Viking Line’i 2023. majandusaasta oli läbi aegade parim

Viking Line

Viking Line Abp tegevjuhi Jan Hansese sõnul oli 2023. majandusaasta oli väga hea, parim alates ettevõtte börsil noteerimisest 1995. aastal. Konsolideeritud maksueelne kasum oli 45,4 miljonit eurot.

Aasta neljas kvartal kujunes ootuspäraseks, mis tähendab, et ettevõte suutis täita oma kogu aasta prognoosi palju parema kasumiga kui 2022. aastal. Reisijate- ja kaubaveo maht jäi stabiilseks vaatamata väiksemale laevade arvule, samal ajal kui planeeritud müügitulu saavutati. Oktoobri lõpus ja novembris vähenes reisijate nõudlus ajutiselt, enne kui see detsembris taastus. See oli turutrend, mis mõjutas kõiki teeninduspiirkonna ettevõtjaid. Laevakütuse hinnad on järk-järgult langenud, kuid on endiselt väga kõrged võrreldes pandeemia ja Venemaa Ukraina-vastase sõja eelse tasemega. Lisaks on maailma rahutu olukord, sealhulgas sõda Ukrainas, avaldanud turule mõningast mõju.

2023. aastal reisis Viking Line laevadega kokku 4,9 miljonit reisijat, mis on ettevõtte teatel väga hea tulemus, arvestades väiksemat teenindusvõimekust, sest laevu oli Viking Line´il vähem, kui aasta varem. Suvel oli isegi perioode, mil oli puudus teenindusvõimekusest.

Ajavahemikul juuni–august sõitis merd ligi 1,8 miljonit reisijat ning paljud suvepuhkuse perioodi väljumised müüdi juba pikalt ette välja. Viking Grace'i ja Viking Glory reisijate arv kasvas aasta jooksul kõige enam Turu–Ahvenamaa–Stockholmi liinil, kus oli 2 123 647 reisijat. Viking Line'i turuosa oli siin 72 protsenti. Viking Glory, mis alustas teenuse osutamist 2022. aastal, on endiselt atraktiivne ja armastatud uudislaev. Viking Glory ja Viking Grace moodustavad sellel liinil võimsa tandemi.

Kokkuvõttes öeldakse, et möödunud majandusaasta oli väga tugev isegi ilma Rosella müügi 8,6 miljoni euro suuruse mõjuta. 2024. aastaks prognoositakse tulusid samale tasemele kui 2023. aastal (ilma Rosella kapitalitulu arvestamata), kuigi seda aastat mõjutavad heitkoguste õiguste kulud ja Birka Gotlandi liikluse käivitamise kulud. Kasum ja tegevuse pandeemiajärgne taastumine võimaldab investeerida uutesse keskkonnatehnoloogiatesse ja innovatsiooni.

Viking Line’i 2023. aasta konsolideeritud müügitulu oli 491,4 miljonit eurot (mullu 494,7 miljonit eurot). Muud äritulud olid 9,1 miljonit eurot (24,1 miljonit eurot), konsolideeritud maksueelne kasum oli 45,4 miljonit eurot (28,0 miljonit eurot) ning maksujärgne kasum oli 36,3 miljonit eurot (22,7 miljonit eurot).

Laevafirma juhatus teeb ettepaneku maksta 1 euro dividendi aktsia kohta, mis vastab 48 protsendile tulust.

Reisijate sõiduautode turuosa oli ligikaudu 28,8% (aasta tagasi 32,8%). Vähenemine oli suures osas tingitud Kapellskäri–Mariehamni lühiliinide sulgemisest.

Reisijateveoga seotud tulud vähenesid 0,4% ja moodustasid 442,5 miljonit eurot (444,4 miljonit eurot), samal ajal kui kaubaveo müük moodustas 45,7 miljonit eurot (47,4 miljonit eurot) ja muud äritulud 3,2 miljonit eurot (2,9 miljonit eurot). Müügitulu oli 377,7 miljonit eurot (377,3 miljonit eurot).

Tegevuskulud vähenesid 9,6% ja olid 304,3 miljonit eurot (336,5 miljonit eurot). Palgakulud ja muud tööalased hüvitised kasvasid 3,6% ehk 3,7 miljonit eurot, mis on osaliselt tingitud Viking XPRSi lipumuudatusest. Muud tegevuskulud vähenesid 15,5% ehk 35,9 miljonit eurot. Tegevuskulude vähenemine on suures osas tingitud madalamatest kütusekuludest, mis vähenesid 36,9% ehk 35,6 miljonit eurot.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.