Peraküla matkarada Nõva kandis Läänemaal

Nõva kandis on pikad ja ilusad liivarannad, laulvad liivad, jäänukjärved ja suured rabad. Kõik, mis üheks mõnusaks matkaks vaja, on ühes kohas koos. Ja ilus on aastaringi, sest männimetsad pole kunagi liiga lagedad ega kõledad.

Perakülas, kus asub looduskeskus, on hea alustada Peraküla matka. Stardid iidsel munakiviteel, mis ehitatud tsaariajal Soome lahe kindlustuste teenindamiseks, peagi jõuab männimetsa, kust nii vasakule kui paremale pöörates satub väikeste metsajärvekeste äärde. Meie pöörame vasakule, kus Allikajärve ehk Tantsujärve ääres on kena puhkekoht varjualuse, ujumissilla ja lõkkekohaga. 

Tantsujärv on haruldane selle poolest, et üle järve viib sillake. Sild ületatud, kulgeb matkarada pikalt männimetsa all kuni Uuejõe puhkeplatsideni - seal asub ka väike vaatetorn vaatega kinnikasvanud järvekesele ning jälle mitu puhkekohta. Uuejõgi ise on nagu Pirita jõe vähendatud koopia kõrgete liivakallastega. Merre suubumiseks valib see jõeke iga natukese aja tagant ise koha - seekord otsustas jõgi kulgeda rannas pikalt itta paralleelselt kaldaga, enne kui liivavallist läbi merre murdis. Sügisel on Uuejõe ja Nõva kandis meri palistatud lestapüüdjatega. 

Kui mererannas uitamisest küllalt, võib tagasi Nõva poole matkates pöörata sisemaa poole, kus liivaluidetele kasvanud madal männimets koos põdrasamblase maapinnaga meenutab Eesti liivaseid väikesaari, näiteks Aegnat või Pedassaart. Aeg-ajalt läbivad metsa ülesküntud teerajad-tuletõkked.

Tagasi perakülla suundudes jõuame läbi põigata veel ühe järve äärest - Toatse järv on mõeldud kiireks supluseks, lõkkevõimalust seal pole, küll aga ujumissild ja isegi "riietumiskabiin".

Matka pikkuseks tuli 9,4 km.

Vaata videot sellest matkast siit:

Vaata matkakaarti:

Asukoht

59.208315, 23.623953

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.