Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi looduspildid jõuavad miljoniteni

Sõmeri tuletorn. (CC-BY-SA) Kristian Pikner

Vikipeedia aasta fotograafi tiitli sai konkurssidel tabavate ning tehniliselt leidlike loodusfotodega silma paistnud Kristian Pikner, kelle kujutised Eesti loodusest ja ilmastikunähtustest on jõudnud entsüklopeediaartiklite illustratsioonidena miljonite inimesteni üle kogu maailma.

Aastate eest harrastuspiltnikuna alustanud Kristian Pikner sai auhinna kvaliteetsete loodusfotode eest, mis näitavad mh droonifotograafia vahendeid kasutades Eesti loodust perspektiividest, mis jäävad tavalisele loodushuvilisele kättesaamatuks. Piknerile on olnud väljakutseteks muutuvate ilmastikuolude tabamine merel ning ilmastikunähtuste nagu virmalised pildile püüdmine, kuid tema tähelepanu atmosfääri ning detailide jäädvustamisele hakkab silma ka töödest, mis dokumenteerivad Eesti loodust, linnavaateid ning üksikobjekte harjumuspärasemal viisil.

"Mulle meeldib Vikipeediasse pilte lisada, kuna ühest küljest on see hea viis oma töid läbi erinevate artiklite üle maailma jagada," selgitab tiitlivõitja Pikner. "Teisest küljest on see mulle tunnustus, kui keegi artiklite autoritest kasutab oma loodud teksti illustreerimiseks minu fotosid."

Päikseloojang_Varbla_rannas_Kristian_Pikner_CC_BY_SA.jpg
"Päikseloojang Varbla rannas". (CC-BY-SA) Kristian Pikner, Wikimedia Commonsi 2017. aasta veebruari fotokonkursi droonifoto kategooria teise koha foto.

"Vikipeedia pildipanka kasutavad kõik selle ligi kolmsada keeleversiooni. Nii jõuavad sealsed pildid iga kuu keskmiselt poole miljardi vaatajani üle maailma," lisab vikipedist Ivo Kruusamägi.

"Samuti on Vikipeedia pildipanga sisu vabalt kasutatav ajakirjanduses, blogides, trükistel jm, mistõttu on see oluline kanal Eesti visuaalse kuvandi tutvustamiseks maailmas. Tänu Kristianile on kõigile kasutatavat kvaliteetset pildimaterjali Eesti kohta märkimisväärselt rohkem."

Virmalised_17.03.15_Kristian_Pikner_CC_BY_SA.jpg
"Virmalised 17.03.15" (CC-BY-SA) Kristian Pikner. Fotojäädvustus virmalistest Varbla vallas on valitud Commonsi eeskujulike piltide sekka ning sellest on saanud Vikipeedia digihariduse konkursi tunnuspilt.

Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi auhind antakse 2017. aastal välja esimest korda. Selle eesmärgiks on tunnustada Vikipeedia pildipanka panustavaid Eesti fotograafe, tutvustada Vikipeediat kui olulist dokumentaalfoto levikukanalit ning võimalust Eesti fotokunsti ja selle visuaalse kuvandi viimiseks miljonite inimesteni üle kogu maailma.

Riiulpilv_Kristian_Pikner_CC_BY_SA.jpg
"Riiulpilv". (CC-BY-SA) Kristian Pikner, HELP8 konkursi foto, mis valiti detsembris 2017 Wikimedia Commonsi eeskujulike piltide sekka.

Aasta fotograaf valitakse välja rahvusvahelisse pildipanka Wikimedia Commonsisse panustavate piltnike seast, kelle tööd on leidnud tunnustust konkurssidel ning kelle panus mõne valdkonna täiendamisel või dokumentaalfoto žanri viljelemisel on silmapaistev.

Wikimedia Commonsi fotod on vabaks kasutamiseks Creative Commonsi autorile viitamise (BY-SA) litsentsi all, mis mis lubab pildimaterjali pruukida nii isiklikuks otstarbeks blogides kui ka ajakirjanduses, trükistes jm eeldusel, et litsentsitingimused on korrektselt täidetud.

Alates novembrist 2016 valitakse eestikeelses Vikipeedias valitud kuu vikipedisti ning augustis 2017 anti esmakordselt välja ka Vikipeedia sõbra auhind, mille pälvis Mart Noorma. Wikimedia Eesti ja Tartu Ülikooli koostöös veetava Miljon+ projekti raames plaanitakse aastaks 2020 jõuda miljoni eestikeelse Vikipeedia artiklini ning selleks korraldatakse koos partneritega mitmesuguseid konkursse ning kampaaniaid.

VIITED:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.