Kuidas teha turvaliselt lõket

Juba mõnda aega on õues piisavalt niiske, pime ja külm, et üks keskmine matk ei saa ilma lõkketa lõppeda. Kuigi Viru tänaval võib teinekord olla ohtlikum kui metsas, on ikkagi hea üht-teist teada ka metsa minnes ja ohutult lõket tehes. Reisijutud annab lõkke tegemise kohta natuke nõu.

Need on väga lihtsad nõuanded, aga mõnikord, mis teha, võib mõni asi ikka meelest minna. Tuletame siis meelde.

KOHT. Üldiselt tehakse lõket kohas, kus on juba varem lõket tehtud. Loodusele pole kunagi hea teha uut lõket uude kohta. Seega tee lõke juba olemasolevale lõkkeasemele ja uude kohta vaid tõesti hädavajadusel, kui lõkketegemine on hädaolukorras tervisele kohe vajalik. Looduskaitsealadel, maastikukaitsealadel ja eravalduses on lõkketegemine selleks mitte ettenähtud kohas lausa keelatud.

KOHT LÄHEMALT. Kui kohavalik on tehtud (oletame, et lõkkekoht oli enne olemas), siis kontrolli see üle. Tükk aega kasutamata olnud koht võib meeldida mõnele loomale. Kui seal on oksi ja risu, siis võib selle all talvituda näiteks siil. Kui leiad tõesti siili, siis tekita talle uus pesa lõkkest eemal, kui võimalik. Võimalikult sama mugav, võimalikult veekindel (et sulavesi ja vihm ei pääseks loomakest häirima). Aga pigem jäta loom üldse häirimata, kuigi siis jääb oht, et mõni järgmine seltskond paneb ikkagi siili asemele tule otsa.

ÜMBRUS. Vaata, et läheduses ja lõkke kohal poleks oksi, risu ega muud kergestisüttivat materjali. Kui põletad niiskeid oksi ja risu, et tuld üles saada, siis need viskavad üles hulga sädemeid. Kui kaasas on labidas, siis võiks lõkke lähemat ümbrust natuke kobestada ja lehed eemale või lõkkesse kraapida. Turbasel pinnasel ära lõket tee. Kõige parem on liivane pinnas.

MATERJAL. Kasetoht on hea süütamiseks, kuid vaata, et ei kooriks puud ümber tüve üleni ära. Võta mitmelt puult natuke, mõni riba. Kasvava kase toht süttib paremini kui maas mädaneva kase koor. Kui kõik on märg, siis toored kuuseoksad aitavad ka esialgset tuld tekitada. 

LÕKE. Jälgi tule suurust. Püramiidjas lõke on hea tule alustamiseks. Sisemuses võetakse kiiresti üles kõrge temperatuur. Pikemaks põlemiseks sobivad jämedamad rondid otsapidi vastastiku. Ära lase tulel liiga suureks minna.

LÕPETAMINE. Kui lõke on kustunud, jäta lõkke kõrvale materjali uue lõkke süütamiseks. Järgmisel matkajal võib seda vaja minna. Kui tegid hädaolukorra lõkke, likvideeri pärast lõkkease, kui vähegi võimalik. Kata liiva, mulla ja mätastega.

MIDA MAHA JÄTTA? Parem on, kui mitte midagi. Igasugused anumad, ka biolagunevad, võivad loomadele nina või pea otsa kinni jääda, kui need metsa all vedelevad. Kaeva maasse, kui muidu ei saa (aga ainult looduses lagunevad materjalid).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.