Matk Paljassaare piirivalve- ehk linnuvaatlustorni

Laupäeval käisime ära Paljassaares, kus oli avatud uus linnuvaatlustorn.

Pildid siin.

matkaks on seda palju nimetada, sest mõni kilomeeter ehk kokku tuli. Aga kes tahab, võib trassi lülitada ka "päris" Paljassaare enda, mis on natuke tagapool peale suuri pilliroovälja ja kuhu pääseb ka piirivalvetorni juurest laevavrakkide rannikut pidi, mis on moodustunud kahe Paljassaare poolsaare vahele lahesoppi. Möödunud kevadel leidsime sealt igasuguseid puulaevade tükke. Ja muidugi olid ATV-d seal hullanud, kuhu nad ka ei jõuaks.

Katariina kai oli veel luiteliivade valduses ja liivarand lohesurfajate päralt. Torm oli. Linnud, keda vaadelda, olid enamuses kadunud. Mööda randa edasi liikudes jõudsime lõpuks esimese tornini, mis oli ka eelmisel aastal - madal puust ühe platvormiga torn avab vaate poolsaare siselompidele, kus tormivarjus võis näha luiki ja parte konutamas. Kuskilt oli kuulda ka Roo-Loorkulli, kes seal roostiku kohal jahti peab. Silma see lind ei hakanud. keegi põletas Kopli pool kulu.

Esimese torni juurest tuleb pöörata kohe paremale, mitte seda pikka teed pidi roostiku vahel edasi minna, sest paremal on tee teise tornini. Paiselehed õitsesid lausa tee peal, sinililli aga polnud kuskil. Oli ka üks vanametalli korjaja, kes Ford Transiti juba maast laeni rauakolu täis laduda oli suutnud. Ilmselt see väljakaevamine ja metalli autosse tassimine on pigem hobi kui teenistus. Nägi seal päris ränka vaeva, kruusatee oli lohistamisjälgi täis. Aga hea, kui inimesel on hobi.

Enne piirivalvetorni on välja puhastatud veel üks torn - Valge torn. See üle 100 aasta vanune kaitse-ehitis nägi kunagi välja nagu Paks Margareeta, aga pommitati eelmisel sajandil sõjaväe märklauana segi. Kahju. Nüüd on tornist järgi vaid maa-alused keldrid. Juures on infotahvel kunagise hoone skeemidega.

Piirivalvetorn ise aga on üks n.ö tüüp-projekti järgi valminud piirivalvetorn, mille maapealses osas on generaatoriruum ja garaazh arvatavasti mingile raketiklandjale, üleval vaatlusplatvormid ja laskepesadega tipupunker. Praegu on üles jõudmiseks ehitatud tsingitud metallist trepp ja katusel kummalise vetruva materjali peale pandud üksteisest sellesama vetruva materjaliga eraldatult kõnniteekivid. need on just parasjagu kättesaadavad, et kui vandaalidel kive vaja, on igaüks oma pesas.

Sellest uuest tornist avaneb hea vaade laevavrakkide lahele Paljassaare kahe poolsaare vahel, kus on alati palju linde, sest see on vaikne ja madal lahesopp. Nii madal, et suures osas ka lindudele põlvini. Näha on ka Tallinna liin, kus laevad Helsingi vahet sõeluvad ja hea binokliga saab vaadata ka rannaäärsete Viimsi villade akendesse.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.