Reisisiht Ungari

Hõimuvelled on äärmiselt lahked. Siiski maksab kõnetada kohalikku pigem saksa keeles, kuna inglise keele oskajaid on vähe. Aga vajadusel saab asjad aetud ka ühist võõrkeelt leidmata. Kui hakata meenutama, mis Ungarist esimesena meelde tuleb, võib nimetada kolm tuntud asja: Budapest, Balatoni järv ja Ungari veinipiirkonnad – Eger ja Tokaj neist kindlasti kuulsaimad vähemalt eestlase jaoks.

Balatoni järv on endiselt tihedalt ümbritsetud motellidega ja vesi selles hiigelveekogus on üsna mudane ja hägune. Siiski saab järvel ette võtta pikemaid purje- või paadiretki, puhata kuurortlinnades, mis on üksteise otsas kinni, ronida vulkaanilise põhjakalda kaljudel ja käia ära järve keskotsa jääval poolsaarel. Kaasturistidest aga ei pääse – Balaton on väga rahvastatud, eriti suvel.

 Budapestis käiakse ära Gellerti kindlusemäel, mis on küll turistilik koht, kuid aitab saada otseses mõttes ülevaate kogu Ungari pealinna keskosast. Vörösmarty tér ja Váci utca on ostuturistile parimad kvartalid. Varosliget ehk keskne linnapark südalinnas sisaldab loomaaeda, lõbustusparki ja rohelisi jalutusradasid. Pargini viib ka kontinendi vanim metrooliin.

 Ungari restoranis aga saab maitsta kööki, mis eestlastelegi veidi tuttav. Guljaðð serveeritakse supi või praena. Rohkem siiski supina, mis võib aga olla piisavalt paks, et see näiteks vedelavõitu praeks ümber nimetada. Menüüst maksab guljaðði siiski suppide poolelt enamasti otsida.

 Külastada saab aastaringselt ka kuulsaid kuumaveeallikad Hevizes.

 Põhja-Ungarisse jäävad Egeri ja veidi ida poole Tokaj veinipiirkonnad. Need on kohad, kus saab tutvuda kunagi Põhja-Euroopas kõige hinnatuma õukonnaveini ajalooga.

 

 Ungari : viisad

 Euroopa Liidu riikide hulka kuuluvasse Ungarisse saab Eesti kodanik reisida viisavabalt.

 

 Ungari : aeg

 Eestist 1 tund taga.

 

 Ungari : ilm

 Ungaris valitseb kontinentaalne kliima, mis toob külmad talved ja soojad suved. Kõige soojem piirkond on Pécsi ümbruses. Jaanuaris keskmiselt +2 kraadi, juunis keskmiselt 23 kraadi. Parim aeg külastamiseks on kevad ja sügis.

 

 Ungari : vaktsineerimine, tervis

 Kohustuslikku vaktsineerimist Ungarisse minnes pole, märkimisväärset ohtu nakatumiseks samuti mitte.

 

 Ungari : transport

 Budapesti Ferihegy rahvusvahelises lennujaamas asub rahvusliku lennukompanii Malev baas. Kõik rahvusvahelised lennud väljuvad linnast väljas asuvast Terminal 2-st linna piiril olev vana Terminal 1 on nüüd kasutusel vaid kargolendudeks. Lennujaamast kesklinna maksab taksosõit ca 350 krooni.

 Ungari ühistransport on üldiselt hästi organiseeritud ja kiire. Budapestis saab kasutada busse, tramme ja metrood. Viimane on kontinendi vanim ja ühendab äärelinnu keskusega osaliselt maa peal, kesklinnas aga täielikult maa all kulgevate liinidega. Linnalähirong HUV ühendab satelliitlinnu ja kaugemaid kvartaleid kesklinnaga. Doonaul on regulaarne laevaliiklus, mis ühendab vasak- ja paremkallast ja saari. Laevaga saab mööda Doonaud Budapesti ka Viinist.

 Rongiliiklus ühendab enamust Ungari suurematest linnadest. Takso-operaatorid suudavad tavaliselt teenindada ka inglise keeles taksot tellides.

 

 Ungari : raha, kaubad

 Rahaautomaate on Ungaris tihedalt. Krediitkaartidega saab maksta enamuses kaubandusasutustes. Ungari raha on forint.

 Turistid ostavad Ungari toiduainetest kaasa paprikat, Ungari pekki, kohalikku veini - Tokaj, Egri Bikaver. Paljudes suveniiripoodides annab tingida. Teenindusasutuses antakse jootraha 10-15%.

 

 Ungari : hotellid, majutus

 Majutusvõimalused on Ungaris väga rikkalikud. Hinnad väga odavad väljaspool Budapesti, kuid kallimad mõistagi pealinna südames.

 Budapestis on soovitatav turismihooaegadel numbrituba ette broneerida. Samuti suuremates linnades suvel. Maapiirkondadest võib leida ajaloolistesse kindlustesse rajatud hotelle (kindlused mägede otsas kaitsesid kunagi Türgi impeeriumi eest).

 Hinnad Budapesti hotellides algavad ca 500 kroonist, keskmine hind väiksemates asulates võib olla aga rohkem kui poole odavam. Väikestes pansionites leiab öömaja ka 150 krooni eest.

 

 Ungari : toidud, söögikohad

 Ungari kööki peetakse Kesk-Euroopa huvitavaimaks. Pörkölt ehk guljaðð on meilgi tuntud, kuid Ungaris võib see esineda nii supi kui rammusa prae kujul. Kalasupp, paprikakana ja täidetud paprika on Ungari restoranide menüüdes tavalised. Samuti letðo – paprikasalat, mis meilgi nõukogude aja müügil oli ja on praegugi. Magustoiduks serveeritakse tavaliselt pannkooke.

 Praadide hinnad jäävad enamasti alla 100 krooni, väiksemates asulates saab ka alla 50 krooniga söönuks.

 

 Ungari : reisilingid

 Turismi-info: http://budapestinfo.hu/ www.hungarytourism.hu

 Telli lennureis Bookinghouse´ist

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.