Kindlustusekspert selgitab: kuidas viirusepuhang reisikindlustust mõjutab?

(CC) Pixabay

Hiinast alguse saanud koroonaviirus mõjutab reisiplaane, tuues kaasa lendude tühistamisi ning segadust reisikindlustuse tingimuste mõistmise osas. IIZI reisikindlustuse spetsialist Moonika Kaste selgitab, kuidas viiruspuhang reisikindlustust mõjutab ja annab soovitusi, kuidas praeguses olukorras sobiv kindlustuskaitse valida.

Koroonaviiruse kohta jagatakse reaalajas viirusega seonduvat kindlustusinfot ka veebilehel, kust saab teada, mida tuleks reisimisel viirusepuhanguga arvesse võtta. Info võib muutuda tundidega, mis võib mõjutada ka reisikindlustuslepingute alusel hüvitatavaid kahjusid.

Täna saab veel pakkuda kindlustuskaitset ka viirusesse haigestumise korral

Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas koroonaviiruse rahvusvaheliseks terviseohuks ning epideemiat veel ei eksisteeri.

"Tegemist on haiguspuhanguga, mis tähendab, et meditsiiniabi kindlustuskaitse enamike kindlustusandjate puhul kehtib," ütles IIZI reisikindlustuse spetsialist Moonika Kaste. Kindlustusandjaid hüvitavad ravi- ja transpordikulud ootamatu haigestumise või õnnetusjuhtumi korral, ka koroonaviirusesse haigestumise puhul.

"Juhul, kui Maailma Terviseorganisatsioon defineerib olukorra epideemiaks, on turult kindlustuskaitse leidmine oluliselt keerulisem," lisas Kaste. Kindlasti tasub kindlustusmaaklerilt siis nõu küsida.

Kas kindlustus hüvitab reisist loobumise?

Koroonaviiruse hirmus reisist loobujate kulusid kindlustusandjad tavalise reisitõrke kindlustuskaitse tingimuste alusel ei hüvita.  Selleks, et riske maandada, on veel võimalik poliisi vormistamisel juurde valida lisakaitse, mis võimaldab reisi omal soovil tühistada. "Loobumise põhjust ei küsita ning kindlustus hüvitab 70% tehtud kulutustest," selgitas Kaste. Reisiplaanide tegemisel võiks vastava lisakaitse kindlasti juurde valida, kui reisida näiteks Austraaliasse, Taisse, Vietnami või mõnda teise Aasia riiki. Sellise lisakaitse rakendumiseks tuleks reisikindlustus sõlmida hiljemalt 2 nädalat jooksul peale reisi soetamist. Kui reis on juba varem ostetud või broneeritud, siis omal soovil reisi tühistamise kaitset juurde valida ei ole enam võimalik. 

Kui oled sunnitud jääma karantiini

"Kui viibid piirkonnas, kus on riiklikult välja kuulutatud karantiin, siis seda tõlgendavad kindlustusandjad erinevalt," märkis Kaste. On neid, kelle puhul karantiiniga seotud kulud on kaetud kuni epideemia väljakuulutamiseni, kui ka neid kindlustajaid, kes võrdsustavad nakkushaiguse puhangu epideemiaga, mis nõuab ulatuslikku nakkustõrjet, milleks on ka karantiin ja selle tõttu kahjusid ei hüvitata.

Mis saab, kui mind lennukile ei lasta?

Juhul, kui oled haigeks jäänud ning lennujaama turvakontrollis selgub, et tervislik seisund ei võimalda reisi jätkata, siis kehtib meditsiiniabikindlustus. "Kuni epideemia ei ole välja kuulutatud, hüvitatakse ravikulud," märkis reisikindlustuse spetsialist.

Samas on oluline on teada, et reisitõrke kindlustuskaitse alla ei liigitu olukord, kui jääd lennust maha turvameetmete või tervisekontrolli tõttu: "Selliseid kontrolle tuleb ka muudes olukordades ette, näiteks lõhkeainete kahtlus või narkotest," lisas Kaste. Selleks peab ise varuma lisaaega, sest kindlustus ei hüvita reisile mittejõudmist, mis on tekkinud ametivõimude tegevuse tõttu.

IIZI reisikindlustuse vanemspetsialisti soovitused praegu:

  • Võimalusel loobu reisiplaanidest Aasiasse (eriti Hiinasse)
  • Enne reisi tutvu Välisministeeriumi lehel oleva infoga
  • Varu reisides aega, sest turvakontrollis võib minna pikemalt
  • Pea kinni tavapärastest hügieenist
  • Jälgi infot kohalikus meedias
  • Väldi rahvarohkeid kohti

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.