Lennukita lendamas

Kui otsid  vahvat elamust suveks, siis mootoriga deltaplaaniga lendamine võiks olla üks võimalikest valikutest.

Mulle tehti selline ootamatu pakkumine minna lendama  mootoriga deltaplaaniga kogenud lenduri ANTS KIVIMÄE  juhtimisel.  Otsustada tuli kiirelt ja vastus tuli sama kiirelt – jah. Kohal pidin  olema juba paari tunni pärast  vanas lennujaamas  Piibe maantee kõrval. Pärast kiiret vastust  tuli hinge  väike ärevus.

Ärevust põhjustas mälusopis olev vahejuhtum, kui meenus aastatagune deltaplaaniõnnetus, lisas veel  pilvine taevas ja kerge tuul. Kui ei proovi, ei saa ka teada, võtsin südame rindu  ja läksin.

Piibe maantee vanale lennuväljaosale jõudes olid juba tuttavad ees piknikukraamiga ootamas, mida siis sai rahustuseks tarbida. Mingi aja pärast lendaski kohale mootoriga deltaplaan.

Ilukõnesid  ei peetud, kuna taevas  kippus tumenema ja oli oht, et kisub äikesevihmaks ning sõit võib sootuks katki jääda. Õnneks nii hulluks ei läinud.

Läks hoopis lendamiseks. Pähe pandi tõeline lendurikiiver, kust väljus mikrofoni ja kõlari juhe. Selle teine ots ühendati sideseadmega, mis võimaldas omavahel lennuajal  suhelda. Mootor  tõmmati nöörist  käima ja sõit võis alata.

Mootoripöörded pandi alguses põhja ja deltaplaan kogus kiirelt  kiirust. Juba hetke pärast olid rattad maast lahti ja lend võis alata. Sama kiirelt oli ka ära ununenud lennuärevus, avanes hingemattev pilt, kaamera ainult plõksus. Talud, põllud, Jägala  jõgi, pilvine taevas, millest tungisid läbi üksikud päikesekiired, tamm Jägala jõel jne.

Avanev vaade  ülalt on tõeline muinasjutt. Vaimustuse jagamine  piloodiga ei osutunud eriti lihtsaks ning vajas harjumist, oli tunne, et hääl ei tule sinust välja. Räägi või ära räägi,  niikuinii ei kuule. Tegelikult  teine pool kuulis väga hästi ja sina kuulsid ka.

Peale 10-15 minutit lendamist oli aeg maandumiseks, kuna all ootasid teised oma korda. Kui rattad maas, võttis piloot  mootoril pöörded alla ja veeres aeglaselt peatumiskohale. Selleks korraks sai proovilendamine otsa.

Ülalt  vaadates paistab meie suvine  Eesti hoopis isemoodi  ja  võluv.  Kui Teile pakutakse lendamist, ärge jätke seda  võimalust  kasutamata. Hirm ja ärevus lendamise ees   sellise kipaka aparaadiga on loomulik, aga seda ei tohiks karta.

PEETER PÕÕSASTE
Fixactive.com

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.