kuumana, võta jahedat dušši või vanni.
 • Hoia oma töö- ja eluruumid jahedad. Kui sul ei ole konditsioneeri, tõmba päevasel ajal kardinad ette. Kui tuba muutub liiga kuumaks, mine jahedamasse kohta nagu raamatukogu, kaubanduskeskus, kino või ujula.
 • Hoia toiduaineid ohutult. Säilita toiduaineid, mis vajavad külma, õigesti, et vältida toidumürgitust.
 • Kaitse end päikese eest. Kasuta päikesekaitsekreemi ja kaitsvaid riideid, et vältida päikesepõletusi, kata oma pea.
 • Tunne oma keha ja ole valmis. Küsi oma arstilt, kas on terviseprobleeme, mis võivad suurendada kuumusega seotud haiguste riski. Kui tunned end halvasti, pöördu arsti poole.

Praegu lõunamaale reisides või reisi planeerides peaks seega ka heitma pilgu ilmaprognoosidele ja vastavalt ettevaatlikum olema.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.