Jalgsimatk Jägala külas

Jägala külast mööda sõites paistavad Piibe maanteele tontlikud paneelmajad ja mingi linnak, mis jätab külast väikese linna mulje. Kaardil on ka kõik üsna huvitav. Mitu silda, looklev jõgi, metsad ja militaarrajatised. Läksime seda elu maapinnalt kaema.

Alustada tasub erinevalt meist siiski jõe paremkaldalt, kuna Piibe maanteelt lähenedes on Jägala külast ülesvoolu jääval vesiveski vanal tammil hoiatav silt: jõe tammile minek eluohtlik. Tõesti, paisuehitis on üsna mäda erinevalt äsja üles kohendatud veskihoonest, kus paistab olevat aktiivne peremees. Seepärast tuleks autoga jõuda punkti A ehk algusse, mis jääb kohe Kuusalu valla piirile paremkaldale ja sillal pole vaja siis niisama koperdada.

Sügisene teekond kulges üsna jõe kallast pidi, kuid jõge ennast alati näha pole. Teele jääb ka paar talu, millest ühes jõeäärses, kus seisis õuel rohekas RMK kirjadega kastikas, lasti jalgsimatkajate lähenedes lahtised koerad majast välja. Need tulid ja haugutasid mõnda aega avalikul teel liikujaid ning vaatamata loomakaitsjate manitsustele loomi vaid hea sõnaga peletada, haarasime võsast kaikad ligi. Sellest piisas.

Peagi saabus rippsild üle jõe ja jälle peame tegema lahtiütluse, et meie ei saa vastutada kõigi ebameeldivuste eest, mis kõikuval, veidi mädal ja aukudega rippsillal matkajat võivad tabada. Vajadusel võib ju kulgeda sama kallast pidi edasi kuni järgmise allavoolu veskitammini ning vältida ekstreemsemaid kohti.

Jõgi rippsillast ületatud, jõuab aga matkaja Jägala sõjaväeosa külje alla. Nõukogude ajal oli siin kõik mastaapsem, kuid nüüd piirab okastraadiga palistatud aed viisakalt sõjavõe mängumaid just täpselt rippsilla kõrvalt, nii et matkajal on legaalne võimalus maanteeni jõuda.

Seda võimalust näivad kasutavat vähesed, sest teekene on üsna rohtu kasvanud. Paar lagunenud maja viimaste lumerohkete talvedega sissevajunud katustega viivad küll kunagise asfalttee jäänustega angaaride juurde, kuid sealt edasi tuleb sügavamas rohus kahlata. Piibe maanteele jõudes silmab peagi 4. kilomeetri posti ja juhuste kokkulangemise tulemusena on just selle posti juures ka matkarada täpselt 4 km läbitud.

Raasiku teeristis on hamburgeriputka, kus saab ka keha kinnitada kasina kiirtoidukoha kvaliteediga, aga midagi otseselt halba menüüs siiski silma ei hakka. Kebabisai ehk hamburger oli söödav. Kohapeal söömiseks on otse maantee ääres paar lauda, porisemal ajal võib ka sahmaka lombivett hammaste vahele saada burgerit haugates. Kuid keegi ei keela ka moona kaasa võtta edasisel matkal tarbimiseks.

Sõjaväeosa juures maksab kaamerad kotti toppida, sest ametiasutuste avalikustamishuvi on viimaste aastatega oluliselt ahtamaks muutunud ja näiteks pealinnas võib saada karmilt hoiatatud, kui oma objektiivi mõne sõjaväemaja poole pöörad. 

Meie seekord militariste proovile ei pannud (ehkki avalikus kohas peaks JOKK-korrektselt tohtima filmida küll) ja hakkasime filmima alles mahajäetud nõukogude militaarehitiste juures.

Väike barakkiderajoon läbitud, viib tee väikese pöördega taas jõe poole. Nagu kaardil lubatud, ületabki jõge taas veskitamm, mis on veel nii tugev, et laseb ka autodel üle sõita. Tammi kõrval on pikk kanal veelgi allavoolu jääva vesiveski juurde. Kuna see tee näis viivat ummikusse, siis me ei hakanud proovima. 

Tagasi mööda jõe paremkallast kulgedes kihas metsateedel elu. Kord sõitsid mööda kahtlustavate nägudega metsamehed-jahimehed, kord püüdsid raginal autosse murda millegipärast ehmunud kalamehed jõe äärest. Kord luusisid niisama kaubikud ringi ja pöörasid igale haruteele.

Teiselt kaldalt leiab ka militaarehitisi, näiteks jõeäärse hüljatud lasketiiru. Siiski - mitte täiesti hüljatud, siin-seal metsas vedeles näiteks paintballikuule. Jõue äärde on peidetud ka mõned laagrikohad telkijatele, paraku tähistamata. Aga GPS-träkki jälgides jõuab neisse kohale.

Alates rippsillale pööramise kohast kulgeb matkatee sama rada pidi tagasi algusse. Kokku tuleb ligi 15 kilomeetrit, kui väikeseid kõrvalepõikeid arvestada.

Vaata videot 2011. aasta matkast oktoobris:

 
Vaata matkaraja kaarti Google Mapsist:

Jägala külas, 29.10.2011 suurel kaardil...

Asukoht

59.410221, 25.281655

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.