Käsmu matkarada - metsas ja rannas

Kuradisaar.

Käsmu on idülliline kaptenite küla Lahemaal Võsu lähedal, praegu küll rohkem suvitusküla. Käsmu matkarada kulgeb Käsmu külast mööda männimetsi Palganeemele, kust tagasi saab jalutada mööda mereranda vaadetega Kuradisaarele. 

Käsmu matkarada, mis allpool kaardile on kantud, erineb küll veidi RMK Käsmu matkarajast, kuid kulgeb selle erinevaid osi pidi. See tee pole väga pikk - alla 10 km, on vaheldusrikas - minnes kulged mööda metsateed ilusa männimetsa all rändrahnudest mööda ja poolel teel jõuad Palganeeme tippu, kus asus endine piirivalve-ehitis. 

Tegelikult asus Kärmu tuntud õnnekivide kuhi enne II Maailmasõda samuti just Palganeemel ja olla alustatud Rootsi kuninga poolt 17. sajandil, kes pani sinna oma esimese kivi ja soovis, et kõik, kes kive juurde panevad, leiavad elus õnne. 

Kui piirivalve selle poolsaare hõivas, jäi kivikuhi ligipääsmatuks, kuid hakkas peagi tekkima Käsmu küla äärde Kärmu randa. Nüüd on see kuhi juba päris suur.

Õnnekivide kuhi.

Kui õnnekivide kuhja ja Aarne Vaigu meremuuseumi juures on enamus juba käinud, siis Käsmu matkarajal mitte nii paljud. Nüüd saab mööda GPS-jälge seal ka ära käia. Matkarajal on küll paar eksimiskohta, kuid nagu klassikud on öelnud, kõik rajad viivad... seekord Käsmusse tagasi.


Peatus Palganeeme kividel.

Alusta autoga koordinaatidelt N58°24,9620' E026°14,7390' - see on Peterburi mnt ärapööramiskoht Loksa teele. Sõida Kotka teeristist Võsu poole, sealt vasakule Käsmusse, peatu huvipunktis PARKLA ja siis jaluta niipidi nagu tahad - kas alguses rannaäärt mööda ja siis metsas või vastupidi.

Üks esimesi peatuskohti on Käsmu kivikülv ja selle suurim rändrahn - Matsikivi. Suuri kive kohtab metsa all hiljemgi, samuti on kahel pool rada hea mustikamets ja lagedamal kohal metsmaasikaidki.

Palganeemel on piirivalvemajakese varemed, sealt saab mööda kallast tagasi jalutada. Kohati on kallas nii kivine, nagu oleks kivisillutisega kaetud.

Kes tahab, võib Käsmu rannast jalutada veel Saartneemele ehk Kuradisaarele. Kui veeseis on madal, saab sinna kuiva jalaga. Aprillist juuli keskpaigani on saarel käimine keelatud lindude pesitsemise tõttu.

Google Street View Parklast õnnekivide kuhjani ja Käsmu randa:

Asukoht

59.609439, 25.916623

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.